Dojdzie do umorzenia sprawy Kamińskiego?

We wrześniu 2010 r. Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie oskarżyła Kamińskiego i innych o przekroczenie uprawnień, nielegalne działania operacyjne CBA.
Łukasz Starzewski / PAP / slo

Warszawski sąd zebrał się w środę na drugim posiedzeniu w sprawie b. szefa CBA Mariusza Kamińskiego i jego trzech podwładnych, oskarżonych o nadużycia władzy w prowadzonej przez Biuro "aferze gruntowej" z 2007 r.

Za zamkniętymi drzwiami specjalnie zabezpieczonej sali w Sądzie Najwyższym, Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście bada wniosek obrony o umorzenie sprawy Kamińskiego (dziś posła PiS), b. wiceszefa CBA Macieja Wąsika (dziś stołecznego radnego PiS) oraz b. dyrektorów zarządu operacyjno-śledczego CBA Grzegorza Postka i Krzysztofa Brendela.

Obrona chce umorzenia, bo jej zdaniem nie doszło do przestępstwa, a CBA działało zgodnie z prawem. Prokuratura jest przeciwna umorzeniu. 12 czerwca sąd decyzję odroczył do środy.

Jeśli sąd umorzy sprawę, decyzja będzie nieprawomocna. Jeśli sąd oddali wniosek, proces się rozpocznie. Prokurator będzie mógł odczytać akt oskarżenia; być może zaczną się wyjaśnienia podsądnych. Grozi im do 8 lat więzienia. Nie przyznają się do zarzutów.

We wrześniu 2010 r. Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie oskarżyła Kamińskiego i innych o przekroczenie uprawnień, nielegalne działania operacyjne CBA (w tym podsłuchy) oraz podrabianie dokumentów i wyłudzenie poświadczenia nieprawdy. Zdaniem prokuratury Biuro stworzyło fikcyjną sprawę odrolnienia ziemi, choć nie miało wcześniej wiarygodnej informacji o zamiarze przestępstwa - a tylko to pozwala służbom zacząć akcję "kontrolowanego wręczenia korzyści majątkowej" wobec podejrzewanych.

CBA zakończyło operację specjalną wręczeniem Piotrowi Rybie i Andrzejowi K. (nie zgadza się na podawanie swych danych) łapówki za "odrolnienie" w ministerstwie gruntów na Mazurach. Na potrzeby operacji CBA sfabrykowało - zdaniem prokuratury bezprawnie - dokumenty (opatrując je pieczęciami gminy Mrągowo), które przedłożono Rybie i K. do "przepchnięcia" przez ministerstwo.

Prasa pisała, że łapówka miała być przeznaczona dla Leppera, który miał zostać ostrzeżony o akcji i nie doszło do wręczenia mu pieniędzy (on sam twierdził, że była to prowokacja CBA). Finał akcji miał utrudnić przeciek, wskutek czego z rządu odwołano szefa MSWiA Janusza Kaczmarka (śledztwo wobec niego potem umorzono). Ryba i K. zostali zatrzymani i oskarżeni o płatną protekcję.

"Afera gruntowa" doprowadziła w 2007 r. do dymisji z rządu Andrzeja Leppera - ówczesnego wicepremiera i ministra rolnictwa; rozpadu koalicji PiS-Samoobrona-LPR i przedterminowych wyborów, a także do oskarżenia o płatną protekcję dwóch osób, których proces jest do dziś w toku.

- Ze spokojem czekam na końcowy rezultat procesu, jestem przekonany, że dowiodę swej niewinności przed niezawisłym sądem - mówił Kamiński. Wiązał on przedstawienie mu w 2009 r. "absurdalnych i politycznych" zarzutów oraz odwołanie go wtedy z funkcji szefa CBA przez premiera Donalda Tuska z tym, że nieco wcześniej przekazał Tuskowi "informacje dotyczące łamania prawa podczas prac nad ustawą hazardową".

Kamiński ironizował też, że odpowiadać powinni także prokuratorzy i sędziowie, którzy zatwierdzali wniosek CBA o kontrolę operacyjną w "aferze gruntowej". W czerwcu 2011 r. weszła w życie zmiana prawa, zgodnie z którą służby mają obowiązek dołączania do takiego wniosku materiałów operacyjnych uzasadniających go - tego wymogu wcześniej nie było.

Prokuratura nadała grupie osób status pokrzywdzonych, m.in. w związku z tym, że CBA miało ich bezprawnie podsłuchiwać. Są to m.in. Lepper (a po jego śmierci najbliższa rodzina), Ryba i Andrzej K., a także politycy Samoobrony Stanisław Łyżwiński, Janusz Maksymiuk, Piotr Kozłowski.

We wtorek w sądzie pojawili się m.in. Maksymiuk, Ryba oraz prawnik Andrzeja K. Chcą oni być oskarżycielami posiłkowymi w procesie. Daje to możliwość zadawania pytań oskarżonym, składania wniosków dowodowych, a także dochodzenia odszkodowań. Roszczenia finansowe przeciw oskarżonym zapowiedzieli już Ryba i adwokat K.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dojdzie do umorzenia sprawy Kamińskiego?
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.