Duda podpisał nowelizację ustawy o TK

(fot. Lukas Plewnia via Foter.com / CC BY-SA)
PAP / kw

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, którą we wtorek uchwalił Sejm; o godz. 12 prezydent Duda wygłosi oświadczenie w Pałacu Prezydenckim - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta.

Trybunał Konstytucyjny co do zasady ma orzekać w pełnym składzie liczącym co najmniej 13 na 15 sędziów TK; orzeczenia będą zapadać większością 2/3 głosów - zakłada nowela ustawy o TK podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. O godz. 12 prezydent wygłosi oświadczenie.

O podpisaniu ustawy przez prezydenta poinformowano w komunikacie zamieszczonym w poniedziałek na stronie internetowej Kancelarii.

Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem ogłoszenia.

DEON.PL POLECA

Sejm uchwalił nowelizację, autorstwa PiS, po burzliwych obradach we wtorek późnym wieczorem. Przeciwko zmianom protestowała opozycja. PO zapowiedziała zaskarżenie noweli do TK; w środę złożyła do Trybunału wniosek o tzw. zabezpieczenie, by nowelizacja nie weszła w życie, dopóki TK nie wyda orzeczenia w sprawie.

W środę nowelizacją zajmował się Senat. Najpierw przez ponad siedem godzin nowe przepisy omawiały senackie komisje. Następnie - od godz. 18 w środę do 3.20 w czwartek - trwała senacka debata. W przeprowadzonym przed godz. 4 rano głosowaniu Senat przyjął nowelizację bez poprawek.

Nowelizacja stanowi m.in., że TK co do zasady ma orzekać w pełnym składzie liczącym co najmniej 13 na 15 sędziów TK (dziś pełny skład to co najmniej 9 sędziów). W składzie siedmiu sędziów będą zaś badane m.in. skargi konstytucyjne i pytania prawne sądów. Orzeczenia pełnego składu będą zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak dziś - zwykłą. Ponadto, terminy rozpatrywania wniosków wyznaczane będą w TK według kolejności wpływu.

Według opozycji przyjęta zmiana ustawy sparaliżuje TK, bo wydłuży średni czas badania spraw w TK oraz spowoduje, że w wielu sprawach nie zapadnie wyrok - wobec niemożności uzyskania większości 2/3 sędziów.

Co do zasady rozprawa w TK nie mogłaby się odbyć wcześniej niż po 3 miesiącach od doręczenia uczestnikom postępowania zawiadomienia o jej terminie, a w pełnym składzie - po 6 miesiącach. Prezes TK mógłby skrócić te terminy o połowę m.in. w przypadku skargi czy pytania prawnego odnoszących się do bezpośredniego naruszenia wolności, praw i obowiązków człowieka i obywatela.

W postępowaniu wszczętym, a niezakończonym przed wejściem w życie noweli, rozprawa nie mogłaby odbyć się wcześniej niż po 45 dniach od doręczenia uczestnikom zawiadomienia o jej terminie, a w sprawie, w której orzeka pełny skład - po 3 miesiącach.

Ponadto przyjęto, że Zgromadzenie Ogólne TK nie będzie już stwierdzać wygaśnięcia mandatu sędziego (jak obecnie), lecz przygotowywać dla Sejmu wniosek o jego złożenie "w szczególnie rażących przypadkach", a postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego TK można będzie wszczynać także na wniosek prezydenta lub ministra sprawiedliwości (dziś nie mają takiego prawa). Nowi sędziowie TK ślubowanie będą składać - jak obecnie - przed prezydentem.

Z ustawy wykreślono rozdział pt. "Postępowanie w sprawie stwierdzenia przeszkody w sprawowaniu urzędu przez prezydenta RP". Inna zmiana przewiduje, że z art. 1 ustawy o TK, który teraz brzmi: "TK (...) jest organem władzy sądowniczej powołanym w celu wykonywania kompetencji określonych w konstytucji i ustawach" wykreślone miałyby być słowa: "i ustawach".

Nowelizację krytykowały środowiska prawnicze. W sposób zdecydowanie negatywny wypowiadały się o niej m.in.: Krajowa Rada Sądownictwa, Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia", Naczelna Rada Adwokacka i Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Premier Beata Szydło oceniała, że projekt uspokoi sytuację wokół TK, a "dobrze działający Trybunał" jest w interesie państwa.

