Dzięki kwalifikowalności VAT -7 mld oszczędności

Dzięki kwalifikowalności VAT -7 mld oszczędności
(fot. sxc.hu)
PAP / psd

Dzięki utrzymaniu zasady kwalifikowalności VAT w latach 2014-2020 oszczędności z tytułu współfinansowania projektów europejskich sięgną 7 mld euro - powiedział we wtorek w Sejmie minister ds. europejskich Piotr Serafin.

"7-8 lutego na Radzie Europejskiej wydarzyły się rzeczy, które przez wielu uznawane były za niemal niemożliwe. Wiem o tym, bo dyskutowaliśmy niejednokrotnie z samorządowcami. Wielu z nich wskazywało na to, jak ważne dla nich jest zachowanie zasad kwalifikowalności VAT, zwłaszcza obecnie w trudnej sytuacji finansów samorządowych. (...) Postulat utrzymania reguł kwalifikowalności VAT to był jeden z ostatnich postulatów, który na tej Radzie Europejskiej został zrealizowany" - mówił Serafin. Podczas szczytu UE 7-8 lutego Polsce udało się wynegocjować, że VAT płacony przez m.in. samorządy przy okazji inwestycji finansowanych przez UE będzie mógł być pokrywany ze środków unijnych.

W czasie sejmowej debaty nt. wyników niedawnego szczytu UE ws. budżetu na lata 2014-2020 i ratyfikacji unijnego paktu fiskalnego Serafin mówił też, że przyszła perspektywa finansowa UE w wynegocjowanym kształcie to efekt wieloletnich polskich wysiłków, których celem był budżet dający szanse na rozwój. Przypomniał, że w latach 2008-2009 całkiem serio rozważano np. renacjonalizację dopłat bezpośrednich dla rolników, co dla Polski nie byłoby korzystne. Jak dodał, do 2010 r. trzeba było "zmagać się" z realnym zagrożeniem "demontażu" polityki spójności i zastąpieniem jej funduszami sektorowymi, które niekoniecznie trafiałyby do krajów, które nadrabiają zaległości rozwojowe.

Serafin podkreślał również, że w perspektywie 2014-2020 z punktu widzenia całej UE środki na politykę spójności są redukowane o ok. 8 proc., a środki na wspólną politykę rolną o ok. 10 proc. "W tych malejących budżetach środków dla Polski jest więcej" - stwierdził, dodając, że z punktu widzenia naszego kraju to fakt niezwykle pozytywny.

DEON.PL POLECA

Minister wskazał również, że rząd zrealizował swój cel, zakładający jak największą elastyczność przy wydawaniu środków europejskich, tak aby "decyzje mogły być podejmowane w Warszawie". Podkreślił, że jest możliwość np. przesuwania nawet 25 proc. środków z funduszy rozwoju wsi na dopłaty bezpośrednie. "Czyli można podnieść dopłaty bezpośrednie, jeśli taka będzie wola Sejmu" - zaznaczył.

Serafin podkreślał też, że o ile stawka dopłat do hektara spada w tych krajach, w których jest wysoka, to tam gdzie jest poniżej średniej unijnej - rośnie i Polska do tych państw należy. W 2020 r. średnia stawka dopłaty z budżetu europejskiego wyniesie w Polsce 218 euro na hektar, a średnia UE ma wynosić 262 euro - zaznaczył.

Minister wyraził opinię, że w debatach o budżecie UE i pakcie fiskalnym Polska odnosi korzyści, jeśli opowiada się za wspólnotą europejską i bliską współpracą w ramach Unii. "Polskim wyborem powinna być Europa, powinniśmy się o nią troszczyć" - mówił Serafin.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Dzięki kwalifikowalności VAT -7 mld oszczędności
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.