Gdańsk: urodziny i obchody 35. rocznicy przyznania Lechowi Wałęsie Pokojowej Nagrody Nobla

Gdańsk: urodziny i obchody 35. rocznicy przyznania Lechowi Wałęsie Pokojowej Nagrody Nobla
(fot. PAP/Adam Warżawa)
PAP / kk

Z okazji 35. rocznicy przyznania Lechowi Wałęsie Pokojowej Nagrody Nobla w sobotę w Gdańsku odsłonięto pierwszą z tablic, które będą wyznaczały Szlak Wolności i Lecha Wałęsy. Na Targu Węglowym pojawiła się też okolicznościowa instalacja artystyczna Jerzego Janiszewskiego.

Odsłonięta w sobotę tablica znajduje się na murze przy wjeździe na teren plebanii kościoła św. Brygidy. Umieszczony na niej napis głosi: "Tu Lech Wałęsa, dzięki zaproszeniu ks. Henryka Jankowskiego, gdy w latach 1982-1989 «Solidarność» była zdelegalizowana, spotykał się z przedstawicielami Wolnego Świata".

Tablicę odsłonił prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz, który był inicjatorem utworzenia szlaku Szlak Wolności i Lecha Wałęsy. Adamowicz podkreślił, że uroczystość odbywa się w rocznicę ogłoszenia Wałęsy laureatem Nobla (przypada ona 5 października), ale też przypadających 29 września 75. urodzin b. prezydenta Polski.

Adamowicz przypomniał, że plebania kościoła św. Brygidy była miejscem, w którym Lech Wałęsa spotykał się z zagranicznymi dziennikarzami i politykami, w tym Margaret Thatcher oraz senatorem Edwardem Kennedym. "Tu przyjmował działaczy podziemnej «Solidarność», zwłaszcza w 1988 roku, w czasie strajku" - przypominał prezydent Gdańska, zaznaczając, że wówczas na plebanii mieścił się swoisty "sztab strajkowy".

DEON.PL POLECA

Jak poinformowała Anna Iwanowska z referatu prasowego gdańskiego magistratu, w najbliższych miesiącach podobne tablice pojawią się na innych obiektach związanych z Wałęsą i działalnością opozycji z czasów PRL. W sumie Szlak Wolności i Lecha Wałęsy będzie tworzyło około 10 miejsc.

Tablice zostaną zainstalowane m.in. na budynkach, w których mieszkał Wałęsa - na terenie dwóch gdańskich osiedli Stogi i Zaspa - a także na budynku przy ul. Dmowskiego 13, gdzie miał swoją siedzibę Międzyzakładowy Komitet Założycielski NSZZ, przy al. Grunwaldzkiej 103, gdzie - do ogłoszenia stanu wojennego - znajdowała się główna siedziba "Solidarności" oraz przy Hali Olivii - miejscu I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność" w 1981 r.

W sobotę w południe, na Targu Węglowym w Gdańsku, pojawiła się z też dedykowana Wałęsie okolicznościowa instalacja artystyczna zaprojektowana przez grafika Jerzego Janiszewskiego - autora logo "Solidarności". Na instalację składa się zawieszona kilkanaście metrów nad ziemią siatka o wymiarach 32 na 26 metrów, do której przywiązano tysiące białych i czerwionych wstążek powiewających na wietrze.

Jak wyjaśnił obecny w sobotę na Targu Węglowym Janiszewski, do przygotowania instalacji zużyto 44 km wstążek. Grafik podkreślił, że dedykowana Wałęsie instalacja widziana z góry, z lotu ptaka, układa się w wizerunek b. prezydenta. Praca pozostanie na Targu Węglowym przez co najmniej kilka najbliższych dni, a może nawet, jeśli nie zniszczy jej wiatr, kilka tygodni.

Na sobotni wieczór w Operze Bałtyckiej zaplanowano specjalny jubileuszowy koncert dedykowany Wałęsie "w uznaniu jego działań na rzecz wolności i demokracji w Polsce w 75. rocznicę urodzin". Koncert organizowany jest przez Fundację Instytutu Lecha Wałęsy. Jak informuje na swoje stronie internetowej Opera, koncert dedykowany będzie "uchodźcom, aby podkreślić, jakim problemem humanitarnym i społecznym jest w obecnym czasie bycie uchodźcą w Europie i na świecie".

Wałęsa otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla w 1983 r. za walkę o wolność i demokrację w krajach Europy Wschodniej. Decyzję ogłoszono 5 października. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 10 grudnia 1983 r w Oslo. Nagrodę odebrała w imieniu Lecha Wałęsy żona Danuta, ponieważ ówczesny opozycjonista obawiał się, że nie zostanie wpuszczony z powrotem do kraju.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Gdańsk: urodziny i obchody 35. rocznicy przyznania Lechowi Wałęsie Pokojowej Nagrody Nobla
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.