Jarosław Gowin wykluczony z redakcji "Znaku"

(fot. Jarosław Gowin / youtube.com)
Znak / Informacja prasowa

"Ostatnie działania obozu rządzącego, wspierane przez wicepremiera i ministra Jarosława Gowina, zmierzające do pozbawienia niezależności władzy sądowniczej, stoją w sprzeczności z imponderabiliami, którym środowisko "Znaku" było i pozostaje wierne". Redakcja "Znaku" podjęła decyzje o usunięciu Jarosława Gowina ze składu Zespołu.

Oświadczenie w sprawie Jarosława Gowina

Miesięcznik "Znak" wydawany jest od ponad 70 lat. Przez dziesięciolecia na łamach pisma ścierały się różne punkty widzenia, a otwartość zawsze była cechą wyróżniającą nasze środowisko. Były w nim jednak i nadal są obecne stanowiska niezmienne. Wyrażały się one między innymi w pracy na rzecz demokratyzacji, a później w budowaniu demokracji i państwa prawa wraz z nieodłączną od nich zasadą trójpodziału władzy, w obronie praw człowieka i w zakotwiczaniu Polski we wspólnocie cywilizacji zachodniej. Tradycja ta, którą urzeczywistniali Józefa Hennelowa, Krzysztof Kozłowski, Hanna Malewska, Tadeusz Mazowiecki, Stanisław Stomma, Jerzy Turowicz, Jacek Woźniakowski i wielu innych, jest dla nas powodem do dumy, a także zobowiązaniem. Pragniemy, by wyrażał ją również skład Zespołu "Znaku", do którego należą osoby zasłużone dla pisma oraz wszyscy byli, żyjący redaktorzy naczelni.

Do dziś - mimo pogłębiającej się różnicy poglądów i odmiennej oceny sytuacji politycznej w Polsce - członkiem Zespołu pozostawał również Jarosław Gowin, który pełnił funkcję redaktora naczelnego pisma w latach 1995-2005. Jednak ostatnie działania obozu rządzącego, wspierane przez wicepremiera i ministra Jarosława Gowina, zmierzające do pozbawienia niezależności władzy sądowniczej, stoją w sprzeczności z imponderabiliami, którym środowisko "Znaku" było i pozostaje wierne. Z tego powodu redakcja i wydawca "Znaku" postanowili usunąć Jarosława Gowina ze składu Zespołu.

Redakcja w składzie:

