"DGP": Rodzimy po cesarsku

"Dziennik Gazeta Prawna" / PAP / drr

Polki coraz rzadziej decydują się na naturalny poród. Od 1999 r. podwoiła się liczba kobiet, które wybierają operację. Głównie dlatego, że przeraża je ból - wyjaśnia "Dziennik Gazeta Prawna".

15 lat temu na cesarkę decydowało się ok. 18 proc. przyszłych mam; obecnie odsetek ten przekroczył 37 proc. i pod tym względem znajdujemy się w czołówce krajów europejskich. Co ciekawe, wcale nie przekłada się to na równie dynamiczny spadek umieralności okołoporodowej.

Liczba porodów drogą operacyjną rośnie w każdym województwie, jednak od lat największy odsetek kobiet rodzących w ten sposób jest na Podkarpaciu (prawie co druga - 45,6 proc.). Najmniej, bo 28 proc., rodzi operacyjnie w woj. pomorskim i kujawsko-pomorskim.

Jednak nawet w tych regionach, gdzie wskaźnik jest niski, odsetek cięć i tak przekracza wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia, zgodnie z którymi cesarki powinny wynosić maksymalnie 15 proc. wszystkich porodów.

DEON.PL POLECA

Tym statystykom trudno się dziwić, zważywszy że szumnie zapowiedziane w 2012 r. przez resort zdrowia zapewnienie znieczulenia każdej rodzącej, wciąż nie weszło w życie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"DGP": Rodzimy po cesarsku
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.