Decyzja KRRiT ws. TV Trwam przed sądem
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w piątek rozpatruje skargę fundacji o. Tadeusza Rydzyka Lux Veritatis na decyzję KRRiT, odmawiającą przyznania miejsca na multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej TV Trwam.
W sądzie obecny jest o. Rydzyk i Lidia Kochanowicz, dyrektor finansowa Lux Veritatis, a Krajową Radę reprezentuje Agnieszka Ogrodowczyk, dyrektor Departamentu Strategii KRRiT. Sala rozpraw jest szczelnie wypełniona publicznością.
Skarga fundacji dotyczy decyzji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji ze stycznia tego roku. Rada odrzuciła wówczas odwołanie Lux Veritatis od decyzji KRRiT z kwietnia 2011 r., rozstrzygającej konkurs na zagospodarowanie miejsc na pierwszym multipleksie (MUX-1). Wśród zwycięzców konkursu nie było fundacji redemptorysty, która ubiegała się o miejsce dla TV Trwam.
Podobną skargę skierowała do sądu spółka Mediasat, nadawca kanału Tele5. Także tę skargę sąd ma rozpatrzyć w piątek.
Sąd może uwzględnić skargę i zwrócić sprawę do KRRiT lub też oddalić ją, a tym samym utrzymać decyzję KRRiT. Decyzja WSA będzie nieprawomocna; przysługuje od niej kasacja do NSA. Sądy administracyjne badają formalną stronę danej decyzji administracyjnej i jej zgodność z przepisami.
Członek KRRiT Sławomir Rogowski mówił w czwartek PAP, że stanowisko Krajowej Rady nie zmieniło się. - Nie wiemy, jaka będzie decyzja sądu, jednak jestem przekonany, że utrzyma w mocy decyzję Krajowej Rady - powiedział.
KRRiT tłumaczyła swoją decyzję ws. TV Trwam niepewną sytuacją finansową fundacji. Wskazała, że ze złożonych przez nią dokumentów wynika, iż w minionych latach generowała ona na działalności operacyjnej ujemne wyniki finansowe, które były pokrywane z pozostałych przychodów operacyjnych, głównie darowizn.
W ocenie Krajowej Rady na koniec 2010 r. sytuacja finansowa fundacji pozwalała na terminowe wywiązywanie się z bieżących zobowiązań, jednak nie wypracowała ona nadwyżki środków, którymi mogłaby finansować wysokie koszty nadawania drogą naziemną cyfrową.
Decyzję Krajowej Rady Lux Veritatis zaskarżyła do sądu w lutym. Podniosła w niej m.in. to, że KRRiT nierówno potraktowała podmioty, które złożyły wnioski o przyznanie miejsca na MUX-1, w sposób wybiórczy posługując się parametrami i wskaźnikami ekonomicznymi. Dyrektor finansowa fundacji Lidia Kochanowicz przekonywała podczas posiedzeń sejmowych komisji, że sytuacja finansowa fundacji jest lepsza niż firm, którym miejsca na multipleksie przyznano.
Ponadto, fundacja może wziąć udział w konkursie na kolejne miejsca na MUX-1, które przed 27 kwietnia 2014 ma zwolnić TVP. Przed końcem br. KRRiT ma ogłosić na nie konkurs; do 2 lipca br. trwają konsultacje w tej sprawie.
Skomentuj artykuł