Głośny film "Jesteś Bogiem" trafił do... sądu

PAP / drr

18 stycznia poznański sąd zajmie się sprawą filmu "Jesteś Bogiem". Producent muzyczny Krzysztof Kozak chce od producenta i dystrybutora filmu przeprosin, twierdząc, że został w nim pokazany nieprawdziwie, co naruszyło jego dobra osobiste.

Do czasu rozstrzygnięcia sprawy film może być pokazywany w kinach, ale nie może być rozpowszechniany m.in. na DVD i innych nośnikach.

Studio Filmowe Kadr, które jest producentem filmu oświadczyło, że w obrazie przedstawiona jest postać Krzysztofa Kozy, która jest fikcyjna, a film jest w pełni obrazem fabularnym.

Reprezentujący producenta muzycznego adwokat Zbigniew Kruger powiedział, że Krzysztof Kozak domaga się umieszczenia w wersji filmu przeznaczonej na nośniki i do dystrybucji cyfrowej oświadczenia z przeprosinami za przedstawienie jego postaci w sposób nieprawdziwy i naruszający dobra osobiste. Chce też, aby podobne oświadczenia zostały wydrukowane w dziennikach, na stronach internetowych producenta oraz dystrybutora filmu, a także na branżowych portalach internetowych. - Naruszenie polegało na nieprawdziwym przedstawieniu jego postaci w filmie. Zostały w nim pokazane m.in. sytuacje, w których bez zgody zespołu wydaje on muzykę na pirackiej płycie, po czym ją sprzedaje. Takie wydarzenie nie miało miejsca. Mój klient został pokazany jako szantażysta, niemalże gangster - powiedział adwokat. - Krzysztof Kozak wybrał się do kina w towarzystwie żony i czternastoletniej córki. Gdy zobaczył, jak został w filmie przedstawiony to był dla niego szok. Dystrybutor umieścił na stronie internetowej filmu tzw. materiały edukacyjne w postaci scenariuszy do lekcji. W tych scenariuszach Kozak jest określony wprost jako gangster i szantażysta. Jego dobra zostały więc też naruszone poprzez promocję tego filmu - dodał.

Jak poinformowała Agnieszka Weichert-Urban z biura prasowego Sądu Okręgowego w Poznaniu, sąd uwzględnił wniosek pełnomocnika producenta muzycznego o tzw. zabezpieczenie powództwa. Zgodnie z nim film może być pokazywany w kinie, ale nie może być rozpowszechniany na płytach i innych nośnikach.

Sąd postanowił o zakazaniu Studiu Filmowemu Kadr i spółce Kino Świat dystrybucji filmu na wszelkich nośnikach, emisji na platformach cyfrowych, w sieciach kablowych i przez internet. Zakaz obowiązuje przez sześć miesięcy. - Nakazano pozwanym umieszczenie w czasie dystrybucji filmu w kinach oświadczenia, że (...) przedstawienie postaci Krzysztofa Kozaka może potencjalnie stanowić naruszenie jego dóbr osobistych - powiedziała Weichert-Urban.

- Zakaz dystrybucji jest po to, że jeśli żądamy przeprosin umieszczonych na nośnikach, to konieczne jest wstrzymanie ich dystrybucji do czasu zakończenia sprawy. Inaczej ten wyrok nie mógłby być wykonany - wyjaśnił Kruger.

Jak ocenił, zbyt daleko idące i niecelowe miałoby być całkowite zakazanie dystrybucji filmu. Nie wykluczył natomiast wystąpienia w przyszłości o zadośćuczynienie. - Nie było naszą intencją, by ograniczać wolność wypowiedzi, wolność artystyczną. To jest film, który cieszy się popularnością i zbierał dobre recenzje. Szkody, jakie zostały wyrządzone Krzysztofowi Kozakowi, mogą być na tyle nieodwracalne, że nie możemy wykluczyć rozszerzenia powództwa o jakąś formę zadośćuczynienia. Na tym etapie takie roszczenie nie jest zgłoszone - powiedział.

Studio Filmowe Kadr poinformowało w swoim oświadczeniu, że filmowa postać Krzysztofa Kozy, o którą toczy się spór, jest postacią fikcyjną. "Zachowania i postawy ludzi związanych z wydawniczym rynkiem muzycznym końca lat dziewięćdziesiątych były jedynie inspiracją w procesie kreowania postaci występującej w filmie. Film jest w pełni obrazem fabularnym, nie zaś relacją dokumentalną, fabularyzowanym dokumentem czy reportażem" - napisano. W oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej Studia Filmowego Kadr podkreślono również, że w napisach końcowych filmu pojawia się zastrzeżenie: "Fabuła filmu, choć oparta na faktach, stanowi artystyczną interpretację zdarzeń, losów i postaci w nim przedstawionych".

Film w reżyserii Leszka Dawida "Jesteś Bogiem" pojawił się w polskich kinach we wrześniu. Opowiada on historię grupy Paktofonika, która pod koniec lat 90. była jednym z popularniejszych zespołów w Polsce. Bohaterami filmu są trzej założyciele hip-hopowego zespołu Paktofonika z Mikołowa i Katowic: Rahim (Sebastian Salbert), Fokus (Wojciech Alszer) i Magik (Piotr Łuszcz). Paktofonika powstała w 1998 roku, a rozwiązano ją w 2003 roku, w niespełna trzy lata po samobójczej śmierci Magika. 21 marca 2003 roku zespół zagrał pożegnalny koncert w Spodku w Katowicach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Głośny film "Jesteś Bogiem" trafił do... sądu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.