"Dziedzictwo wobec wyzwań współczesności"
Około 130 urzędników, w tym 20 w randze ministerialnej, z 35 krajów weźmie udział w rozpoczynającym się dziś w Poznaniu 4. Spotkaniu Ministrów Kultury Azji i Europy ASEM. Tematem poznańskiego spotkania jest "Dziedzictwo wobec wyzwań współczesności".
Uczestnicy spotkania podczas obrad warsztatowych i plenarnych będą szukać wspólnego stanowiska i formułować propozycje współpracy w kwestiach dotyczących dialogu międzykulturowego, edukacji na rzecz dziedzictwa, zarządzania miastami historycznymi, ochrony i konserwacji zabytków. Obrady mają również poszerzyć debatę o nowe pola i zagadnienia dotyczące dziedzictwa, jak np. dziedzictwo współczesności, kwestie przełamywania europocentryzmu w nauczaniu i badaniu historii sztuki oraz ujęcie dziedzictwa w ramy światowej debaty o zrównoważonym rozwoju.
ASEM jest nieformalnym forum dialogu i współpracy między dwoma regionami: Unią Europejską oraz Azją Wschodnią i Południowo-Wschodnią. Organizacja skupia 46 członków: 10 państw regionalnej organizacji Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), Sekretariat Generalny ASEAN, Japonię, Chiny, Indie, Mongolię, Pakistan, Koreę Południową oraz 27 krajów Unii Europejskiej i Komisję Europejską. Spotkania przywódców ASEM odbywają się co dwa lata, naprzemiennie w Europie i Azji.
Inną formą realizacji dialogu ASEM są spotkania na szczeblu ministrów spraw zagranicznych oraz coroczne spotkania ministrów finansów, gospodarki lub kultury. Tematyczne spotkanie państw ASEM odbywa się w Polsce po raz pierwszy.
Skomentuj artykuł