"Ustawa jest naprawdę dobra, ona wzmacnia Trybunał Konstytucyjny i absolutnie nie zgadzam się z tymi opiniami, które mówią o tym, że to jest paraliż. Nie, to jest uporządkowanie TK. W każdym demokratycznym państwie toczą się debaty wokół TK" - mówił w czwartek nad ranem, po głosowaniu w Senacie, marszałek tej Izby Stanisław Karczewski.

W środę pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans wystosował do szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry list z wezwaniem do nieprzyjmowania tej nowelizacji.

W czwartek minister spraw zagranicznych zwrócił się do Komisji Weneckiej z prośbą o opinię na temat rozwiązań prawnych zawartych w przyjętej przez parlament nowelizacji ustawy o TK. Wniosek do Komisji Waszczykowski uzasadnił przekonaniem, iż "Trybunał Konstytucyjny jest jednym z ważnych elementów ładu instytucjonalnego Rzeczpospolitej i należy jak najszybciej zakończyć narosłe wokół niego kontrowersje". Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo, znana również jako Komisja Wenecka, jest organem doradczym Rady Europy. (PiS)

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Duda podpisał nowelizację ustawy o TK
Komentarze (20)
28 grudnia 2015, 22:03
Ale zaskoczenie !Pewnie bukmacherzy płacili za takie rozwiązanie fortunę.Pan Duda podpisze wszystko cokolwiek prezes mu podsunie nawet gdyby to była największa bzdura i największe bezprawie!
Martino
29 grudnia 2015, 09:35
Podsunąłeś mi pewien pomysł... A może by tak dostarczyć przez posłańca do pałacu prezydenckiego pismo z aktem rezygnacji ze stanowiska Prezydenta i przykazać posłańcowi, żeby powiedział, że to pilna ustawa z Sejmu do podpisania? Oczywiście należałoby go wysłać tak, powiedzmy o 4:00 nad ranem...  :)))
KM
Krzysztof Mendak
28 grudnia 2015, 16:01
Może dla odmiany z drugiej strony: http://wpolityce.pl/polityka/276385-wojciechowski-czym-polska-ustawa-o-tk-narusza-europejskie-standardy-zamierzam-o-to-zapytac-oficjalnie-martina-schulza-nasz-wywiad?strona=1 http://wpolityce.pl/spoleczenstwo/276377-gazeta-michnika-straszy-inwigilowaniem-internetu-czyli-kolejna-proba-obalenia-rzadu-masowymi-demonstracjami-tym-razem-mlodziezy http://wpolityce.pl/polityka/276360-prezydent-duda-o-decyzji-wstk-wierze-w-to-ze-ta-ustawa-przyczynia-sie-do-zakonczenia-sporu-wokol-tk-wierze-ze-tk-bedzie-pracowal-w-sposob-rzetelny
28 grudnia 2015, 22:04
Niezależny (od kogo)portal Panów Wazelina Karnowskich jest tak wiarygodny jak Nie Urbana!
KM
Katarzyna Michalska
28 grudnia 2015, 14:03
Jak tak sobie czytam większość poniższych przepoconych wysiłkiem wpisów, najbardziej bawi mnie umiłowanie opinii takich tworów opiniotwórczych jak Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Ot, Alfons i Omega - adekwatny do postrzegania rzeczywistości przez miłujących podobne organizacje :) Choć powód, dla którego niektórzy upatrują autorytet w takich tworach, dla umysłów wolnych od postkomunistycznego i lewego myślenia pozostaje ekscytującym sekretem :)
28 grudnia 2015, 20:38
Prezydent jest Alfons i Omega?
28 grudnia 2015, 12:41
Czego można zresztą oczekiwać od Prezydenta Dudy. To człowiek znikąd, który został kandydatem gdyż Jarosław Kaczyński nie chciał kolejny raz przegrać. Wygrał wybory w dużej mierze dzięki składanym obietnicom, których realizacja nie leży w kompetencjach prezydenta. Po wyborach, zamiast budować sobie indywidualną pozycję, zaangażował się bez reszty w kampanię wyborczą PiS. Nie ma własnego zaplecza politycznego i mieć nigdy nie będzie. Lojalne podpisywanie wszystkiego to jedyna opcja. Gdyby teraz zaczął kierować się własnym zdaniem, to Prezes zacznie go ignorować i zawiśnie w próżni. Nie może rekompensować swojej pozycji autorytetem na arenie