Dawcy szpiku prywatni czy państwowi?

Dawcy szpiku prywatni czy państwowi?
Dawcy szpiku prywatni czy państwowi? (fot. wikipedia.org/bone marrow)
PAP / "Dziennik Polski"

Ministerstwo Zdrowia chce utworzyć jeden, centralny rejestr dawców szpiku kostnego. Fundacje, które do tej pory prowadziły bazy dawców twierdzą, że nowe przepisy są niejasne - pisze "Dziennik Polski".

W Polsce funkcjonuje obecnie sześć rejestrów dawców szpiku kostnego. Tylko do 15 września mogą działać na dotychczasowych zasadach. Po tej dacie mają stać się ośrodkami dawców szpiku, które będą przekazywały dane do centralnej bazy prowadzonej przy Poltransplancie. Zmiany w ich funkcjonowaniu wprowadza ustawa o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów, która została przyjęta w ubiegłym roku.

Kinga Dubicka, dyrektor Fundacji DKMS Polska, która przebadała prawie 50 tys. dawców, widzi potrzebę utworzenia centralnego rejestru. Podobnie funkcjonuje to w Niemczech. "Nie jest jednak dla nas jasne, dlaczego jesteśmy zobowiązani przekazywać dane personalne dawców, na przykład nazwisko i adres. Uwagi do tego zgłaszał również Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych" - zaznacza Dubicka.

Urszula Jaworska, założycielka jednego z rejestrów, na razie nie zamierza składać wniosku o zezwolenie na działalność ośrodka dawców szpiku. "Za dużo jest niejasności w nowych przepisach. Przykładowo ośrodek powinien zatrudnić lekarza i może otrzymać na to refundację. Nie wiadomo jednak, ile państwo dopłaci do tego etatu" - mówi Jaworska.

DEON.PL POLECA

Poczekać na rozwój wypadków zamierza również Urszula Smok, prezes Fundacji "Podaruj Życie". Chce się przyglądnąć, jak w praktyce będzie funkcjonował centralny rejestr. Jej Fundacja przebadała do tej pory ponad 800 potencjalnych dawców - czytamy dziś w obszernej publikacji "Dziennika Polskiego".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dawcy szpiku prywatni czy państwowi?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.