Afganistan: talibowie ogłosili niepodległość kraju po wycofaniu się armii USA

Afganistan: talibowie ogłosili niepodległość kraju po wycofaniu się armii USA
Fot. PAP/EPA/STRINGER
PAP / tk

Po ostatecznym wycofaniu się wojsk USA z Afganistanu, Talibowie ogłosili „pełną niepodległość” kraju. Amerykańska armia stacjonowała w tym państwie 20 lat. Amerykańscy żołnierze opuścili lotnisko w Kabulu, a nasz naród uzyskał pełną niepodległość - powiedział rzecznik Talibów.

Z kolei wysoki rangą urzędnik talibski Anas Hakani napisał na Twitterze, że talibowie "tworzą historię".

Znów tworzymy historię. 20-letnia okupacja Afganistanu przez Stany Zjednoczone i NATO zakończyła się dziś wieczorem – napisał Hakani - Bardzo się cieszę, że po 20 latach dżihadu, wyrzeczeń i trudów mam mogę odczuwać dumę, widząc te historyczne momenty.

Zakończenie działań USA w Afganistanie

W poniedziałek szef Dowództwa Centralnego USA gen. Kenneth F. McKenzie ogłosił zakończenie wojskowej misji USA oraz akcji ewakuacyjnej w Afganistanie.

Jak pisze agencja AP, talibscy bojownicy obserwowali, jak ostatnie amerykańskie samoloty odlatują z lotniska w Kabulu, a następnie strzelali na wiwat z karabinów w różnych punktach stolicy.

DEON.PL POLECA

Ostatnie pięć samolotów odleciało, to koniec! – mówił agencji AP Hemad Sherzad, talibski bojownik, przebywający na lotnisku w Kabulu. Nie mogę wyrazić słowami szczęścia. Nasze 20 lat poświęcenia przyniosło oczekiwany przez nas efekt - dodał.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
George A. Maloney SJ

Pozostaje nam mistyka 

Chrześcijanin przyszłości będzie musiał być mistykiem – stwierdził kiedyś słynny teolog katolicki Karl Rahner. Nam jednak rzadko udaje się „widzieć” Boga w sobie i wokół siebie.

Autor zaprasza do podjęcia modlitwy...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Afganistan: talibowie ogłosili niepodległość kraju po wycofaniu się armii USA
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.