Centrum Zdrowia Dziecka: stan dzieci z Afganistanu, które zjadły grzyby, jest krytyczny

Fot.: sudok1/depositphotos.com
PAP/tkb

5-letni afgański chłopiec, który zatruł się grzybami, z powodu uszkodzenia mózgu nie może przejść przeszczepu wątroby, zaś 6-latek operowany będzie dzisiaj [31.08 - przyp. red.]. "Rokowanie co do przeżycia jest bardzo poważne" - poinformowali we wtorek lekarze z Centrum Zdrowia Dziecka.

Lekarze z Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka" (IPCZD) na konferencji prasowej przekazali informacje na temat stanu zdrowia afgańskich pacjentów. Afgańczycy, którzy po ewakuacji z Kabulu, trafili do ośrodka dla cudzoziemców w Podkowie Leśnej-Dębaku, zatruli się grzybami, które najprawdopodobniej mieli zebrać na terenie ośrodka.

DEON.PL POLECA

Prof. Jarosław Kierkuś poinformował, że w IPCZD przebywa troje dzieci w wieku 5, 6, 17 lat z ostrą niewydolnością wątroby po zatruciu muchomorem sromotnikowym. "Dzieci wraz z rodziną od 23 sierpnia przebywały w ośrodku dla uchodźców, gdzie w dniu 24 sierpnia spożywali grzyby. W dniu 26 sierpnia dwójka dzieci została przyjęta do Centrum Zdrowia Dziecka, a trzecie dziecko w dniu 27 sierpnia" - zrelacjonował.

"Chłopcy w wieku 5 i 6 lat od momentu przyjęcia do Centrum Zdrowia Dziecka byli w bardzo ciężkim stanie, który stale się pogarszał. Chłopcy aktualnie są hospitalizowani na oddziale intensywnej terapii. Stan chłopców jest krytyczny" - przekazał prof. Kierkuś.

Jaki jest stan zdrowia dzieci z Afganistanu?

"Starszy chłopiec w wieku 6 lat został zakwalifikowany do przeszczepienia wątroby. Zabieg odbywa się w dzisiaj, jednak musimy powiedzieć, że rokowanie co do przeżycia jest nadal bardzo poważne" - powiedział.

Trzecie z przyjętych dzieci, 17-letnia Afganka jest w stanie stabilnym. "U niej rokowanie co do przeżycia jest na chwilę obecną dość dobre" - przekazał prof. Kierkuś. Jak zaznaczył, również kilka osób dorosłych było i jest hospitalizowanych w warszawskich szpitalach po zatruciu muchomorem sromotnikowym.

Źródło: PAP/tkb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Centrum Zdrowia Dziecka: stan dzieci z Afganistanu, które zjadły grzyby, jest krytyczny
Komentarze (2)
WC
~Wojciech Chajec
2 września 2021, 17:14
Jak widać migracja, czyli przenoszenie się ludzi do innego środowiska i innej szeroko pojętej kultury może być dla nich niebezpieczne nawet w przypadku zachowania zasad bezpieczeństwa. W tym przypadku migracja była konieczna, ale kto by przewidział, że grzyby staną się powodem tragedii?
IK
~Ineska K
31 sierpnia 2021, 19:37
Módlmy się za te dzieci za wstawiennictwem św. Charbela, także człowieka Wschodu...