Co przyniesie nowa Ustawa o prokuraturze?

Co przyniesie nowa Ustawa o prokuraturze?
Zmiany mają dotyczyć także m.in. postępowań dyscyplinarnych wobec prokuratorów.
PAP / slo

W ciągu trzech tygodni resort sprawiedliwości ma przygotować nową Ustawę o prokuraturze, która przewidywać ma m.in. likwidację Krajowej Rady Prokuratury i zwiększenie uprawnień prokuratora generalnego - poinformowało PAP ministerstwo.

Jak z informacji uzyskanych w resorcie sprawiedliwości, kwestię tę omawiano na wtorkowym posiedzeniu rządu.

- W ciągu trzech tygodni Ministerstwo Sprawiedliwości przygotuje projekt nowej ustawy o prokuraturze; w większości będzie on bazować na propozycjach przedstawionych w dotychczasowym projekcie nowelizacji ustawy o prokuraturze, ale pojawią się w niej nowe elementy, w tym likwidacja Krajowej Rady Prokuratury - powiedziała PAP rzeczniczka prasowa ministra sprawiedliwości Patrycja Loose.

DEON.PL POLECA

Loose dodała, że celem nowej ustawy i planowanej likwidacji KRP ma być m.in. zwiększenie uprawnień prokuratora generalnego. - Obecnie w prokuraturze funkcjonują dwa autonomiczne ośrodki decyzyjne - są to prokurator generalny i Krajowa Rada Prokuratury, przy czym pełna odpowiedzialność za funkcjonowanie prokuratury spada na prokuratora generalnego, który w praktyce w wielu kwestiach ma związane ręce. Naszym zdaniem wzmocnienie kompetencji prokuratora generalnego zagwarantuje sprawne zarządzanie i skuteczne funkcjonowanie niezależnej prokuratury - powiedziała.

Według MS część kompetencji KRP mógłby przejąć prokurator generalny, który powoływałby prokuratorów na wolne stanowiska służbowe. Ponadto część kompetencji KRP przejęłyby: nowo powołany organ o charakterze samorządowym, czyli Zgromadzenia Ogólne Prokuratorów Prokuratury Generalnej, oraz już istniejące zgromadzenia prokuratorów przy prokuraturach apelacyjnych.

Zmiany mają dotyczyć także m.in. postępowań dyscyplinarnych wobec prokuratorów. - Chcemy przychylić się do postulatu prok. Seremeta, aby w drugiej instancji postępowania dyscyplinarne wobec prokuratorów przeprowadzały sądy powszechne - zaznaczyła Loose.

- Opracowanie projektu nowej ustawy nie wydłuży prac nad zmianami w prokuraturze, gdyż projekt w większości będzie się opierać na już wypracowanych propozycjach - oceniła rzeczniczka prasowa ministra sprawiedliwości.

W związku z tym przewidywano wprowadzenie przepisów, które zobowiązywałyby ministra sprawiedliwości do opracowania - w porozumieniu z MSW - założeń zasadniczych kierunków polityki karnej, które następnie - po zaopiniowaniu przez PG - byłyby przyjmowane przez rząd. Określone przez rząd kierunki nie byłyby wiążące dla PG, ale prokurator generalny, składając coroczne sprawozdanie z działalności prokuratury, odnosiłby się do przyjętych przez rząd kierunków.

Na początku sierpnia do projektu nowelizacji krytycznie odniósł się prokurator generalny. Zdaniem Seremeta kierunek części zmian był przeciwny idei rozdzielenia funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości.

"Projekt ustawy o zmianie ustawy o prokuraturze nasuwa szereg poważnych wątpliwości, a wobec niektórych propozycji wywołuje potrzebę wyrażenia sprzeciwu" - napisał prokurator generalny w opinii.

Do zaniechania prac nad projektem zmian ustawy o prokuraturze wzywała w lipcu także Krajowa Rada Prokuratury. Według Rady prace nad nową ustawą powinien prowadzić prezydent. "Prawdziwym celem i skutkiem przedstawionego projektu - niezależnie od intencji deklarowanych w jego uzasadnieniu - jest przywrócenie kontroli politycznej rządu nad prokuraturą oraz ograniczenie niezależności prokuratorów" - głosiła uchwała KRP na temat proponowanego projektu nowelizacji.

Marcin Jabłoński (PAP)

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Co przyniesie nowa Ustawa o prokuraturze?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.