"Dziedzictwo wobec wyzwań współczesności"

"Dziedzictwo wobec wyzwań współczesności"
(fot. nck.pl)
PAP / wm

Około 130 urzędników, w tym 20 w randze ministerialnej, z 35 krajów weźmie udział w rozpoczynającym się dziś w Poznaniu 4. Spotkaniu Ministrów Kultury Azji i Europy ASEM. Tematem poznańskiego spotkania jest "Dziedzictwo wobec wyzwań współczesności".

Uczestnicy spotkania podczas obrad warsztatowych i plenarnych będą szukać wspólnego stanowiska i formułować propozycje współpracy w kwestiach dotyczących dialogu międzykulturowego, edukacji na rzecz dziedzictwa, zarządzania miastami historycznymi, ochrony i konserwacji zabytków. Obrady mają również poszerzyć debatę o nowe pola i zagadnienia dotyczące dziedzictwa, jak np. dziedzictwo współczesności, kwestie przełamywania europocentryzmu w nauczaniu i badaniu historii sztuki oraz ujęcie dziedzictwa w ramy światowej debaty o zrównoważonym rozwoju.

ASEM jest nieformalnym forum dialogu i współpracy między dwoma regionami: Unią Europejską oraz Azją Wschodnią i Południowo-Wschodnią. Organizacja skupia 46 członków: 10 państw regionalnej organizacji Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), Sekretariat Generalny ASEAN, Japonię, Chiny, Indie, Mongolię, Pakistan, Koreę Południową oraz 27 krajów Unii Europejskiej i Komisję Europejską. Spotkania przywódców ASEM odbywają się co dwa lata, naprzemiennie w Europie i Azji.

Inną formą realizacji dialogu ASEM są spotkania na szczeblu ministrów spraw zagranicznych oraz coroczne spotkania ministrów finansów, gospodarki lub kultury. Tematyczne spotkanie państw ASEM odbywa się w Polsce po raz pierwszy.

DEON.PL POLECA

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Dziedzictwo wobec wyzwań współczesności"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.