CBOS: PO - 29 proc., PiS - 22 proc., SLD - 9 proc.

CBOS: PO - 29 proc., PiS - 22 proc., SLD - 9 proc.
(fot. cbos.pl)
PAP / ad

Od początku roku wciąż pierwsza w sondażach PO traci co miesiąc po kilka punktów procentowych. W badaniach CBOS odnotowała spadek poparcia z 40 proc. w styczniu do 29 w kwietniu; w sondażach TNS Polska - z 37 do 30 proc. W tym czasie zyskiwała opozycja - głównie PiS.

Spadek notowań partii rządzącej nastąpił w czasie, gdy pełną parą ruszyły konsultacje w kwestii wzbudzającej kontrowersje reformy emerytalnej, zakładającej podniesienie i zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn na poziomie 67 lat.

Na początku roku notowania PSL w sondażu CBOS osiągnęły poziom 7 proc., by spaść w kwietniu do 5 proc. TNS Polska (wcześniej TNS OBOP) poparcie dla Stronnictwa szacowało w styczniu na 4 proc., czyli poniżej progu wyborczego; w kwietniu - na 3 proc.

Wraz ze spadkiem notowań PO i PSL wzrosło poparcie dla partii opozycyjnych. W badaniach CBOS PiS zyskało na przestrzeni czterech miesięcy 4 pkt proc. (18 proc. w styczniu; 22 proc. w kwietniu). W sondażach TNS Polska formacja ta odnotowała 3 proc. wzrost - z 22 proc. w styczniu poparcie dla PiS-u wzrosło do 25 proc. w kwietniu.

W badaniu TNS Polska z lutego PiS uzyskało 26 proc.; w tym samym miesiącu chęć głosowania na PO zadeklarowało 28 proc., obie partie dzieliły zatem jedynie 2 punkty proc. Był to miesiąc, w którym notowania Platformy spadły o 9 pkt proc. w porównaniu do stycznia (badanie TNS Polska).

Ten duży spadek sondażowy PO wiązany był nie tylko ze sprawą reformy emerytalnej, ale i burzą wokół umowy handlowej ACTA. W wielu miastach odbywały się protesty głównie młodych ludzi przeciwko ACTA. Ostatecznie w połowie lutego premier Donald Tusk ogłosił, że Polska nie ratyfikuje umowy w jej w obecnym kształcie.

Trzecie miejsce w sondażach zarówno CBOS, jak i TNS Polska zajmuje Ruch Palikota. Jedynie w kwietniowym badaniu CBOS formację tę wyprzedził SLD, uzyskując 9 proc. poparcia (Ruch Palikota - 6 proc.).

Na przestrzeni ostatnich czterech miesięcy niewielki wzrost w sondażach - szczególnie widoczny w badaniach CBOS - odnotował SLD. W styczniu chęć głosowania na tę partię deklarowało w sondażu CBOS 4 proc.; a w sondażu TNS Polska - 6 proc. W kwietniu podobny zamiar miało odpowiednio 9 i 7 proc.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

CBOS: PO - 29 proc., PiS - 22 proc., SLD - 9 proc.
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.