Gliński podziękował Oneg Szabat, organizacji, która dokumentowała losy Żydów pod okupacją

Gliński podziękował Oneg Szabat, organizacji, która dokumentowała losy Żydów pod okupacją
(fot. PAP/Paweł Supernak)
PAP / kw

- Dzięki bohaterstwu Oneg Szabat możemy opowiedzieć światu na nowo historię tamtych lat; chcemy i możemy ją na nowo światu wykrzyczeć - mówił minister kultury prof. Piotr Gliński we wtorek podczas otwarcia wystawy "Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu" w ŻIH.

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński wziął udział w otwarciu wystawy "Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu", poświęconej twórcom i losom Podziemnego Archiwum Getta Warszawy. Uroczystość, z udziałem pary prezydenckiej, odbyła się we wtorek w Żydowskim Instytucie Historycznym im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie.

Nawiązując do tytułu wystawy minister podkreślił, że jest ona zapisem "pękniętej historii polskich Żydów, obywateli Rzeczypospolitej". "Którym sukcesywnie z dnia na dzień w czasie niemieckiej okupacji odbierano wszelkie prawa, łącznie z prawem do bycia ludźmi, z prawem do życia. Chciano też odebrać prawo do pamięci, ale to się na szczęście nie udało" - powiedział Gliński.

Jak zaznaczył, Oneg Szabat próbował ocalić swoje człowieczeństwo, zapisać i zebrać swoje przeżycia. "Ale przede wszystkich zapisać siebie, żebyśmy dzisiaj mogli mówić, zindywidualizować pamięć, wykrzyczeć światu (...) Dzięki bohaterstwu tej grupy (...) możemy opowiedzieć światu na nowo historię tamtych lat; chcemy i możemy ją na nowo światu wykrzyczeć" - zaakcentował minister kultury.

Podziemne Archiwum Getta Warszawskiego utworzono w 1940 r. z inicjatywy Emanuela Ringelbluma, historyka i działacza społecznego, który wraz z grupą współpracowników skupionych w organizacji Oneg Szabat, zbierał i opracowywał szeroko pojętą dokumentację losów Żydów pod okupacją niemiecką.

Dokumentowano także życie w warszawskim getcie, a po pierwszych akcjach deportacyjnych materiały ukryto w podziemiu, gdzie przetrwały do połowy lat 40.; dziś stanowią one jedne z najważniejszych świadectw o Zagładzie Żydów Polskich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Gliński podziękował Oneg Szabat, organizacji, która dokumentowała losy Żydów pod okupacją
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.