Mateusz Burzyk (sekretarz redakcji), Marta Duch-Dyngosz, Monika Gałka, Michał Jędrzejek, Ilona Klimek, Elżbieta Kot, Dominika Kozłowska (redaktor naczelna, członkini Zarządu SIW Znak), Urszula Pieczek, Janusz Poniewierski, Agnieszka Rzonca, Henryk Woźniakowski (prezes Zarządu SIW Znak).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Jarosław Gowin wykluczony z redakcji "Znaku"
Komentarze (29)
22 lipca 2017, 12:20
pytanie do ekomarek1: jakie wartości gwalci ksiądz sowa?
AB
Aleksander Borowski
22 lipca 2017, 00:49
Wreszcie jakiś chrześcijański gest.Ktoś kto jawnie gwałci wartości chrześcijańskie nie powinien być w redakcji chrześcijańskiego czasopisma.A kiedy podobny gest wykona Episkopat?
WDR .
21 lipca 2017, 19:16
Brat europosłanki Róży Thun (PO) wyrzucił Jarosława Gowina (ZP) z konkurencyjnej partii. Polityczne zamówienie. Czystka jak u bolszewików. ----- Jezuita o.Dariusz Kowalczyk: "Znak" wyrzucił ze swych szeregów Jarosława Gowina. Wot! liberal-lewackie rozumienie pluralizmu, demokracji, otwartości na inne poglądy.
21 lipca 2017, 19:09
Od dawna tego lewicowego szmatławca nie czytam. Dziwię się, że jeszcze nie zmienili nazwę na "Sierpem i młotem" albo "Miesięcznik Gender". Panie Jarosławie taka postawa tego brukowca to dla Pana tylko uznanie i zaszczyt.
Adam Pawłowicz
21 lipca 2017, 17:22
A ja teraz będę, posiadanymi egzemplarzami wykładał kubełek na śmeci...
AB
Aleksander Borowski
22 lipca 2017, 00:52
Zrób tak .
KJ
k jar
21 lipca 2017, 16:55
Ależ to infantylne! Wykluczać z powodu zmian prawnych,na które J.Gowin w tej chwili nie miał wpływu. Środowisko "Znaku" uważam za stronnicze i wpisujące sie w walkę polityczną,co zupełnie pozostaje w sprzecznością z ideą pisma,choć Bogiem a prawdą to trudno się dziwić jak zna się historię wydawnictwa i poglądy jego "ojców założycieli". Czyżby nie pamiętano,jak zachowywało się pismo w latach Wielkiej Nowenny,jak krytykowało Prymasa,jak wyzywało społeczeństwo od "prostaków", "ciemniaków", "parobków z Brzezin",bo jaśnie oświecona inteligencja za wzorem francuskim chciała szybkiej recepcji myśli soborowej i nie mogła się przebić do "ludu z kruchty"? Czyżby nie pamiętano oklasków dla Gierka i zachwytów dla jego wizji Polski? Nie należę do fanów ministra ds. nauki i szkolnictwa wyższego, ale obłuda "Znaku" poraża.
21 lipca 2017, 18:55
Poseł głosujący za uchwaleniem Ustawy nie miał wpływu na jej przyjęcie .... ciekawy pogląd. Bardzo ciekawy. Mogłaby Pani to jakoś bardziej szczegółowo wyjasnić?
22 lipca 2017, 01:01
Czekam na szczegóły. Kto miał więc wpływ? Kioskarz w kiosku Ruchu miał taką możliwość? A może tramwajarz? No bo Poseł w Sejmie nie jej nie miał. Nie trzymaj mnie dłużej w niepewności. Kto miał? Wiem, że nie posłowie.
22 lipca 2017, 10:31
Rozumiem, że może Pani powiedzieć każde głupstwo bo wystarczy, że Pani wierzy w to co mówi .... a  wiara usprawiedliwia przecież wszystko.  Prawda Was wyzwoli
MarzenaD Kowalska
21 lipca 2017, 14:38
Zamawiałam w Znaku wiele książek, czytywałam miesięcznik. Dziękuję, już nie będę. Te, co mam w domu, oddam. 
21 lipca 2017, 16:51
Czyli właściwa reakcja na łamanie prawa powoduje, że Pani przestanie szanować "ZNAK". Ciekawe podejście. A czy gdy Pania napadnie bandyta to Pani go ucałuje i pokocha, bo łamanie prawa to coś wspaniałego dla Pani. Mam rację? Ci ludzie szanują Konstytucję RP, jeśli Pan uważa, że się zeszmacili to jestem kompletnie zdziwiony. Gowin głosował za zamachem stanu. Przede wszystkim mamy Konstytucję, która obowiązuje czy to się komuś podoba, czy też nie. Z pewnością zgodzi sie Pan ze mną, że każdy musi sie do jej zapisów stosować. Jest tam zapisany trójpodział władzy. Sądy są władzą niezależną od władzy ustawodawczej i od władzy wykonawczej. Art. 178. 1. Sędziowie w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko Konstytucji oraz ustawom. Ostatnie ustawy PiS doprowadzają do uzależnienia sądów od władzy wykonawczej. Jawna sprzeczność. Odwołują sędziów Sądu Najwyższego podczas gdy ustawa zakład możliwość ich odwołania. Art. 179. Sędziowie są powoływani przez Prezydenta Rzeczypospolitej, na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa, na czas nieoznaczony. Art. 180. 1. Sędziowie są nieusuwalni. Czyli właściwa reakcja na łamanie prawa powoduje, że Pani przestanie szanować "ZNAK"
MarzenaD Kowalska
21 lipca 2017, 16:56
Cóż za dewaluacja słów wszelakich z pana strony.
21 lipca 2017, 17:29
A gdzie to Pani dostrzegła?
21 lipca 2017, 13:51
Wszystkie moje zakupione egzemplarze miesięcznika Znak i pozycje wydane przez wydawnictwo Znak przeznaczę w najbliższym czasie na makulaturę. Mimo niskiej stawki 30 gr/kg makulatury uzyskam kilkanaście zlotych. Panie i panowie: Mateusz Burzyk (sekretarz redakcji), Marta Duch-Dyngosz, Monika Gałka, Michał Jędrzejek, Ilona Klimek, Elżbieta Kot, Dominika Kozłowska (redaktor naczelna, członkini Zarządu SIW Znak), Urszula Pieczek, Janusz Poniewierski, Agnieszka Rzonca, Henryk Woźniakowski (prezes Zarządu SIW Znak). pokazują Polakom jak można się w prosty sposób zaszmacić.
21 lipca 2017, 14:14
