"DP": Szpitalem może zarządzać każdy

"Dziennik Polski” / PAP / slo

Czy na sprzęcie zakupionym z funduszy UE można leczyć pacjentów komercyjnych? Kto ma zarządzać szpitalami? - pyta resort skarbu Business Centre Club (BCC), a informuje o tym "Dziennik Polski".

1 lipca weszła w życie ustawa o działalności leczniczej, w myśl której szpitale wykazujące na koniec przyszłego roku zadłużenie będą musiały, przy pomocy państwa, przekształcić się w spółki prawa handlowego. Jeśli tego nie uczynią - ich zobowiązania spłaci organ założycielski, czyli marszałek, prezydent lub starosta.

Ministerstwo Skarbu Państwa przedłożyło do konsultacji projekty rozporządzeń do tej ustawy. BCC - zaznaczając na wstępie, że rozporządzenia zostały przygotowane profesjonalnie i rzetelnie - w dalszej części poddaje je totalnej krytyce.

Zenon Wasilewski, ekspert BCC, podkreśla, że warunkiem skutecznego przekształcenie szpitala w spółkę jest właściwy dobór kadry menedżerskiej. Powinni nimi być ekonomiści, prawnicy lub lekarze z przygotowaniem ekonomicznym - uważa ekspert.

Rozporządzenia nie regulują kwestii tych inwestycji, które zostały sfinansowane ze środków unijnych. Czy sprzęt, sale operacyjnie itp. powstałe dzięki wspólnotowym dotacjom wchodzą w skład nowego, powstałego w wyniku przekształcenia podmiotu czy nie? Wg obecnej interpretacji, na sprzęcie zakupionym z funduszy UE nie można diagnozować ani leczyć pacjentów komercyjnych, czyli takich, którzy - po przekształceniu szpitala - będą mogli za pieniądze skrócić sobie kolejkę do leczenia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"DP": Szpitalem może zarządzać każdy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.