Gowin o projekcie rozwoju Krakowa

Gowin o projekcie rozwoju Krakowa
(fot. PAP/Leszek Szymański)
PAP / slo

Listy w wyborach samorządowych partii Polska Razem nie będą miały charakteru partyjnego, a znacznie szerszy - powiedział Jarosław Gowin, który na poniedziałkowej konferencji prasowej w Krakowie przedstawił zespół, z którym zamierza współpracować nad rozwojem stolicy Małopolski.

- Prezentowane dziś osoby to znakomita mieszanka świeżości i doświadczenia. To one mają zainicjować pracę nad ambitnym projektem rozwoju Krakowa - powiedział Gowin.

Krakowskim koordynatorem ugrupowania został politolog dr Krzysztof Mazur. Oprócz niego w projekt Gowina zaangażowani będą bezpartyjni radni dzielnicowi i miejscy, działacze społeczni, organizacje pozarządowe.

Gowin zadeklarował pełne poparcie dla projektu poprawki zgłoszonej w piątek do budżetu miasta Krakowa przez grupę radnych niezależnych: Agatę Tatarę, Mirosława Gilarskiego i Sławomira Ptaszkiewicza. Poprawka dotyczy przeznaczenia środków na zorganizowanie w Krakowie referendum w sprawie organizacji zimowych igrzysk olimpijskich. - Uważam, że w tak ważnej sprawie obywatele powinni mieć możliwość wyrażenia swojego zdania. Taką praktykę zastosowano m.in. w Monachium i Oslo - powiedział.

DEON.PL POLECA

Poinformował także, że w styczniu zaprezentowani będą koordynatorzy dzielnicowi, a wkrótce potem pierwsze elementy programu dla Krakowa.

Zapowiedział wystawienie w nadchodzących wyborach samorządowych list wyborczych skupiających środowisko zorganizowane nie wokół szyldu partyjnego, ale wokół programu dla Krakowa.

- Nasze listy będą otwarte dla wszystkich, którzy podzielają naszą wizję miasta. Zapraszamy do współpracy każdego, bez względu na szyld pod jakim działa - powiedział PAP Gowin. - Wystawimy listy do rad dzielnicy, do rady miasta, wystawimy także naszego kandydata w wyborach na prezydenta miasta Krakowa, oraz listę do sejmiku wojewódzkiego - dodał.

Podstawą programu rozwoju Krakowa - jak podano w informacji prasowej Polski Razem - są trzy kwestie. Po pierwsze, sprzeciw wobec braku wizji rozwoju - według ugrupowania "Kraków pod rządami Jacka Majchrowskiego dryfuje, a nie rozwija się w sposób zaplanowany", a "efektem jest spadające znaczenie miasta na mapie Polski i Europy Środkowej".

Druga kwestia to zwiększenie bezpieczeństwa. - Jeżeli każda brutalna zbrodnia komentowana jest przez prezydenta brakiem uprawnień w tej dziedzinie, należy rozpatrzyć potrzebę systemowych zmian, które umożliwią prezydentowi zapewnienie mieszkańcom bezpieczeństwa - uważają działacze Polski Razem.

Po trzecie, realna współpraca magistratu z mieszkańcami. Według Polski Razem "wszystkie badania wskazują, że mieszkańcy odbierają urząd miasta jako zamkniętą twierdzę, a nie miejsce, w którym mogą znaleźć pomoc w rozwiązaniu swoich problemów; brak jest również włączania obywateli w pozytywne projekty zmiany miasta".

W rozmowie z PAP Gowin mówił też, że ostatnie propozycje gospodarcze premiera Donalda Tuska są "antyprzedsiębiorcze", "socjaldemokratyczne" i oznaczają, że Platforma w sprawach gospodarczych odchodzi od liberalnego programu. - Zwracam się do wszystkich ludzi Platformy, którym dalej bliskie są ideały wolnorynkowe, o rozważenie możliwości wejścia do Polski Razem. Nasza propozycja rozmów skierowana jest także do Grzegorza Schetyny - powiedział Gowin.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Gowin o projekcie rozwoju Krakowa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.