Debata w konwencji dyskursu naukowego?
Zyta Gilowska z RPP napisała w oświadczeniu, że może wziąć udział w debacie z ministrem finansów Jackiem Rostowskim, jeżeli odbędzie się ona w konwencji obowiązującej w dyskursie naukowym oraz na forum akademickim.
Uważa, że taka debata byłaby zgodna z przepisami prawa.
- Znaczącą trudnością w odbyciu publicznej debaty z ministrem finansów jest potrzeba zagwarantowania jej godnego przebiegu. Sądzę, że przyjęcie konwencji obowiązującej w dyskursie naukowym oraz wybór forum akademickiego stworzyłoby optymalne warunki dla racjonalnej rozmowy o faktach. Taka debata byłaby zgodna z przepisami prawa i pożyteczna dla obywateli. W takiej debacie mogę wziąć udział - napisała Gilowska.
Gilowska zaznaczyła, że składa to oświadczenie mając świadomość: ograniczeń prawnych, w jakich przyszło jej działać, a zwłaszcza warunku niezależności oraz bezstronności w wykonywaniu zadań członka Rady Polityki Pieniężnej; ciążących na niej - jako byłym ministrze finansów - zobowiązań wobec obywateli; powinności aktywnego członka korporacji akademickiej; przysługujących obywatelowi praw i wolności konstytucyjnych.
W środę Gilowska wykluczyła swój udział w debacie wyborczej i zadeklarowała apolityczność. - Osobiście uważam, że można sobie wyobrazić dobry dyskurs publiczny w każdym miejscu i czasie, o ile konwencja byłaby surowa, sprzyjająca wymianie poglądów, miała charakter ekspercki, przypominała debatę akademicką. Natomiast obecnie czas jest bardzo nerwowy i nie wydaje mi się, by było możliwe ustalenie warunków dyskursu z moim udziałem - powiedziała.
Prezes PiS Jarosław Kaczyński oświadczył w czwartek, że przed wyborami powinna odbyć się akademicka debata nt. finansów państwa z udziałem prof. Zyty Gilowskiej. Jak mówił, dyskusja ta odbyłaby się poza kampanią wyborczą, "ale nie w sensie czasowym, a w sensie organizacyjnym".
Kaczyński podczas konferencji prasowej przywołał oświadczenie Gilowskiej, w którym - jak powiedział - mówi ona "w sposób jednoznaczny, że debata w warunkach akademickich powinna się odbyć".
- Otóż ta dyskusja odbyta poza kampanią wyborczą, ale nie w sensie czasowym, a w sensie organizacyjnym, na przykład na jakiejś uczelni, z całą pewnością będzie służyła poinformowaniu obywateli o sprawie niesłychanie wręcz ważnej - ogromna część polskich obywateli (...) uważa, że stan finansów publicznych jest w tej chwili przez władze ukrywany - przekonywał prezes PiS.
Jak dodał, "to sytuacja niemożliwa do zaakceptowania, w szczególności przed samymi wyborami". Kaczyński zaznaczył, że "wartością jest obywatel poinformowany, a nie niepoinformowany".
Skomentuj artykuł