Cała Polska w drodze do Warszawy i Krakowa

PAP / wab

Specjalne autokary, pociągi, darmowy przejazd autostradą A4 - cały kraj mobilizuje się do przyjazdu na sobotnio-niedzielne pożegnanie ofiar katastrofy w Smoleńsku. Do Warszawy i Krakowa przyjadą rodziny, lokalne władze, działacze i rzesze zwykłych obywateli.

Za darmo na sobotnie uroczystości żałobne do Warszawy będą mogli dotrzeć mieszkańcy Katowic. Karnety na przejazd w obie strony będzie można odbierać od piątku w Centrum Informacji Turystycznej przy katowickim Rynku. Do biletu dołączona będzie mapa centrum Warszawy.

Bezpłatny przejazd do stolicy organizuje dla swoich mieszkańców także Urząd Miasta w Tychach. Dwa autobusy, które pomieszczą blisko 100 osób, zostaną podstawione w nocy z piątku na sobotę na parkingu przy magistracie. Chętni mogą się rejestrować w piątek w urzędzie.

DEON.PL POLECA

Bezpłatny pociąg do Krakowa podstawiony będzie w Tarnowskich Górach. Bilety uprawniające do przejazdu będą wydawane do czwartkowego popołudnia w budynku magistratu przy ul. Sienkiewicza.

Wyjazd na sobotnie uroczystości organizuje też olsztyńskie starostwo powiatowe, które bezpłatnie przewiezie ok. 50 osób. Urząd Wojewódzki w Olsztynie zapewni przejazd na uroczystości rodzinie jednej z ofiar smoleńskiej katastrofy - Aleksandra Szczygły.

Z Wrocławia do Warszawy na sobotnie uroczystości będzie można pojechać siedmioma różnymi pociągami. Najwcześniejszy odjedzie 17 kwietnia osiem minut po północy. Podróżni, którzy będą chcieli udać się w niedzielę do Krakowa, będą mieli do dyspozycji pociągi interREGIO uruchamiane przez PKP Przewozy Regionalne. Ze stolicy Dolnego Śląska wyjadą one o godz. 7.39 i o 9.39.

500 osób - studentów i wykładowców łódzkich uczelni - będzie mogło pojechać specjalnym pociągiem z Łodzi do Warszawy. Wyjazd pociągu na sobotnie uroczystości zaplanowano na godz. 7.10. Koszt przejazdu wyniesie symboliczne 10 zł. W niedzielę podstawione zaś będą specjalne, bezpłatne autokary na niedzielny pogrzeb pary prezydenckiej w Krakowie. Zapisów można dokonywać pod nr tel. (42) 634 00 59 lub na email nzs@nzs.lodz.pl. Bilety na sobotę można odbierać w biurze NZS na ul. Piotrkowskiej w Łodzi. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Wyjazd na uroczystości pogrzebowe organizuje też Katolicki Uniwersytet Lubelski. Z uczelni pojadą co najmniej dwa autokary, jeden w sobotę do Warszawy, drugi w niedzielę do Krakowa.

Wyjazd na uroczystości pogrzebowe do Warszawy i Krakowa organizuje też dla swoich pracowników lubelski urząd wojewódzki i Centrum Duszpasterstwa Młodzieży w Lublinie.

PKP Przewozy Regionalne uruchomią też w niedzielę dwa dodatkowe pociągi relacji Łódź Fabryczna-Kraków. Składy wyjadą z Łodzi około godz. 6 i 8. Trwają rozmowy dotyczące uruchomienia dodatkowego pociągu do stolicy.

O godz. 3.19 w sobotę wyjedzie pociąg na uroczystości żałobne z Przemyśla. "Pociąg może zabrać ponad 800 osób. Oprócz Przemyśla i Rzeszowa będzie zatrzymywał się na m.in. w Radymnie, Jarosławiu, Przeworsku, Łańcucie, Sędziszowie, Ropczycach i Dębicy" - powiedział Krzysztof Pawlak z Podkarpackiego Zakładu Przewozów Regionalnych w Rzeszowie.

W Nowej Dębie władze miasta organizują w piątek bezpłatny wyjazd dla osób, które chcą oddać hołd parze prezydenckiej w Warszawie.

Z kolei starostwo w Kolbuszowej przyjmuje zgłoszenia mieszkańców powiatu, którzy chcieliby wziąć udział w pogrzebie pary prezydenckiej w Krakowie. Autokary na uroczystości pogrzebowe na Wawelu wyruszą też z Tarnobrzega. Wyjazd przygotowuje tam urząd miasta wspólnie z miejscowymi parafiami.

Darmowy wyjazd na uroczystości żałobne do Warszawy szykują też władze Ustki (Pomorskie). Miasto wynajęło autokar dla 50 osób. Wyjazd na uroczystości żałobne do Warszawy organizuje również Zarząd Regionu NZSS "Solidarność" w Słupsku.

PKP Intercity w sobotę i niedzielę planuje uruchomić sześć dodatkowych pociągów w relacji Gdynia - Kraków.

Specjalne pociągi wyjadą też ze Szczecina do Warszawy. Zamiast czterech wagonów pociąg będzie miał ich dziewięć - w tym trzy piętrowe. Łącznie będzie w nim ponad 600 miejsc. Przedłużony będzie też pociąg do Krakowa.

Około czterystu osób będzie mogło pojechać do Warszawy z Białegostoku. Zorganizowany przez Podlaski Urząd Marszałkowski pociąg wyjedzie w sobotę o godzinie 7.15. Przejazd jest bezpłatny, karnety wydawane są w czwartek na białostockim dworcu PKP do godz. 20.

Dwa autokary do Krakowa mają też wyjechać z Gorzowa Wlkp. Organizatorzy (lokalne PiS oraz Stowarzyszenie "Równi wobec Prawa") są w stanie zapewnić więcej, jeśli będzie taka potrzeba.

Do Warszawy i Krakowa wybierają się też delegacje władz samorządowych, związkowcy, m.in. z Solidarności, lokalni działacze partyjni, głównie PiS m.in. z Olsztyna, Konina, Kalisza, Przemyśla, Szczecina, Kielc, Sandomierza. Szczecińska Lewica wspólny wyjazd planuje 20 kwietnia, na pogrzeb Jerzego Szmajdzińskiego - do Warszawy i Krakowa jej członkowie, podobnie jak członkowie PO wybierają się indywidualnie. By zarezerwować miejsce w autokarze, należy zgłosić się do biur parlamentarnych.

Prezydent Starachowic i tamtejszy starosta organizują wspólny wyjazd na uroczystości żałobne do Warszawy dla delegacji urzędów, instytucji oraz organizacji społecznych z terenu miasta i powiatu. Urząd Miasta Skarżysko-Kamienna organizuje wyjazdy autokarowe do Warszawy w sobotę i do Krakowa w niedzielę za 10 zł. Wspólny wyjazd do Krakowa w niedzielę rano organizuje Urząd Gminy we Włoszczowie, ale liczba miejsc jest ograniczona.

W dniu pogrzebu pary prezydenckiej za darmo można będzie poruszać się odcinkiem autostrady A4 Katowice - Kraków. Opłaty nie będą pobierane w niedzielę od godz. 8 do 22. Na krajowej "siódemce" Warszawa - Kraków drogowcy spodziewają się w ten weekend miliona samochodów. Dlatego wykonawcom remontów na drogach zalecono przerwanie robót na czas weekendu lub prowadzenie ich tak, by nie utrudniać ruchu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Cała Polska w drodze do Warszawy i Krakowa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.