Cimoszewicz: Jesteście przyszłością Białorusi

(fot. PAP/Andrzej Hrechorowicz)
PAP / im

Młodzi Białorusini działający na rzecz demokratycznych przemian są jak "krople drążące skałę"; są przyszłością dla w pełni demokratycznej Białorusi - uważa b. premier Włodzimierz Cimoszewicz, który w czwartek spotkał się ze słuchaczami Wschodnioeuropejskiej Szkoły Badań Politycznych.

Cimoszewicz, obecnie senator niezależny, rozmawiał z młodymi Białorusinami m.in. o pozycji Białorusi na arenie europejskiej, możliwych procesach demokratyzacji społeczeństwa oraz o umowie o małym ruchu granicznym z Polską.

Według niego, Białoruś jest dla wielu europejskich polityków niestety ciągle w cieniu Rosji, co bezpośrednio wpływa na ich zaangażowanie w proces demokratyzacji Białorusi. Jak mówił, ze względu na politykę Mińska nie można obecnie oczekiwać, że przywódcy europejscy będą optymistycznie i aktywnie działali na rzecz Białorusi, czego przejawem - podkreślił Cimoszewicz - jest m.in. mało intensywne realizowanie programu Partnerstwa Wschodniego.

W ocenie Cimoszewicza, zadaniem Polski i innych krajów europejskich jest konsekwentne kontynuowanie projektów edukacyjnych, mających na celu otwarcie młodym Białorusinom nowych horyzontów oraz stworzenie możliwości dla rozwoju młodych liderów, którzy w przyszłości będą przekazywać idee demokratyczne swoim rodakom.

- Chciałoby się, aby to były tysiące młodych Białorusinów i Ukraińców przyjeżdżających do nas i innych państw europejskich. To jest nasze zadanie, aby was zapraszać, fundować stypendia i ciągle zapraszać - powiedział Cimoszewicz. Jak podkreślił, nie więcej niż 16 proc. Białorusinów było za granicą, a pozostali znają Polskę i Europę jedynie przez pryzmat propagandy białoruskich mediów. - Rolą i zadaniem Europy jest zmienić ten obraz - uważa b. premier.

Jednym z tematów, które poruszali młodzi Białorusini była umowa o małym ruchu granicznym między Mińskiem a Warszawą. - Wielu ludziom ułatwiłoby to podróżowanie, ale władzom w Mińsku raczej na tym nie zależy. Piłeczka w tej sprawie jest po tamtej stronie granicy, bo umowa jest ratyfikowana przez Polskę, a chodzi tylko wymianę dokumentów ratyfikujących, na co ciągle nie ma zgody władz białoruskich - powiedział Cimoszewicz.

Polska już we wrześniu 2010 roku zakończyła całą procedurę ratyfikacji umowy. Białoruscy rządowi politycy dają do zrozumienia, że przeszkodą na drodze do wprowadzenia umowy o małym ruchu granicznym są dwustronne relacje polityczne. Mały ruch graniczny miałby objąć pas o szerokości po 30 km - po stronie polskiej i białoruskiej - od granicy. Będzie dotyczył osób zamieszkałych tam na stałe co najmniej od trzech lat. Po wejściu w życie umowy w pasie przygranicznym możliwy będzie ruch bezwizowy, jedynie na podstawie specjalnych zezwoleń wydawanych przez placówki konsularne obu krajów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Cimoszewicz: Jesteście przyszłością Białorusi
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.