Janusz Lewandowski otrzymał Diamentowy Laur

(fot. PAP/Maciej Kulczyński)
PAP/ ad

Unijny komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski otrzymał w sobotę Diamentowy Laur Umiejętności i Kompetencji. Nagrodę, już po raz 21., przyznały środowiska gospodarcze Śląska i Opolszczyzny. Uroczysta gala odbyła się w sobotę w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu.

Doroczna uroczystość jest okazją do uhonorowania ludzi polityki, nauki, kultury, kościoła i gospodarki, którzy przez swoją działalność wnoszą nieprzeciętny wkład w rozwój regionu i kraju. Przyznawane im są kryształowe, platynowe i złote laury. Najwyższe wyróżnienie - diamentowy laur - co roku trafia do wybitnych osobistości, których postawa i działalność ma uniwersalny, międzynarodowy wymiar.

Podczas konferencji prasowej poprzedzającej galę Lewandowski powiedział, że przyznana mu nagroda to dla niego zaszczyt. "Jest to godność, na którą zasłużę, jeżeli 7, 8 lutego dokona się akt zgody 27 krajów i Chorwacji co do perspektywy budżetów europejskich na lata 2014-20. Od czwartku, kiedy zakończyły się intensywne wideokonferencje pomiędzy głównymi stolicami, zaczynam wierzyć, że ta zgoda będzie" - powiedział komisarz.

Wyraził przekonanie, że zawarcie kompromisu w tej sprawie jest niezwykle ważne dla Europy, która przeżywa kryzys, boryka się z wysokim bezrobociem i potrzebuje inwestycji.

"W tej chwili wydaje mi się, że jesteśmy blisko zgody, do której jeszcze potrzebna jest dobra wola polityczna, zaangażowanie, które - mam nadzieję - wyrazi premier Cameron, co do stałego zaangażowania, pod pewnymi warunkami, Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej" - powiedział Lewandowski.

Laureat powiedział też, że sobotnia gala to dla niego okazja, by po raz pierwszy odwiedzić Zabrze - miasto, które jego pokoleniu kojarzy się z piłkarską drużyną Górnika sprzed lat.

Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach Tadeusz Donocik wskazał, że Lewandowski zasłużył na diamentowy laur nie tylko dzięki obecnie pełnionej funkcji, ale też wcześniejsze lata, kiedy działał w opozycji demokratycznej, a później pracował na stanowisku ministra przekształceń własnościowych.

Sam nagrodzony mówił o sobie, że jest żywą "ilustracją teorii względności", bo jednych prywatyzacja przedsiębiorstw w latach 90. była grzechem, a dla innych czynem godnym wyróżnienia. "W tej chwili przeważa tendencja do nagradzania tego okresu" - zauważył, przyznając zarazem, że podczas przekształceń nie obyło się bez błędów.

Lewandowski ocenił też, że sami Polscy nie doceniają swoich dokonań gospodarczych ostatnich lat. Zwrócił uwagę, że recenzje zagraniczne są znacznie przychylniejsze. "Przy wszystkich krytykach i potknięciach polski model jest uważany za udany - względnie, bo nie ma bezwzględnej miary" - powiedział. Komisarz powiedział też, że ostatnio nastąpiła rewolucja wizerunkowa Polski, która jest dziełem wszystkich Polaków. "I dlatego miło jest być Polakiem w Brukseli" - zakończył.

W gronie tegorocznych uhonorowanych platynowymi, złotymi i kryształowymi laurami znalazło się ponad 60 firm, instytucji i osobistości świata nauki, kultury, polityki i gospodarki, m.in. minister kultury Bogdan Zdrojewski, prezydencki minister Olgierd Dziekoński, europoseł Jan Olbrycht, rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Wiesław Banyś i - pośmiertnie - współtwórca reformy samorządowej prof. Michał Kulesza. W imieniu tego ostatniego nagrodę odebrał minister Dziekoński.

W poprzednich latach Diamentowymi Laurami Umiejętności i Kompetencji uhonorowani zostali m.in. papież Jan Paweł II, prezydenci Lech Wałęsa i Vaclav Havel, sekretarz generalny NATO Javier Solana, szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, kard. Stanisław Dziwisz, Jan Nowak-Jeziorański, Bronisław Geremek, Zbigniew Brzeziński, Władysław Bartoszewski i Leszek Balcerowicz.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Janusz Lewandowski otrzymał Diamentowy Laur
Komentarze (1)
R
R
19 stycznia 2013, 18:51
Ten rzezimieszek?