Szef PE zwróci się do Szydło o zapewnienie bezpieczeństwa polskim europosłom

Szef PE zwróci się do Szydło o zapewnienie bezpieczeństwa polskim europosłom
(fot. PAP/EPA/FELIPE TRUEBA)
2 lata temu
PAP / sz

Szef Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani zapowiedział w poniedziałek, że zwróci się do premier Beaty Szydło o zapewnienie bezpieczeństwa polskim europosłom w związku z wieszaniem ich portretów na atrapach szubienic przez narodowców.

"Napiszę do premier Beaty Szydło. Konieczne jest zapewnienie bezpieczeństwa posłom do PE tak, aby bez obaw mogli wyrażać niezależne opinie. Konieczne jest także przeciwstawienie się tym, którzy szerzą nienawiść poprzez pokazywanie skandalicznych zdjęć powieszonych polityków" - napisał Tajani na Twitterze.

Zdjęcia eurodeputowanych PO, którzy głosowali za rezolucją PE w sprawie naruszania przez Polskę fundamentalnych wartości UE, zawisły na atrapach szubienic podczas sobotniej demonstracji narodowców w centrum Katowic. Policja analizuje nagrania, aby ustalić, czy doszło do naruszenia prawa.

Prokuratorskie postępowanie w tej sprawie zapowiedział w poniedziałek minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Według szacunków policji w 20-minutowym zgromadzeniu, zgłoszonym pod nazwą "Stop współczesnej Targowicy", wzięło udział około 70 osób.

Uczestnicy demonstracji przynieśli ze sobą duże zdjęcia eurodeputowanych Platformy Obywatelskiej: Danuty Huebner, Róży Thun, Barbary Kudryckiej, Julii Pitery, Michała Boniego i Janusza Lewandowskiego, które następnie powiesili na drewnianych szubienicach.

Europosłowie ani krajowi parlamentarzyści nie są objęci ochroną, ale zgodnie z ustawą o BOR minister spraw wewnętrznych może podjąć decyzję o zabezpieczeniu kogoś "ze względu na interes państwa". Do zadań BOR należy ochrona prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, marszałka Sejmu, marszałka Senatu, prezesa Rady Ministrów, wiceprezesa Rady Ministrów oraz ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz ministra właściwego do spraw zagranicznych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Szef PE zwróci się do Szydło o zapewnienie bezpieczeństwa polskim europosłom
Komentarze (1)
27 listopada 2017, 20:22
jakim polskim? Polak nie niszczy swoich obywateli oraz sowojego kraju, to nie polacy !!!

Skomentuj artykuł

Szef PE zwróci się do Szydło o zapewnienie bezpieczeństwa polskim europosłom
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.