"Cały polski przemysł oparty jest na górnictwie"

(fot. PAP/Andrzej Grygiel)
PAP / slo

Zaniechania rządu odbijają się na całej branży górniczej - przekonywała kandydatka PiS na premiera Beata Szydło. Polska węglem stoi, cały polski przemysł oparty jest na górnictwie - mówił z kolei Paweł Kukiz. Oboje uczestniczyli w poniedziałek w wiecu w kopalni Brzeszcze.

Górnicy z kopalni Brzeszcze ogłosili gotowość strajkową i zapowiadają przyjazd do Warszawy. W poniedziałek zorganizowali wiec.

Szydło przemawiając do pikietujących górników oświadczyła, że należy doprowadzić do tego, żeby polska gospodarka była oparta o nowoczesne, rozwijające się górnictwo. - To nie będzie łatwe. Bo to, że przez ostatnie lata nie zrobiono niczego i pozwolono na to, żeby branża górnicza miała coraz większe problemy, te zaniechania polskiego rządu odbijają się dzisiaj na całej branży - mówiła.

- Jeżeli po 25 października (dniu wyborów parlamentarnych- PAP) usiądziemy razem do stołu, wspólnie będziemy rozwiązywać problemy, to będziemy potrafili doprowadzić do tego, że polskie górnictwo będzie konkurencyjne i będzie się rozwijało, a miejsca pracy nie tylko będą utrzymane, ale będą powstawały nowe - przekonywała kandydatka PiS na premiera.

DEON.PL POLECA

Szydło zaznaczyła, że politycy muszą brać odpowiedzialność za to co mówią i robią. - Jest taki polityk w Polsce, który pokazuje i udowadnia, że taka odpowiedzialność wśród polityków, to rzecz normalna. To prezydent Andrzej Duda, którego wy również wsparliście, za co wam serdecznie dziękuję - zwróciła się Szydło do górników.

Oświadczyła, że Polska potrzebuje stabilnego rządu. - Premier polskiego rządu, to rozhisteryzowana osoba, która zamiast rządzić wprowadza chaos. (...)Potrzebujemy rządu, który nie będzie łamał umów i danego słowa. My umów dotrzymujemy i słowa nie łamiemy. Chcemy razem z wami, wspólnie realizować program naprawy górnictwa - zadeklarowała Szydło.

Z kolei Kukiz, który zabrał głos po wiceprezes PiS, powiedział, że "Polska węglem stoi". - Cały polski przemysł oparty jest na górnictwie. Polski dobrobyt oparty był na górnictwie. Zapytacie mnie o plan, o naprawę - jest jeden bardzo prosty: wypowiedzieć tę durną, bandycką ustawę klimatyczną - mówił.

- Co robią Niemcy? Gaszą nam światło. Oni nie chcą naszego węgla. Oni chcą wprowadzić swoje Volkswageny i ten smród im akurat nie przeszkadza. Mówią o pakiecie klimatycznym i emisji spalin: Volkswagen, wszystko w porządku, drobna pomyłka. Polskie kopalnie zamurować, najlepiej z inwentarzem. (...)Emisja spalin - proszę bardzo: zamiast dotować niemieckie wiatraki w Polsce, dotujcie filtry w kominach i nie będziecie mieli emisji - mówił Kukiz.

Ponadto podkreślał, że trzeba zmienić konstytucję i przywrócić państwo obywatelom. - To my musimy decydować o tym, jakie przepisy unijne będziemy akceptować, jakie nie, bo Polska jest nasza - przekonywał.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Cały polski przemysł oparty jest na górnictwie"
Komentarze (3)
WC
Wojtek Chmielewski
18 października 2015, 20:50
Jakieś dowody na te statystyki?
Z
ziko
5 października 2015, 22:20
Szydło bedzie do upadłego promowała nieefektywne kopalnie, bo z tych stron pochodzi. Ale wiekszośc Polaków tego nie chce.
jazmig jazmig
5 października 2015, 19:12
Polski przemysł nie jest oparty na górnictwie i całe szczęście, że nie jest oparty o schyłkową gałąź przemysłu. Śląskie górnictwo jest głęboko deficytowe, drogie i nieefektywne. Nie ma uzasadnienia dla jego dotowania, należy te kopalnie jak najszybciej sprzedać w prywatne ręce, a te, których nikt nie chce kupić - zlikwidować. Skoro można kupić tańszy węgiel za granicą, to nie ma sensu pogłębiać degradacji Śląska i jeszcze do tego dopłacać. Zapada się Bytom, Ruda Śląska, Świętochłowice, oraz mniejsze miasteczka i dosyć. Pora z tym skończyć, bo inaczej będzie tam tylko skansen. Nikt nie zbuduje fabryki na terenie, na którym pojawiają się stale wstrząsy.