"Jeszcze tej zimy Sejm przyjmie pakt fiskalny"

"Jeszcze tej zimy Sejm przyjmie pakt fiskalny"
(fot. EPA/Ian Langsdon)
PAP / drr

Polska i Francja działają na rzecz możliwie dużego budżetu UE, obu zależy na Wspólnej Polityce Rolnej i polityce spójności - wskazywali premier Donald Tusk i prezydent Francji Francois Hollande. Tusk potwierdził poparcie dla francuskiej interwencji w Mali.

Szef polskiego rządu, który rozmawiał z Hollande'em w poniedziałek w Paryżu, oświadczył po spotkaniu: - Określiliśmy nasze priorytety w debacie europejskiej i budżetowej i okazało się, że Francja i Polska działają wspólnie na rzecz realistycznego, ale możliwie dużego budżetu europejskiego, dostrzegając szczególnie w polityce rolnej i w polityce spójności dobre mechanizmy na rzecz przeciwdziałania kryzysowi.

- Obie strony uznają, że dyskusja na temat wspólnego budżetu, mamy nadzieję, że końcowa dyskusja na lutowym posiedzeniu w Brukseli, będzie oznaczała utrzymanie możliwie wysokiego poziomu polityki spójności i Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). Ewentualne zmiany, bo przecież będziemy wspólnie wszyscy szukali kompromisu, nie powinny odbyć się kosztem polityki spójności ani Wspólnej Polityki Rolnej - powiedział Tusk. Podkreślił, że w tej kwestii Polska i Francja mają jednoznacznie wspólną opinię.

Również Hollande wskazywał na zbieżność interesów w kwestii budżetu UE na lata 2014-20. - Naszą wspólną wolą jest wspólny budżet europejski, który pozwoliłby na zachowanie WPR, ponieważ zarówno Polska, jak i Francja są do tej polityki przywiązane, oraz na zachowanie funduszy spójności, ponieważ pozwalają one na prowadzenie odpowiednich inwestycji - mówił francuski prezydent.

Zauważył, że choć Polska "sama zdefiniuje swój kalendarz" przystąpienia do strefy euro, to Francja opowiada się za tym, żeby Polska była "w pełni stowarzyszona we wszystkich gremiach, które mają na celu pogłębienie unii gospodarczo-walutowej".

Podczas spotkania ogłoszono, że 6 marca w Polsce odbędzie się specjalny szczyt państw Grupy Wyszehradzkiej (Czechy, Polska, Słowacja i Węgry) z udziałem Hollande'a oraz kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Szczyt będzie poświęcony "przyszłości Europy i wspólnym działaniom na rzecz obronności Europy" - wyjaśnił Tusk, dodając: "to dla tej części świata przełomowe spotkanie". - Zarówno Polska, jak i Francja są przywiązane do tego, aby wzmocnić obronność w Europie - podkreślił Hollande.

Na konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Hollande, Donald Tusk zapowiedział także, że jeszcze tej zimy polski parlament ratyfikuje pakt fiskalny.

- Przekazałem panu prezydentowi informację, że zgodnie z zapowiedziami jeszcze tej zimy polski parlament powinien - według mojego rozpoznania, a myślę, że ono jest trafne - głosami nie tylko koalicji rządzącej, przyjąć pakt fiskalny - podkreślił Tusk.

Według niego "zamknie to pewien niełatwy, ważny etap na drodze do pełnej wspólnoty ze strony naszego kraju".

Zdaniem Tuska, pakt fiskalny pozwala państwom, takim jak Polska, czuć się pełnoprawnymi członkami Wspólnoty. - Mimo, że nasza droga do wspólnej waluty jeszcze nam trochę zajmie - zaznaczył szef rządu.

Według premiera, sytuacja w strefie euro dla państw do niej aspirujących jest dzisiaj "zdecydowanie bardziej komfortowa", również dzięki stanowisku Francji. - Mówię tutaj o otwartości wobec państw aspirujących do strefy euro w dyskusji i w pracy na temat nowych instytucji, w dyskusji na temat przyszłości strefy euro - powiedział premier.

Sejm miał zająć się rządowym projektem ustawy o ratyfikacji paktu fiskalnego w styczniu. Jednak na wniosek rządu Prezydium Sejmu i Konwent Seniorów zdecydowały, że będzie on rozpatrywany na specjalnie zwołanym jednodniowym posiedzeniu w lutym, po planowanym na luty szczycie budżetowym UE.

W grudniu sejmowe komisje: spraw zagranicznych, ds. UE i finansów publicznych opowiedziały się za ratyfikacją paktu fiskalnego. Najwięcej wątpliwości w tej sprawie zgłaszali posłowie PiS i Solidarnej Polski. "Za" były kluby PO i PSL oraz Ruch Palikota i SLD.

Pakt fiskalny wymusza większą dyscyplinę w finansach publicznych, zwłaszcza w 17 państwach eurolandu. Ustanawia on nowe, bardziej automatyczne sankcje za łamanie dyscypliny, w tym nowej reguły wydatkowej. Traktat wchodzi w życie w tym roku. Polskę będzie obowiązywał dopiero wtedy, gdy przyjmiemy unijną walutę.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Jeszcze tej zimy Sejm przyjmie pakt fiskalny"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.