międzynarodowej, bo takiego autorytetu nie ma i mieć nie będzie. Lojalność wobec Prezesa, to jedyny sens istnienia Prezydenta Dudy. Zresztą, nie sprawia wrażenia, żeby był nieszczęśliwy z tego powodu. Siedzi w wygodnym biurze, pensja może nie na miarę pensji posła w UE, ale jak na polskie realia przyzwoita. Wszędzie go wożą limuzynami, nie płaci za podróże i mieszka w luksusowych hotelach. Potrząsa dłońmi wpływowych ludzi, których do tej pory oglądał w telewizorze. Jak trzeba, to może się pokazać w telewizji z porze najlepszej oglądalności. Jak mawiają: po prostu żyć i nie umierać. 
KM
Katarzyna Michalska
28 grudnia 2015, 14:05
Podać chustkę czy pieluchę?
28 grudnia 2015, 15:57
Wielu miało nadzieję, że to samodzielny człowiek, który będzie realizował własną, prawicową ale nowoczesną wizję Polski. Z naciskiem na własną. Cóż napisać rozczarował i tyle.
28 grudnia 2015, 12:16
Prezydent Duda całkowicie zignorował społeczeństwo i opinię publiczną. Przeciwko nowelizacji ustawy wypowiedział się Sąd Nawyższy, Rzecznik Praw Obywatelskich, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Stowarzyszenie Sędziów Polski i wiele innych. Wszyscy wskazywali na zasadnicze wady tej zmiany i niezgodność z Kontytytucją. Proponowana zmiana głównie uderza w zwykłych obywateli, gdyż paraliż Trybunału Kontytucyjnego czyni władzę praktycznie bezkarną i obywateli bezbronnymi wobec władzy. Bardzo krytyczne głosy dobiegły ze strony Unii Europejskiej, co osłabia pozycję Polski w UE.  Ale Prezydent Duda to wszystko zignorował, lojalność wobec własnego zaplecza politycznego była ważniejsza niż dobro państwa, obywateli czy przestrzeganie Konstytucji.
28 grudnia 2015, 12:19
Przeydent Duda dzielnie wykonuje polecenia prezesa partii PiS. Okłamał, że będzie bronił konstytucji i prawa w Polsce. 
28 grudnia 2015, 11:59
Prezes Kaczyński zemścił się na społeczeństwie, że tak długo musiał czekać na władzę. W Sejmie przepchnął kolanami i łokciami w kilka dni ustawę o Trybunale Konstytucyjnym a Prezydent dopełnił formalności. Do społeczeństwa i opinii publicznej poszedł sygnał : "No i co mi teraz zrobicie ?".
28 grudnia 2015, 11:46
Prezydent Duda wierny, lojalny, posłuszy. Lustereczko, powiedz przecie, czy jest gdzieś na świecie taki kraj, gdzie Prezes ma takiego Prezydenta ? Nieeeee..... !
Kamil Trojanowski
28 grudnia 2015, 12:11
ale masz żal ze nie poszedł po rade do wybiórczej czy tak na prawde o co chodzi?Ustawia jest na kształt tej z RFN podobnie jak i konstytucja nasz nosi wiele podobnych cech z tamtejsza, wiec o co to larum mości Panowie? No i gdzie było Wasze KOD'owanie jak mimo podpisów milionów obywateli Bronek podpisywał co mu podsuneli? wtedy to była demokracja? czy raczej złota wolnośc szlachecka, 25l obfitości dla wybranych?
Martino
28 grudnia 2015, 12:17
Wg koncepcji Prezesa JK Prezydent nie jest od stania na straży Konstytucji, tylko od meldowania wykonania zadania.
28 grudnia 2015, 12:23
Ja mam żal, że nie przestrzega prawa i chroni zapisów konstytucyjnych Polski. Wykorzystuje prawo (a raczej łamie to prawo) dla ugruntowania władzy PiS.
Martino
28 grudnia 2015, 11:40
Wielki Podpisywacz - oops, Prezydent, podpisał kolejną ustawę tworzącą nocną - oops, dobrą zmianę. No kto by pomyślał!
KM
Katarzyna Michalska
28 grudnia 2015, 11:23
Wypadałoby nadać tytuł "Prezydent Duda podpisał" itd. Nie przypominam sobie, żeby w podobny sposób po nazwisku tytułowano tutaj teksty dotyczące byłego prezydenta Komorowskiego, a nawet gdyby tak było, byłoby to co najmniej nie na miejscu.
28 grudnia 2015, 12:24
Była w polskim filmie postać Dudusia .... bardzo sympatyczna. Niestety Duda nie jest sympatyczną postacią.
28 grudnia 2015, 11:22
Cóż za zaskakująca wiadomość...