Dłuższe urlopy dla rodziców dzieci z 2013 r.

Dłuższe urlopy dla rodziców dzieci z 2013 r.
(fot. nukamari555/ flickr.com)
PAP / slo

Prawo do rocznego urlopu rodzicielskiego będą mieli rodzice wszystkich dzieci urodzonych w 2013 r. - poinformował w piątek po spotkaniu z "matkami I kwartału" premier Donald Tusk. Prawo do dłuższych urlopów miało nie dotyczyć rodziców dzieci urodzonych przed 17 marca 2013 r.

Premier podkreślił, że wielkie wrażenia zrobiła na nim determinacja matek i ojców z ruchu "matki I kwartału". "Ale też nadzwyczajna, jak na polskie warunki, kultura tego dialogu - tej bardzo serdecznej presji" - zaznaczył.

Dodał, że zgadzał się w stu procentach z argumentacją rodziców z ruchu "matek I kwartału", ale musiał brać pod uwagę możliwości finansowe państwa. Jak poinformował, objęcie prawem do rocznego urlopu rodzicielskiego wszystkich dzieci urodzonych w 2013 r. zostało uzgodnione m.in. z ministrem finansów Jackiem Rostowskim i ministrem pracy Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem.

- Biorąc pod uwagę możliwości finansowe, szukaliśmy jakiegoś momentu, który z jednej otwierałby jak najszerzej wrota do rocznego urlopu, a z drugiej strony byłby nacechowany odpowiedzialnością za finansową kondycję państwa - powiedział Tusk.

DEON.PL POLECA

Podkreślił, że pieniądze na ten cel nie zwiększą deficytu budżetowego. Jak zaznaczył, po pierwszym kwartale 2013 r. wiadomo, że koszty obsługi długu zagranicznego na pewno będą niższe o ponad 300 mln zł, a może o 350 mln zł. Dodał, że część pieniędzy będzie pochodziła z rezerwy celowej na zarządzenia kryzysowe wykorzystywanych w przypadku powodzi.

Premier podkreślił, że dłuższe urlopy dla rodziców wszystkich dzieci z 2013 r. to inwestycja w polskie dzieci i polskie rodziny. - Jeśli dzisiaj stać nas, ze względu na wygenerowanie pewnych środków, na jeszcze jedną inwestycję, to niech to będzie inwestycja w polskie dzieci i polskie rodziny. Rok 2013 miał być rokiem rodziny, dlatego te postanowienia, chociaż nie były proste, uzyskały podstawę finansowania - podkreślił Tusk. - Powiem szczerze, kamień z serca mi spadł - dodał.

Aneta Siejka z ruchu "matek I kwartału" podkreśliła, że dzięki dialogowi społecznemu udało się wyrównać szanse dzieci urodzonych w I kwartale 2013 r. - Dziękujemy panu premierowi, że zainwestował w nasze dzieci i udowodnił, że dzieci są przyszłością naszego państwa - powiedziała.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rządu 1 września mają wejść w życie przepisy wydłużające urlopy macierzyńskie do roku. Zapisana w projekcie ustawy, przygotowanym przez resort pracy, propozycja zakłada, że obejmą one nie tylko rodziców dzieci urodzonych po tej dacie, ale także osoby, które będą już wtedy na urlopach - do dłuższych urlopów mieliby prawo rodzice dzieci urodzonych po 17 marca, ponieważ obecnie urlop wynosi 24 tygodnie. Wywołało to protesty, powstał ruch "matek I kwartału", który domagał się, by nowymi przepisami objąć cały rocznik 2013.

"Matki I kwartału" uważały, że to rozwiązanie podzieli dzieci urodzone w tym samym roku na te, które będą mogły spędzić z mamą lub tatą cały rok oraz te, które takiej szansy mieć nie będą - ich rodzice będą mieli dwukrotnie krótszy urlop. Uważały taki podział za krzywdzący, zwłaszcza że inne ustawy np. o obowiązku szkolnym lub przepisy o tzw. becikowym dotyczą całych roczników dzieci bez względu na miesiąc narodzin.

W dotychczasowym projekcie MPiPS proponuje 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, sześć tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego, którym dowolnie mogą dzielić się ojciec i matka. Przed Wielkanocą projekt został skierowany do prac w Komitecie Stałym Rady Ministrów.

Obecnie urlop macierzyński trwa 20 tygodni, a dodatkowy - cztery tygodnie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dłuższe urlopy dla rodziców dzieci z 2013 r.
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.