Dziennikarze Trójki grożą strajkiem

Dziennikarze Trójki grożą strajkiem
Dyrektor Trójki Jacek Sobala zagroził dziennikarzom, że w razie strajku lub protestu na antenie będzie zwalniał dyscyplinarnie.
PAP / mik

Związkowcy z radiowej Trójki domagają się od zarządu Polskiego Radia odwołania ze stanowiska dyrektora stacji Jacka Sobali oraz proszą o umożliwienie Magdzie Jethon powrotu do pracy dziennikarskiej.

Związek domaga się "odwołania ze stanowiska dyrektora Jacka Sobali, oraz przeprowadzenia konkursu na to stanowisko o transparentnych regułach, z obecnością obserwatorów - także obserwatorów ze Związku Zawodowego Dziennikarzy i Pracowników Programu 3 Polskiego Radia. (...) Domaga się powrotu na antenę Jerzego Sosnowskiego" - czytamy w oświadczeniu przysłanym PAP w środę nad ranem.

Te postulaty to pokłosie zawieszenia Sosnowskiego po tym, jak krytycznie wypowiedział się on o zaangażowaniu jako nowych prowadzących poranne programy m.in. Tomasza Sakiewicza, redaktora naczelnego "Gazety Polskiej", Daniela Passenta z "Polityki", Andrzeja Jonasa, redaktora naczelnego "Warsaw Voice", a także Bronisława Wildsteina, Marka Magierowskiego, Tomasza Wróblewskiego i Rafała A. Ziemkiewicza z "Rzeczpospolitej".

Sosnowski w "Gazecie Wyborczej" skrytykował m.in. zatrudnianie siedmiu nowych współpracowników w czasie, kiedy mówi się o koniecznych radykalnych oszczędnościach. Powiedział również, że decyzję Sobali o zatrudnieniu tylu osób spoza stacji, dziennikarze Trójki traktują jako wotum nieufności wobec zespołu. Z kolei Sobala "Dziennikowi Gazecie Prawnej" mówił, że nie może zaakceptować recenzowania przez Sosnowskiego decyzji programowych. Według niego, wypowiedzi Sosnowskiego szkodzą wizerunkowi Trójki i "naruszają jej dobre imię".

Sobala został szefem Trójki pod koniec grudnia ub.r.; zastąpił na tym stanowisku Magdalenę Jethon. Przeciwko tej decyzji zarządu PR protestowali dziennikarze Trójki, jej byli pracownicy, a także warszawski oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Tego, by Jethon wróciła na stanowisko, domaga się minister skarbu Aleksander Grad.

Związek pracowników Trójki w piśmie do zarządu PR "prosi o umożliwienie Magdzie Jethon powrotu do pracy dziennikarskiej w Trójce" oraz "domaga się anulowania decyzji programowych i personalnych, podjętych przez dyr. Sobalę w lutym 2010 roku".

Co oznacza przywrócenia do pracy w porannym "Zapraszamy do Trójki" Damiana Kwieka i Marcina Zaborskiego, a także wycofania z anteny audycji publicystycznej "Trójka po trzeciej" i przywrócenia pełnego czasu antenowego Arturowi Orzechowi - wyliczają związkowcy.

Ponadto domagają się "przywrócenia w strukturze Programu Drugiego Polskiego Radia Radiowego Centrum Kultury Ludowej" i proszą "o uważne wysłuchanie postulatów zespołu Polskiego Radia Dla Zagranicy".

Związkowcy chcą też, aby w najbliższym czasie pracownikom PR została przedstawiona kompletna informacja nt. planowanej reformy spółki oraz przedyskutowania "z przedstawicielami załogi kosztów tej reformy w kontekście kryzysu ekonomicznego, który dotknął media publiczne".

"Oczekujemy przystąpienia do rozmów z przedstawicielami naszego Związku Zawodowego na temat naszych postulatów w terminie do 8 marca 2010 roku" - podkreślają.

W oświadczeniu czytamy, że we wtorek ukonstytuował się zarząd Związku, którego szefem został Sosnowski, a jego zastępcami - Sylwia Hejj i Wojciech Dorosz.

Listę postulatów skierowanych do zarządu PR uchwaliło w poniedziałek Walne Zebranie Członków, "obligując zarząd do ich ostatecznego sformułowania i upublicznienia oraz podjęcia rozmów z władzami Polskiego Radia w celu ich realizacji" - wynika z komunikatu.

Jeśli negocjacje z zarządem Polskiego Radia nie przyniosą porozumienia będzie strajk - mówi "Gazecie Wyborczej" szef związku dziennikarzy Trójki Jerzy Sosnowski.

Jeśli wyczerpiemy wszystkie przewidziane prawem możliwości, to nie będzie innego wyjścia. Już pytaliśmy zespół, czy są na to gotowi i powiedzieli, że tak, choć oczywiście strajk to ostateczność - zaznacza Sosnowski.

Jak się dowiedziała "GW" dyrektor Trójki Jacek Sobala zagroził dziennikarzom, że w razie strajku lub protestu na antenie będzie zwalniał dyscyplinarnie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dziennikarze Trójki grożą strajkiem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.