KE zajmie się Polską w środę, na wniosek Junckera

(fot. Richter Frank-Jurgen [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons)
PAP / sz

Komisja Europejska zajmie się na środowym posiedzeniu Polską - poinformowała rzeczniczka KE Mina Andreewa. Dodała, że stanie się to na wniosek szefa KE Jeana-Claude'a Junckera. Nieoficjalne źródła w KE podają, że ma to związek z ostatnimi wydarzeniami w Polsce.

- Komisja wyraziła przy kilku okazjach zaniepokojenie w sprawie stanu praworządności w Polsce (...). Przewodniczący Juncker zwrócił się, by sprawa ta została dodana do programu spotkania kolegium komisarzy w środę - powiedziała na konferencji prasowej w Brukseli Andreewa.

Nieoficjalne źródła PAP w Brukseli podają, że decyzja szefa Komisji Europejskiej, by włączyć dyskusję o Polsce do posiedzenia komisarzy wynika z ostatnich wydarzeń w naszym kraju. Źródło nie było w stanie powiedzieć, czy KE przyjmie jakieś rekomendacje, ale zaznaczyło, że zajścia w Warszawie potwierdzają, iż instytucje państwa prawa muszą być chronione.

W ubiegłym tygodniu wiceszef KE, który prowadzi sprawę Polski, Frans Timmermans, mówił w Parlamencie Europejskim, że jest zagrożenie, iż kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce pogłębi się po przyjęciu nowych ustaw w tej sprawie.

DEON.PL POLECA

Timmermans, relacjonując europosłom, co wydarzyło się od 27 lipca, kiedy to KE wydała zalecenia dla polskiego rządu w sprawie rozwiązania kryzysu wokół TK, podkreślił, że prace TK są obecnie w dużym stopniu utrudnione, bo spór uniemożliwia orzekanie w pełnym składzie.

Zdaniem Timmermansa trzy nowe ustawy w sprawie TK odnoszą się wprawdzie do niektórych problemów poruszonych w zaleceniach KE z 27 lipca, ale "wprowadzają też nowe przepisy, które budzą zaniepokojenie", szczególnie dotyczące wyboru prezesa TK.

W styczniu Komisja Europejska wszczęła wobec Polski procedurę w sprawie praworządności w związku z kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego. W czerwcu wydała opinię krytyczną wobec polskich władz, a pod koniec lipca opublikowała rekomendacje, zalecając rządowi m.in. opublikowanie i zastosowanie się do wszystkich wyroków TK.

Polski rząd odpowiedział 27 października na te zalecenia, oświadczając, że są one niezasadne i nie widzi prawnych możliwości ich wdrożenia.

Rekomendacje KE były drugim etapem procedury praworządności. Jeśli Komisja uzna, że odpowiedź polskiego rządu nie jest zadowalająca, mogłaby przejść do trzeciego etapu procedury, czyli uruchomienia artykułu 7 unijnego traktatu i wniosku do Rady UE o stwierdzenie zagrożenia dla praworządności w Polsce.

Wniosek taki może zgłosić także Parlament Europejski.

Artykuł 7 umożliwia w ostateczności nałożenie sankcji na kraj członkowski, w tym zawieszenie prawa głosu tego kraju. Wymaga to jednak jednomyślnego uznania przez przywódców państw unijnych (bez kraju, którego dotyczy problem), że zasady rządów prawa są naruszane.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

KE zajmie się Polską w środę, na wniosek Junckera
Komentarze (5)
AB
Aleksander Borowski
19 grudnia 2016, 19:26
Obawiam się,że UE nie pomoże Polakom.jest organizacją zbyt zbiurokratyzowaną i powolną.Polacy będą musieli długo,  i zdani głównie na siebie,walczyć o wolność.Na razie zwolennicy dyktatury przejmą wszystkie agendy państwa, a niewiele im zostało. Teraz czas  będzie atak na SN, sądy pow. i adm.,samorządy, PKW.. To ilu ludzi było w owej sali kolumnowej w sejmie,kto głosował,czy było kworum już dla rządzących nie jest ważne.Sam Ziobro podpisywał listę po obradach (i uchwaleniu ustaw).I co,ktoś będzie to skarżył do prokuratury?Ktoś  zaskarży te ustawy do TK ?.Decyzje,wyroki zapadają gdzieś indziej.Kształt ustaw ,wyroki sądowe,decyzje  zależą od telefonu zwierzchnika partyjnego.O przyjęciu do pracy też decyduje rekomendacja partyjna.Kto się nie zgadza to won....Forumowicze którzy żyli w PRL -u-,było podobnie to pamiętają. Doczekaliśmy się... Nadszedł czas bezprawia.
19 grudnia 2016, 16:57
[url]http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/art,95,wierze-ze-ustawa-wzmocni-pozycje-trybunalu-konstytucyjnego.html[/url] ----------- Zdaniem prezydenta rozwiązania przyjęte w noweli ustawy o „wzmacniają pozycję i powagę orzecznictwa Trybunału, także w oczach społecznych”. - Te zmiany są zmianami istotnymi, ale wierzę, że one przyczynią się do uspokojenia sytuacji – zaznaczył Andrzej Duda. --------- Minał prawie rok od tego oświadczenia prezydenta Dudy i jakoś sytuacja odległa od uspokojenia. Nie pierwsze i nie ostatnie oszustwo Kaczyńskiego i jego marionetek.
WDR .
19 grudnia 2016, 16:27
Informacja dla pana Junckera: Petru i .Nowoczesna nie potrafią rozliczać finansów, stracili dotację i nowe wybory już teraz im są potrzebne (dlatego chcą obalić rząd jak najszybciej) inni natomiast chcą atakować i robić zamieszki i liczą, że to doprowadzi do obniżki poparcia i wtedy zaatakują ("idziemy po nich"). Można o tym posłuchać np. tutaj: <a href="https://twitter.com/Romanczuk_Anna/status/810832175297859585">https://Romanczuk_Anna/video</a>
WDR .
19 grudnia 2016, 16:05
Mam nadzieje, że już dziś i jutro w godzinach porannych część problemów jakie ma TK zostanie rozwiązana. "zajścia w Warszawie potwierdzają, iż instytucje państwa prawa muszą być chronione" Na razie instytucje państwa prawa są chronione, ale nie wiem co jeszcze wymyślą protestujący od 1000 kanapek. Na razie wygląda to wszystko komicznie.
MR
Maciej Roszkowski
19 grudnia 2016, 20:56
Najgłupszą rzeczą jaką może zrobić władza to wyjście poza bierną ochron Sejmu i budynków instytucji opaństwa. Wczoraj jakaś pani wykrzyczała z dużą dozą nadzieji w głosie "wkrótce wyślą na nas ZOMO". W innych wypowiedziach też słychać to westchnienie do męczeństywa. Nie dać im choćby pretekstu!