Jan Dworak i Krzysztof Luft powołani do KRRiT
Jan Dworak i Krzysztof Luft zostali powołani w skład Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Taką decyzję podjął Bronisław Komorowski w środę, kiedy był jeszcze marszałkiem Sejmu i pełnił jeszcze obowiązki prezydenta.
Informacja o nominacjach została opublikowana w piątek na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta.
Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna nie chciał komentować nominacji Komorowskiego do KRRiT. - Nie znam tych pomysłów - podkreślił. Dopytywany o kandydaturę Krzysztofa Lufta, Schetyna powiedział, że nie zna tej kandydatury. - Nie znam tej kandydatury. Kto ją zgłosił? - pytał dziennikarzy.
Sam Luft pytany przez dziennikarzy, co chciałby zmienić w mediach publicznych, podkreślił, że "wszyscy gołym okiem widzą, że media publiczne funkcjonują od pewnego czasu w sposób skandaliczny".
- Dotyczy to części, bo nie można generalizować. Są rozgłośnie regionalne Polskiego Radia, są różne programy w TVP, ale przechył polityczny i zaangażowanie znacznej części mediów publicznych osiągnęło poziom nie notowany w ciągu ostatnich 20 lat - uważa Luft.
Jak zapewnił, będzie wykonywał wszystkie zadania, które należą do Krajowej Rady. -To jest kwestia procesów koncesyjnych, pilnowania funkcjonowania podmiotów, które uzyskały koncesję oraz przyglądania się jak funkcjonują media publiczne - mówił.
Z kolei Dworak nie odbierał w piątek telefonu. W czwartek pytany przez PAP, czy otrzymał propozycję wejścia do KRRiT, odpowiadał: "nie potwierdzam, nie zaprzeczam".
Jan Dworak to były prezes TVP (2004-2006), producent filmowy. Z wykształcenia jest polonistą, skończył filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę dziennikarską rozpoczynał w latach 70. w pismach sportowych. W latach 80. był zaangażowany w wydawanie prasy i książek drugiego obiegu, internowany od 13 grudnia 1981 r. do 26 lipca 1982 r. W latach 1984-85 był organizatorem i sekretarzem redakcji tygodnika "Przegląd Katolicki".
W 1989 r. uczestniczył w obradach "Okrągłego Stołu" w podzespole ds. środków masowego przekazu. W tym samym roku był współorganizatorem i sekretarzem redakcji drugiej edycji "Tygodnika Solidarność". Przez pewien czas był jego redaktorem naczelnym.
W latach 1989-1991 Dworak pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego Radiokomitetu (szefem był wówczas Andrzej Drawicz). W tym czasie Dworak przygotowywał pierwsze projekty ustaw o radiofonii i telewizji. Przez cztery lata (1998-2002) zasiadał w Radzie Programowej TVP.
Luft ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Pracował m.in. w Teatrze Nowym. W latach 1990-1998 był dziennikarzem i prezenterem Telewizji Polskiej. Pełnił też funkcję rzecznika prasowego rządu Jerzego Buzka. Jest członkiem Platformy Obywatelskiej. Bez powodzenia kandydował z list PO w wyborach parlamentarnych w 2007 roku. Uzyskał wówczas 4221 głosów i był jednym z potencjalnych kandydatów do objęcia mandatu po Bronisławie Komorowskim. Od lipca 2008 roku kierował Biurem Prasowym Kancelarii Sejmu.
Nowych członków KRRiT trzeba wybrać po tym, jak pierwszy raz w historii tego konstytucyjnego organu, Sejm, Senat i prezydent odrzucili sprawozdanie z działalności KRRiT w poprzednim roku. Zgodnie z Ustawą o rtv oznacza to, że kadencja Rady wygasa.
Zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji, jeśli roczne sprawozdanie KRRiT zostanie odrzucone przez Sejm i Senat oraz zyska to potwierdzenie prezydenta, kadencja wszystkich członków Krajowej Rady wygasa w ciągu 14 dni, liczonych od dnia ostatniej uchwały. Sejm odrzucił sprawozdanie KRRiT za 2009 r. 10 czerwca. Kadencja Rady wygasła więc 24 czerwca. Do czasu powołania nowej KRRiT obowiązki pełnią członkowie dotychczasowej.
W Senacie klub PiS zgłosił kandydaturę senatora Grzegorza Czeleja, a klub PO prof. Stefana Pastuszki - ale jest to kandydat uzgodniony z koalicyjnym PSL.
W parlamencie kandydatów na członków KRRiT przedstawiają kluby parlamentarne, następnie są oni przesłuchiwani przez komisje kultury - sejmową i senacką - które wystawiają swoje rekomendacje. O tym, kto zostaje powołany przez Sejm i Senat do KRRiT, decydują posłowie i senatorowie w głosowaniach.
Przewodniczącego KRRiT wybierają ze swojego grona i odwołują członkowie Krajowej Rady. Kadencja członków Krajowej Rady trwa 6 lat, licząc od dnia powołania ostatniego członka. Członkowie Krajowej Rady pełnią swe funkcje do czasu powołania następców. Członek Krajowej Rady nie może być powołany na kolejną pełną kadencję.
Krajowa Rada - jak mówi konstytucja - stoi na straży wolności słowa, prawa do informacji oraz interesu publicznego w radiofonii i telewizji. Do zadań KRRiT należy m.in. projektowanie w porozumieniu z Prezesem Rady Ministrów kierunków polityki państwa w dziedzinie radiofonii i telewizji; przyznawanie koncesji na rozpowszechnianie i rozprowadzanie programów radiowych i telewizyjnych; uznawanie za nadawcę społecznego lub odbieranie tego przymiotu; kontrola działalności nadawców.
Jedną z najistotniejszych kompetencji KRRiT jest jednak wybór rad nadzorczych w TVP i Polskim Radiu. Dodatkowo - jeśli wejdzie w życie projektowana przez PO nowelizacja Ustawy o rtv - KRRiT zyska kompetencję powoływania (na wniosek rady nadzorczej) członków zarządu, w tym prezesa w TVP i Polskim Radiu.
Skomentuj artykuł