Celowe "działania zewnętrzne" ws. katastrofy?

Celowe "działania zewnętrzne" ws. katastrofy?
(fot. PAP/Rafał Guz)
PAP / slo

Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział, że na posiedzenie RBN zostanie zaproszony prokurator generalny Andrzej Seremet. Według prezydenta warto zbadać aspekt "ewentualnego zewnętrznego czynnika działającego destrukcyjnie na społeczeństwo polskie w kontekście katastrofy smoleńskiej".

Dodał, że za pośrednictwem szefa MSW Jacka Cichockiego zwrócił się do odpowiednich instytucji "o zbadanie, czy istnieje jakakolwiek wiedza w tym zakresie i czy możemy ją spożytkować na rozważenie także i takiego scenariusza zagrożeń w stosunku do społeczeństwa polskiego".

- Mianowicie, czy może cokolwiek powiedzieć prokurator w kwestii istotnej, jaką są podejrzenia - w moim przekonaniu formułowane bez żadnych wystarczających podstaw, ale to warto zweryfikować - w zakresie ewentualnej koncepcji zamachu - wyjaśnił prezydent.

DEON.PL POLECA

Poinformował, że na posiedzeniu RBN, podczas dyskusji nad zagrożeniami dla Polski, Ziobro przedstawił projekt ustawy Solidarnej Polski. Prezydent przypomniał, że "projekt ustawy powinien, w zgodzie z polskim ustrojem trafić do laski marszałkowskiej, nie na posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego". - Ale stało się to okazją do ciekawej dyskusji - dodał prezydent.

Jak powiedział PAP Patryk Jaki (SP), chodzi o wniesiony już do Sejmu projekt o powołaniu wysokiej komisji obywatelskiej, złożonej z osób nieuwikłanych w bieżąca politykę - w tym przedstawicieli PAN, NIK i Trybunału Konstytucyjnego, a także międzynarodowych specjalistów, która miałaby zbadać katastrofę smoleńską. W wydanym w czwartek wieczorem oświadczeniu Ziobro napisał, że na posiedzeniu Rady złożył wniosek o "zaopiniowanie powołania obywatelskiej komisji". Dodał, że prezydent "niestety nie przyjął tej propozycji". Ziobro zapowiedział, że w najbliższych dniach przekaże do konsultacji szefom partii reprezentowanych w Sejmie projekt w sprawie komisji obywatelskiej.

- Zwrócimy się do służb, do prokuratora generalnego, i jeżeli oni będą mieli coś do przedstawienia, wówczas w formie wysłuchania szefów tych instytucji państwowych na kolejnym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego, które jest planowane w grudniu, dziś orientacyjnie to termin 19 grudnia, ta tematyka może być podniesiona, ale niekoniecznie musi - powiedział Koziej. - To zależy od wstępnego rozeznania u źródeł w tych służbach i u prokuratora generalnego - dodał.

- Jeżeli w tym całym problemie służby państwa polskiego dostrzegają jakieś celowe działania zewnętrzne, to jest to kategoria z dziedziny bezpieczeństwa leżąca w kompetencji także Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Wtedy będzie sens i celowość się tym zajmować - ocenił Koziej.

Przed posiedzeniem RBN Ziobro mówił, że uważa, iż Rada powinna w czwartek zająć się katastrofą smoleńską. - Będę chciał wnieść o rozszerzenie porządku obrad o dodatkowy punkt, a mianowicie kwestię narastającego konfliktu w Polsce związanego z wyjaśnieniem katastrofy smoleńskiej. Mamy dzisiaj sytuację, która katalizuje coraz większy spór, emocje rosną i nic nie wskazuje, że to się zatrzyma. Rzecz ma wpływ na postrzeganie Polski na arenie międzynarodowej i naszą wiarygodność. Rzecz też ma wpływ, fundamentalny, w mojej ocenie, na bezpieczeństwo polskiego państwa, bo przecież możemy być bardzo umiejętnie rozgrywani przez inne państwa w tej sprawie - mówił Ziobro dziennikarzom.

Dopytywany o kwestię smoleńską, Miller powiedział, że na ten temat na posiedzeniu RBN "wywiązała się krótka dyskusja bez żadnych konkluzji". - Odniosłem wrażenie, że prezydent byłby gotów się tym zainteresować, pod warunkiem, że otrzyma jakąś dodatkową wiedzę, która świadczyłaby np. że jakieś obce siły zewnętrzne próbują w kontekście smoleńskim wpływać na naszą sytuację. Ale tej wiedzy dzisiaj nie ma - podkreślił Miller.

Natomiast minister sprawiedliwości Jarosław Gowin zwrócił w czwartek uwagę, że prokurator generalny Andrzej Seremet pod koniec września przedstawił ustalenia prokuratury w sprawie katastrofy. - Prokurator generalny nigdy nie sygnalizował w swoich wystąpieniach publicznych, aby istniała taka warstwa jego wiedzy o katastrofie smoleńskiej, którą on nie mógłby się podzielić. W związku z tym nie wydaje mi się konieczne organizowanie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego - ocenił Gowin na konferencji prasowej w Sejmie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Celowe "działania zewnętrzne" ws. katastrofy?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.