Groźna legionella w szpitalu w Pile
W sieci wodociągowej Szpitala Specjalistycznego w Pile (Wielkopolskie) wykryto podczas rutynowych badań wody groźną bakterię legionelli. Wstrzymano przyjmowanie pacjentów zapisanych na planowane zabiegi. Przyjmowani są jedynie pacjenci z zagrożeniem zdrowia i życia.
Jak poinformował zastępca dyrektora szpitala ds. lecznictwa Rafał Fonferek-Szuca, zachowując zasady higieny można uniknąć zakażenia bakterią.
Do zakażenia legionellą dochodzi drogą wziewną. Mycie rąk, zębów i codzienna toaleta nie stanowią zagrożenia, natomiast nie można używać np. pryszniców. W szpitalu przeprowadzono tzw. przegrzewanie instalacji wodnych, by je odkazić. Wyniki tych zabiegów będą znane w poniedziałek.
Pałeczki legionellozy wywołują chorobę legionistów, czyli ciężkie zapalenie płuc lub gorączkę Pontiac, która jest łagodną postacią zakażenia, mającego przebieg podobny do grypy, bez zapalenia płuc. Chorobie towarzyszy suchy kaszel, zaburzenia w oddychaniu i wysoka temperatura ciała.
Bakterie mogą zasiedlać systemy ciepłej wody i urządzenia wentylacyjne oraz klimatyzacji. W ostatnich latach w Polsce bakterie legionellozy wykryto m.in. w szpitalu w Szczecinie i w akademikach Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Skomentuj artykuł