Dworczyk: nie było i nie będzie możliwości wyboru szczepionki przeciw COVID-19

Dworczyk: nie było i nie będzie możliwości wyboru szczepionki przeciw COVID-19
fot. PAP/Piotr Nowak
PAP / pk

"Nie było i nie będzie możliwości wyboru szczepionki przeciw COVID-19" - zaznaczył w czasie na konferencji prasowej w środę szef KPRM Michał Dworczyk.

"Nie będzie możliwości wyboru szczepionki, bo te szczepionki są tak samo skuteczne, tak samo skutecznie chronią przed powikłaniami, ciężkim przebiegiem COVID-19. Tego system nie przewidywał i nie będzie przewidywał, żeby dzwoniąc na infolinię lub rejestrując się przez Internetowe Konto Pacjenta, wybierać sobie szczepionkę" - podkreślił Dworczyk, pełniący również funkcję pełnomocnika ds. programu szczepień.

Przypomniał też, że na początku dostawy szczepionek mRNA, czyli firm Moderna i Pfizer, były ograniczone. "Więcej było szczepionek AstraZeneca i dlatego został dokonany taki podział szczepionek między grupy wiekowe zgodnie z rekomendacją Rady Medycznej" - stwierdził i zaznaczył, że te proporcje się zmieniły.

"W tym momencie mamy już więcej szczepionek Pfizera niż AstryZeneki i w tej chwili tego podziału nie będzie" - zaznaczył, odpowiadając w ten sposób na wiadomość dziennikarki, że punkty szczepień dostały informacje, że mogą szczepić osoby poniżej 70 lat również szczepionką Pfizera, a nie tylko AstryZeneki.

Minister wytłumaczył też dzisiejsze zamieszanie wokół uruchomienia zapisów dla osób w wieku 40-59 lat, mówiąc, że gdy informował w środę rano w radiu RMF FM o tym fakcie, nie zdawał sobie sprawy, że osoby te zapisywane są już na terminy kwietniowe.

"Wtedy nie wiedziałem jeszcze o tym, że system ma usterkę i zaczął zapisywać czterdziestolatków na kwiecień" - wyjaśnił.

Dworczyk w czasie konferencji zapowiedział, że właśnie do osób czterdziestoletnich zadzwonią konsultanci i przesuną im szczepienie na maj, aby w kwietniu szanse miały zaszczepić się jeszcze osoby starsze. Te, którym udało się umówić wizytę na dziś lub jutro będą zaszczepione, bo trudno by było w tak krótkim terminie znaleźć na ich miejsce innego pacjenta.

W tej chwili pacjenci szczepieni są trzema preparatami firm Pfizer, AstraZeneca i Moderna. Rada Medyczna przy premierze rekomendowała, w świetle wyników najnowszych badań klinicznych, szczepienie preparatem AstryZeneki osób od 18 do 69 lat.

Do końca sierpnia - według zapowiedzi rządu - powinny być zaszczepione wszystkie chętne osoby, a w II kwartale wykonanych ma być 20 mln szczepień.

Od II kwartału szczepić będzie można się w większej liczbie punktów. Oprócz już dostępnych w przychodniach POZ (i w innych stacjonarnych placówkach medycznych), w szpitalach rezerwowych i tymczasowych, szczepić się będzie można też w szpitalach powiatowych (w każdym powiecie jeden szpital), w punktach samorządowych (w każdym powiecie jeden punkt), w punktach drive-thru, w zakładach pracy i w aptekach.

Od 12 kwietnia codziennie na szczepienia będzie mógł się zapisywać kolejny rocznik. Zgodnie z harmonogramem: 12 kwietnia - rocznik 1962, 13 kwietnia - rocznik 1963, 14 kwietnia - rocznik 1964, 15 kwietnia - rocznik 1965, 16 kwietnia - rocznik 1966, 17 kwietnia - rocznik 1967, 19 kwietnia - rocznik 1968, 20 kwietnia - rocznik 1969, 21 kwietnia - rocznik 1970, 22 kwietnia - rocznik 1971, 23 kwietnia - rocznik 1972 i 24 kwietnia - 1973.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Przemek Wysogląd SJ

Nie, to nie jest ilustrowana hagiografia ani biografia św. Ignacego Loyoli. To raczej próba osobistego spojrzenia na historię duchowego doświadczenia i głębokiej przemiany, jaką przeszedł pewien ambitny, młody szlachcic – Iñigo Lopez de Loyola.

Przeżyj...

Skomentuj artykuł

Dworczyk: nie było i nie będzie możliwości wyboru szczepionki przeciw COVID-19
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.