Jarosław Szarek złożył ślubowanie na prezesa IPN

Jarosław Szarek złożył ślubowanie na prezesa IPN
(fot. PAP/Tomasz Gzell)
PAP / pk

Dr Jarosław Szarek złożył w piątek przed Sejmem ślubowanie na prezesa Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Po złożeniu przysięgi Szarek przypomniał, że przed nami "sierpień, dla Polaków miesiąc szczególny". - Miesiąc zapomnianej, koniecznej do przypomnienia narodowi rocznicy - operacji polskiej NKWD z 1937 roku, kiedy 111 tys. naszych rodaków zostało zamordowanych w Związku Sowieckim tylko za to, że było Polakami - mówił prezes IPN.Sierpień to, jak przypomniał, także miesiąc innych rocznic - wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej, wielkiego zwycięstwa nad bolszewikami na przedpolach Warszawy, wielkiej bitwy warszawskiej, powstania warszawskiego, narodzin Solidarności. - Musimy pamiętać o tym dziedzictwie naszej wolności, wolności wynikającej z siły naszego ducha - mówił Szarek. - Nie zapominajmy tego dziedzictwa. Za pragnienie życia w wolności wielu naszych rodaków zapłaciło cenę najwyższą - dodał. Szarek opowiedział także o swojej wizycie w dawnym areszcie komunistycznym na ul. Rakowieckiej w Warszawie. - Miałem zaszczyt (...) przejść ostatnią drogą, którą szedł rotmistrz Pilecki. Z celi, korytarzem i schodami, do miejsca, gdzie został zamordowany - relacjonował. Wyraził także nadzieję, że "prof. Szwagrzyk wkrótce odnajdzie szczątki Pileckiego". - Ale wcześniej spotkajmy się razem, przybądźmy do Gdańska, miasta wolności. Wspólnie z Solidarnością, tuż przed rocznicą porozumień sierpniowych spotkajmy się 28 sierpnia na pogrzebie Danuty Siedzikówny "Inki", młodej, 17-letniej sanitariuszki zamordowanej przez komunistów - apelował. - Jej ostatnią troską przed śmiercią było, aby przekazać jej babci, że zachowała się jak trzeba. Dzisiaj Polska tego zachowania się "jak trzeba" też potrzebuje - podkreślił.

W czwartek Senat zgodził się na wybór Jarosława Szarka na prezesa IPN. W tajnym głosowaniu poparło go 59 senatorów, 18 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

Tego samego dnia przed południem Sejm powołał Szarka na pięcioletnią kadencję na stanowisku prezesa IPN. Jego kandydaturę poparło 256 posłów; 166 było przeciw, 13 wstrzymało się od głosu. Za wyborem Szarka głosowali posłowie PiS i 20 posłów Kukiz'15 (13 posłów tego klubu wstrzymało się od głosu); przeciw byli posłowie PO (jeden - Bogusław Sonik - zagłosował "za"), PSL i Nowoczesnej.

DEON.PL POLECA

Kolegium IPN wyłoniło Szarka w poniedziałek spośród czterech uczestników konkursu na prezesa. We wtorek kandydat na prezesa IPN otrzymał pozytywną rekomendację sejmowej komisji sprawiedliwości.

Dr Jarosław Szarek (ur. w 1963) jest absolwentem Wydziału Historycznego UJ; doktoryzował się na Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Po 13 grudnia 1981 r. zaangażowany w działalność opozycyjną, uczestniczył w pomocy internowanym i więzionym, kolportował i drukował podziemną prasę. Obecnie jest pracownikiem IPN w Krakowie. Jest autorem wielu artykułów i książek historycznych o najnowszych dziejach Polski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jarosław Szarek złożył ślubowanie na prezesa IPN
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.