Kaczyński w Gruzji o stanie demokracji

Kaczyński w Gruzji o stanie demokracji
(fot. PAP/Tomasz Waszczuk)
PAP / slo

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział w czwartek, że w czasie swojej przyszłotygodniowej wizyty w Gruzji będzie rozmawiał z prezydentem i premierem Gruzji nt. stanu demokracji w tym kraju. - Są tam sprawy, które budzą nasz niepokój - podkreślił.

- Jadę na zaproszenie prezydenta Saakaszwilego (...). Jest wysoce prawdopodobne, że rozmowy będą dotyczyć spraw w Gruzji, przede wszystkim stanu demokracji (...). Chciałbym, by była możliwość rozmowy na ten temat także z premierem i wydaje się, że taka możliwość będzie - powiedział podczas wizyty w Elblągu Jarosław Kaczyński.

- Oczywiście uważamy za rzecz normalną, że zmienia się władza, ktoś wygrywa, ktoś przegrywa, ale są tam też sprawy, które budzą nasz niepokój. Są też sprawy inne, na przykład sytuacja na Kaukazie, prawo wielkiego sąsiada, jest o czym mówić - dodał szef PiS.

DEON.PL POLECA

Jak podało w środę biuro prasowe PiS, Jarosław Kaczyński, który do Gruzji udaje się we wtorek, spotka się tam m.in. z prezydentem tego kraju Micheilem Saakaszwilim, premierem Bidziną Iwaniszwilim oraz b. premierem Wano Merabiszwilim.

Posłanka PiS Małgorzata Gosiewska pytana w środę, jakie tematy Kaczyński zamierza poruszyć w rozmowach z politykami gruzińskimi, przypomniała, że niedawno odbyło się posiedzenie komisji spraw zagranicznych poświęcone sytuacji Gruzji.

- Gruzińscy politycy, ale też działacze samorządowi, opowiadali o tym, co się dzieje, w jaki sposób traktowana jest i w jakiej sytuacji obecnie jest opozycja parlamentarna - czyli partia prezydenta Saakaszwilego. I to na pewno będzie jeden z ważniejszych tematów, szczególnie na spotkaniu z premierem Iwaniszwilim - zaznaczyła Gosiewska.

- Były premier jest w areszcie, zamykani są inni gruzińscy politycy, zastraszani politycy samorządowi, nastąpiły pewne zmiany w prawie, sądownictwie dość niekorzystne, w każdym razie idące w złym kierunku no i są to sprawy, o których będą rozmawiać - mówiła.

Według Gosiewskiej wizyta będzie miała także "moment bardziej prywatny". Saakaszwili wraz z prezesem PiS złożą kwiaty pod pomnikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi. W programie wizyty znajduje się również uroczystość odznaczenia szefa PiS Orderem Zwycięstwa św. Jerzego przez prezydenta Gruzji.

Wygrana koalicji Gruzińskie Marzenie Iwaniszwilego w październiku 2012 r. zakończyła trwającą blisko 10 lat dominację Saakaszwilego na gruzińskiej scenie politycznej. Po raz pierwszy od rewolucji róż w 2003 roku, po której Saakaszwili skierował kraj ku Zachodowi, premier i prezydent wywodzą się z dwóch różnych obozów politycznych. Są one obecnie w głębokim konflikcie.

Po przejęciu władzy przez partię Iwaniszwilego doszło do wielu aresztowań członków poprzedniej ekipy związanej z Saakaszwilim. Postępowania karne zostały wszczęte m.in. przeciwko Merabiszwilemu, jednemu z bliskich współpracowników prezydenta. Został on zatrzymany pod koniec maja pod zarzutem korupcji. Było to kolejne aresztowanie wysokiego rangą przedstawiciela poprzedniej ekipy rządzącej.

Na jego zatrzymanie i zarzuty zareagowała Unia Europejska. We wspólnym komunikacie szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton i komisarz UE ds. rozszerzenia Sztefan Fuele podkreślili, że dochodzenie sądowe wobec byłego premiera powinno być "uczciwe, przejrzyste, niezależne i całkowicie zgodne ze standardami międzynarodowymi".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kaczyński w Gruzji o stanie demokracji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.