Każdego dnia kilkaset dzieci dzwoni na telefon zaufania

(fot. -JosephB- / Foter / CC BY-NC-ND)
PAP / ptt

Od 2008 r. z telefonu zaufania Fundacji Dzieci Niczyje skorzystało już prawie 824 tys. dzieci i nastolatków. Każdego dnia dzwoni tam kilkaset osób, szukając przede wszystkim pomocy i zrozumienia. Podobny telefon od ponad siedmiu lat prowadzi również biuro Rzecznika Praw Dziecka.

Co roku 17 maja obchodzony jest Dzień Telefonów Zaufania dla Dzieci.

W Polsce od 2008 r. działa anonimowy i bezpłatny Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 prowadzony przez Fundację Dzieci Niczyje.

- Praca w telefonie zaufania dla dzieci to ogromna odpowiedzialność, ale też satysfakcja - podkreśla Lucyna Kicińska, koordynatorka Programu Pomocy Telefonicznej w FDN. Jak dodaje, dzieci przede wszystkim szukają zrozumienia i pomocy, a także chcą uzyskać odpowiedzi na ważne dla siebie pytania i dać ujście przykrym emocjom.

Dzieci mogą kontaktować się również z konsultantami przez stronę internetową. - Młodzi ludzie często wybierają kontakt online, bo łatwiej im pisać, niż rozmawiać o swoich problemach. Taka forma daje im także poczucie większej anonimowości, a także możliwość szukania pomocy o dowolnej porze i z dowolnego miejsca - zauważa Katarzyna Makaruk z FDN.

Telefon 116 111 jest czynny codziennie od godz. 12 do godz. 22, pomoc online dostępna jest całą dobę na www.116111.pl/napisz. Przy telefonie pracują konsultanci, którzy są pracownikami fundacji, a także przeszkoleni stażyści - absolwenci i studenci ostatniego roku kierunków pedagogicznych i psychologicznych.

Dziecięcy Telefon Zaufania prowadzi również biuro Rzecznika Praw Dziecka. Specyfiką tego telefonu jest jego dwoisty charakter: z jednej strony jest to telefon zaufania, z drugiej pełni również rolę interwencyjną. Najczęściej zgłaszane są tam sprawy dotyczące przemocy, problemów emocjonalnych, w relacjach rówieśniczych, szkolnych i rodzinnych oraz wynikających z okresu dorastania.

Przy telefonie pracuje zespół kompetentnych psychologów, pedagogów i prawników, którzy służą poradą i wsparciem, ale także posiadają realnie instrumenty działania - rzecznik może natychmiast, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba, uruchomić odpowiednie służby, by we właściwy sposób zabezpieczyły zdrowie bądź życie dziecka.

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12 czynny jest od poniedziałku do piątku od godz. 8.15 do godz. 20. W weekendy oraz w godzinach nocnych można nagrać wiadomość. Każda z nich jest odsłuchiwana przez konsultantów.

Oprócz telefonu dla dzieci i młodzieży Fundacja Dzieci Niczyje prowadzi infolinię 800 100 100 w sprawie bezpieczeństwa dziecka, jest ona przeznaczona dla dorosłych - rodziców, pedagogów. Dzwoniąc na ten numer, można poradzić się, co robić, gdy np. widzi się jakąś sytuację przemocową albo obserwuje obniżony nastrój dziecka.

Połączenia z telefonami zaufania są bezpłatne; można na nie dzwonić z całej Polski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Każdego dnia kilkaset dzieci dzwoni na telefon zaufania
Komentarze (1)
M
msij
17 maja 2015, 19:44
Fundacja Dzieci Niczyje promuje edukację seksualną w szkołach i przedszkolach zgodnią ze standardami WHO. Sprzeciwała się obywatelskiemu projektowi ustawy "Stop pedofili" złożonemu przez Fundację PRO- Prawo do Życia. Fundacja Dzieci Niczyje prowadzi szkolenia o przeciwdziałaniu przemocy i molestowaniu seksualnym, zgodne z ratyfikowaną niedawno przez Bronisława Komorowskiego konwencją o przeciwdziałaniu przemocy, że źródłem przemocy jest rodzina: mama i tata. Podawane są też telefony zaufania FDN i RPD, na które dzieci mogą donieść na swoich rodziców. W trakcie zajęć dzieci są uświadamiane seksualnie. A rodzice nic o tym nie wiedzą. Boże strzeż nas i nasze dzieci przed Fundacją Dzieci Niczyje! A przed wrogami może uchronimy się sami.