Dziś w Sejmie o podatku od kopalin

PAP / drr

W środę po godz. 10 Senat rozpoczął dwudniowe posiedzenie, podczas którego zajmie się m.in. ustawą o podatku od wydobycia niektórych kopalin, przygotowaną przez Ministerstwo Finansów. Ustawa przewiduje opodatkowanie wydobycia miedzi i srebra.

Według resortu podatek od wydobycia miedzi i srebra przyniesie w 2012 r. budżetowi około 1,8 mld zł, a w kolejnych latach mniej więcej po 2,2 mld zł.

Zgodnie z ustawą wielkość dochodów budżetowych z tytułu podatku uzależniona będzie od wartości surowców na rynku światowym, kursu dolara amerykańskiego, w którym miedź i srebro są notowane na giełdzie oraz od wolumenu wydobycia. Podstawę opodatkowania będzie stanowić ilość miedzi oraz srebra zawarta w wyprodukowanym koncentracie.

Z podatku wyłączona zostanie jednak część urobku przekazywanego na cele badawcze. Chodzi o nie więcej niż jedną tonę urobku rudy miedzi miesięcznie. Ustawa zobowiązuje ponadto ministra finansów do przygotowania najpóźniej w ciągu dwóch lat informacji na temat wpływu podatku na sektor wydobywczy.

DEON.PL POLECA

Wprowadzenie podatku od kopalin budzi zastrzeżenia partii opozycyjnych, według których będzie on mocnym uderzeniem w gospodarkę i obniży znacząco wartość KGHM. Także według niektórych ekspertów podatek może znacząco zmniejszyć potencjał rozwoju spółki i dywidendy w przyszłości.

Senatorowie w środę zajmą się także nowelizacją ustawy o dochodach samorządów, która zwiększa z 0,25 do 0,4 proc. rezerwę subwencji oświatowej, przeznaczanej m.in. na remonty szkół uszkodzonych w wyniku klęsk żywiołowych.

Rezerwa to część subwencji oświatowej (stanowiącej w 2012 r. - 38,7 mld zł), z której samorządy finansują szkoły. Z rezerwy subwencji oświatowej dofinansowywane są m.in. remonty szkół i dostosowywanie ich do potrzeb młodszych uczniów, doposażenie szkół zawodowych, a także pomoc samorządom w remontach obiektów oświatowych uszkodzonych w wyniku klęsk żywiołowych i zdarzeń losowych. O wykorzystaniu rezerwy decyduje resort edukacji na wniosek samorządów.

Zgodnie z obowiązującym prawem, wysokość rezerwy od 1 stycznia tego roku wynosi 0,25 proc. subwencji oświatowej. Wzrost rezerwy do poziomu 0,4 proc. ma umożliwić szkołom m.in. lepsze przygotowanie się do przyjęcia sześciolatków, a także ułatwić uruchomienie kwalifikacyjnych kursów zawodowych od września 2012 r.

Senat zajmie się także projektem nowelizacji ustawy o policji, która usuwa ograniczenia czasowe dotyczące możliwości uzyskania rekompensaty pieniężnej za niewykorzystany urlop oraz za niewykorzystany czas wolny od służby.

Jednocześnie analogiczne zmiany dokonywane są w przepisach dotyczących żołnierzy, strażaków oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego oraz Służby Więziennej.

Projektowana przez senatorów ustawa stanowi wykonanie obowiązku dostosowania systemu prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Dziś w Sejmie o podatku od kopalin
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.