Ci ludzie szanują Konstytucję RP, jeśli Pan uważa, że się zeszmacili to jestem kompletnie zdziwiony. Gowin głosował za zamachem stanu.  Przede wszystkim mamy Konstytucję, która obowiązuje czy to się komuś podoba, czy też nie. Z pewnością zgodzi sie Pan ze mną, że każdy musi sie do jej zapisów stosować. Jest tam zapisany trójpodział władzy. Sądy są władzą niezależną od władzy ustawodawczej i od władzy wykonawczej. Art. 178. 1. Sędziowie w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko Konstytucji oraz ustawom. Ostatnie ustawy PiS doprowadzają do uzależnienia sądów od władzy wykonawczej. Jawna sprzeczność. Odwołują sędziów Sądu Najwyższego podczas gdy ustawa zakład możliwość ich odwołania. Art. 179. Sędziowie są powoływani przez Prezydenta Rzeczypospolitej, na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa, na czas nieoznaczony. Art. 180. 1. Sędziowie są nieusuwalni. Czy Pan popiera zamach stanu?
21 lipca 2017, 15:51
Konstytucja RP nie jest w żadnym wypadku naruszana. Art.180.5: W razie zmiany ustroju sądów lub zmiany granic okręgów sądowych wolno sędziego przenosić do innego sądu lub w stan spoczynku z pozostawieniem mu pełnego uposażenia. Zamach stanu jest przeprowadzany przez totalną opozycję.
Lucjan Drobosz
21 lipca 2017, 16:03
Przepraszam, ale jaki jest przebieg i skutki tego zamachu stanu, który przeprowadziła opozycja?
21 lipca 2017, 17:01
A nastąpiła jakaś zmiana ustroju sądów? Pan wie co oznaczają te zapisy, czy tylko się Pan ośmiesza?  Projektowana ustawa tego nie zmienia. Nie zmieniają tych zadań projektowane zmiany w strukturze wewnętrznej samego Sądu Najwyższego (zastąpienie dotychczasowych Izb tego Sądu Izbami: Prawa Publicznego, Prawa Prywatnego i Dyscyplinarną). Zmiany te mają jedynie charakter reorganizacji dokonywanej w obrębie tego samego sądu i z całą pewnością nie są „zmianą ustroju sądów” w rozumieniu art. 180 ust. 5 Konstytucji RP. Panu coś się wydaje, ale wiedzy żadnej Pan nie ma i pewnie chęci poznania także. Wyczytuje Pan to co chce Pan wyczytać. Tyle, że tam zapisano coś zupełnie innego. Propaganda PiS działa na słabe umysły. PiS dokonał zamachu stanu - takie sa fakty. Cały świat o tym mówi. 
21 lipca 2017, 18:41
"Zamach stanu jest przeprowadzany..." jego przebieg widać pod Sejmem, a jakie będą sutki to się dopiero okaże.
21 lipca 2017, 18:53
Art. 180. Zasada nieusuwalności sędziego 3. Sędzia może być przeniesiony w stan spoczynku na skutek uniemożliwiających mu sprawowanie jego urzędu choroby lub utraty sił. Tryb postępowania oraz sposób odwołania się do sądu określa ustawa. 4. Ustawa określa granicę wieku, po osiągnięciu której sędziowie przechodzą w stan spoczynku. 5. W razie zmiany ustroju sądów lub zmiany granic okręgów sądowych wolno sędziego przenosić do innego sądu lub w stan spoczynku z pozostawieniem mu pełnego uposażenia. Mamy tutaj komplet założeń do ustaw o zmianie składu SN. Po pierwsze zgodnie z konstytucją sędzia może być przeniesiony w stan spoczynku, aż w trzech konkretnie sprecyzowanych okolicznościach spisanych w punktach: 3, 4, 5. Po drugie we wszystkich przypadkach tryb przeniesienia określa ustawa, nie konstytucja. Po trzecie i kluczowe dla projektu PiS, granicę wieku, po której sędzia przechodzi w stan spoczynku, również określa ustawa. W końcu po czwarte, w razie zmiany ustrojów sądów, co już nastąpiło, sędziów wolno przenosić do innych sądów lub przenieść w stan spoczynku.
21 lipca 2017, 18:54
Jaki zamach stanu?
21 lipca 2017, 18:58
Sądy mają być władzą niezależną od władzy ustawodawczeczj i wykonawczej. Trójpodział władzy. Teraz bedą zależne od władzy wykonawczej. Wpływ na sądy bdzie miał Prokurator Generalny.
21 lipca 2017, 19:03
Art. 180 3. odnosi się do sytuacji choroby itp. Art. 180 4. odnosie sie do wieku. Obecnie jest to 70 lat. Jakie sa przesłanki (oprócz politycznych) by to zmieniac?.   Art 180 5. . Nie nastapiła zmiana ustrojów sądów. Dlaczego więc usuwani mają być sędziowie wbrew Konstytucji RP? Czekam na wyjaśnienia.
AB
Aleksander Borowski
22 lipca 2017, 00:58
Specjaliści twierdzą inaczej ,nie będę wyliczał.Prawie wszystkie organizacje prawnicze juz się wypowiedziały w kwestii naruszeń Konstytucji i wydziały prawa uniwersytetów też.Promotor A.D się wypowiadał i kandydat na prezydenta ówczesnego Porozumienia Centrum też.Wszystko można sprawdzić.Internet wciąż działa.PRAWDA NAS WYZWOLI.
AB
Aleksander Borowski
22 lipca 2017, 01:01
Hitler na przykład twierdził,że to Żydzi amerykańscy wywołali wojnę światową.I ludzie w to wierzyli.Indoktrynacja może być skuteczna,zwłaszcza wsód ludzi niewykształconych.
22 lipca 2017, 12:26
gdzie nie bylo żadnej lustracji po roku 1989 ? odpowiedź jest banalna - w sądownictwie i szkolnictwie wyższym. tam zachowaly się indywidua, które przed studentami podczas wykladow śmialy się ze śmierci Prezydenta L.Kaczyńskiego.
22 lipca 2017, 12:27
rozejrzyj się po Europie i nie pleć bzdur.
23 lipca 2017, 22:59
Zajrzyj do Konstytucji i protestuj przeciwko łamaniu prawa. PiS dokonuje zamachu stanu a ceimnogród klaszcze w rączki.