Inauguracja Centrum Interpretacji Zabytku

Inauguracja Centrum Interpretacji Zabytku
(fot. PAP/Tomasz Gzell)
PAP / mh

Stworzenie miejsca spotkań i wydarzeń związanych z historią i architekturą Warszawy jest celem pomysłodawców Centrum Interpretacji Zabytku otwartego na stołecznej Starówce. Podczas inauguracji zaprezentowano wystawę "Zniszczenie i odbudowa Starego Miasta".

Centrum Interpretacji Zabytku jest częścią Muzeum Historycznego m.st. Warszawy. Powstało jako element projektu renowacji i adaptacji na cele kulturalne staromiejskich piwnic Warszawy. Projekt obejmował pięć lokalizacji na Starym Mieście - przy ulicach Jezuickiej i Boleść, dwie przy Rynku Starego Miasta oraz przy ul. Brzozowej, gdzie znajduje się siedziba Centrum.
"Zdajemy sobie sprawę, że nazwa Centrum jest dość niejednoznaczna. Tytułowy +zabytek+ to miejsce wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO - Stare Miasto. Prezentowana tu dzisiaj wystawa poświęcona jego zniszczeniu i odbudowie jest w naszym zamierzeniu ekspozycją, która się będzie zmieniała, ewoluowała, chcemy tu być otwarci także na sugestie zwiedzających. Chcielibyśmy także by goście pomogli nam zdecydować, jak to miejsce powinno się nazywać. Chcemy bowiem by był to ważny punkt na mapie miasta. By przybliżał losy Starówki nie tylko mieszkańcom, ale także przybywającym do nas turystom" - mówiła dyrektor Muzeum Historycznego m.st. Warszawy Ewa Nekanda-Trepka.
"Chcielibyśmy by to było miejsce spotkań i dyskusji na temat Warszawy. Miejsce, w którym można zaczerpnąć wiedzy na temat stolicy, nie tylko z ekspozycji, ale także podczas spotkań" - dodał obecny na czwartkowej inauguracji placówki zastępca dyrektora Muzeum Historycznego m.st. Warszawy Jarosław Trybuś.
Od 18 lutego w Centrum rozpoczną się poniedziałkowe cykle wykładów poświęconych historii Warszawy, czasom odbudowy i wybranym zagadnieniom z zakresu architektury. Wśród prowadzących będą m.in. Katarzyna Wagner, która poprowadzi wykłady o Warszawie nowożytnej oraz Michał Krasucki (cykl "Mieszkania XX wieku"). W ofercie Centrum znajdują się także zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży o zniszczeniach wojennych, odbudowie i architektach odtwarzających Stare Miasto.
Prezentowana w placówce ekspozycja "Zniszczenie i odbudowa Starego Miasta" przybliża losy tej części Warszawy. "Zaczyna się już w przedsionku, gdzie pod szkłem możemy obejrzeć fragment fundamentów murów miejskich z XIV w. W pierwszej sali jest projekcja i plansze przybliżające historię Starówki, sięgające czasów zaborów po rok 1939 oraz panorama Starego Miasta zniszczonego po wybuchu wojny. W kolejnej sali poświęconej zniszczeniom będą prezentowane dwie projekcje przedstawiające ogrom zniszczeń wojennych, zdjęcia z okresu powstania i fotografie miejsc ze Starego Miasta - przed wojną i zniszczonych" - opowiadała kierowniczka Centrum Interpretacji Zabytku Zuzanna Sieroszewska.
Na antresoli znajduje się sala odbudowy, gdzie przedstawiono informacje o Biurze Odbudowy Stolicy i jej najważniejszych pracownikach m.in. prof. Janie Zachwatowiczu, Piotrze Biegańskim czy Stanisławie Żarynie. "Zdjęcia w tej sali pokazują wszystkie etapy odbudowy Starego Miasta, jego kamienic czy Zamku Królewskiego. Dalej można zobaczyć zainscenizowaną z autentycznych eksponatów pracownię architekta z tamtego okresu. Na końcu znajduje się sala projekcyjna, która będzie miejscem spotkań i wykładów. Obecnie można tam zobaczyć film o powojennej Warszawie" - mówiła Sieroszewska.
Przez pierwszy miesiąc zwiedzanie ekspozycji będzie bezpłatne.
Powstanie Centrum Interpretacji Zabytku było możliwa dzięki współpracy z norweskim miastem Bergen i dofinansowaniu ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego. W realizacji projektu brało udział kilka jednostek miejskich - Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków jako inicjator, beneficjent i zarządzający projektem oraz Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta jako inwestor zastępczy. Wsparcia udzieliły  Biuro Funduszy Europejskich i Biuro Rozwoju Miasta.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Inauguracja Centrum Interpretacji Zabytku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.