Kerry: mamy wspólną wizję przyszłości

(fot. PAP/Paweł Supernak)
PAP / drr

Jestem tu, aby nie tylko potwierdzić solidarność amerykańsko-polską, ale również przedstawić naszą wspólną wizję, która jeszcze bardziej zbliży w przyszłości nasze kraje - powiedział we wtorek w Warszawie sekretarz stanu USA John Kerry.

"Nie jest to wizja przeciwko komuś, czy czemuś, jest to wizja na rzecz kogoś, na rzecz Polski i Polaków, naszej wspólnej przyszłości, na rzecz tworzenia pełnej demokracji, w pełnym poszanowaniu praw człowieka" - mówił Kerry po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim.

Według niego, ważnym elementem tej wizji jest wzajemne wypełnianie zobowiązań, czy to jeśli chodzi o bezpieczeństwo na Ukrainie, czy stabilność energetyczną Europy, czy odpowiedź na wyzwania klimatyczne. Bo - jak podkreślił - w pojedynkę żaden naród nie może na to wszystko zareagować.

DEON.PL POLECA

Kerry powiedział też, że cieszy się z podpisania we wtorek ramowego porozumienia dotyczącego polsko-amerykańskiego programu innowacyjności.

Sekretarz stanu powiedział, że podczas jego poprzedniej wizyty w Polsce młodzi naukowcy pokazali mu, co zrobili w zakresie robotyki, która może być też wykorzystana w badaniach Kosmosu. "To jest przyszłość Polski i przyszłość nas wszystkich" - dodał.

Kerry zaznaczył, że podpisane we wtorek porozumienie zbliży amerykańskich i polskich naukowców, przedsiębiorców i finansistów. "Abyśmy wspólnie mogli zachęcić do odkryć, wynalazków, które ułatwią nasze życie i dadzą miejsca pracy" - dodał.

Według niego "partnerstwo transatlantyckie ma też potencjał tworzenia nowych miejsc pracy. Daje nową energię Europie i Stanom Zjednoczonym. To, co dziś podpisaliśmy, to część tej szerszej wizji wspólnej przyszłości gospodarczej. Bardzo się cieszę, że mogę tutaj znów być i świętować to wspaniałe 25-lecie" - powiedział Kerry.

Polska i Stany Zjednoczone będą współdziałały na rzecz demokracji na świecie i na rzecz bezpieczeństwa - podkreślił szef MSZ Radosław Sikorski po spotkaniu z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym.

Sikorski powiedział na wspólnym briefingu prasowym z Kerrym, że podczas rozmowy obaj zgodzili się, iż społeczność międzynarodowa musi wesprzeć Ukrainę, oraz że "interwencja na wschodzie Ukrainy poprzez przesył broni, czy terrorystów dla zdestabilizowania tego kraju, powinna się zakończyć".

"Polska i Stany Zjednoczone będą współdziałały na rzecz demokracji na świecie i na rzecz bezpieczeństwa" - zapewnił Sikorski.

Szef MSZ Radosław Sikorski wyraził nadzieję, że wzmocniona zostanie obecność wojsk amerykańskich w naszym regionie.

"Liczymy na to i radzi będziemy, jeśli wzmocniona będzie obecność wojsk amerykańskich w naszym regionie, tak aby poczucie bezpieczeństwa na całym terytorium NATO stawało się mniej więcej wyrównane" - powiedział Sikorski.

Jak podkreślił, "dużo obiecujemy sobie po przemówieniu prezydenta Obamy jutro, a także po szczycie NATO w Walii we wrześniu".

"Jesteśmy radzi, że Stany Zjednoczone przysłały najmocniejszą możliwą delegację na nasze Święto Wolności i wręczenie Nagrody Solidarności im. Lecha Wałęsy Mustafie Dżemilewowi" - podkreślił także polski minister. Dodał, że rozmowy z amerykańskim sekretarzem stanu koncentrowały się wokół Ukrainy.

Mustafa Dżemilew jest przywódcą Tatarów krymskich, deputowanym ukraińskiego parlamentu. 22 kwietnia otrzymał zakaz wjazdu na terytorium Federacji Rosyjskiej, co oznacza, że nie może przyjechać do swojego domu na Krymie.

Uroczysta gala w Zamku Królewskim, podczas której prezydent Bronisław Komorowski wręczy Dżemilewowi ustanowioną przez MSZ Nagrodę Solidarności, odbędzie się we wtorek wieczorem. Dżemilew to legendarny przywódca Tatarów krymskich, długoletni więzień sowieckich łagrów.

Sekretarz stanu towarzyszy prezydentowi USA Barackowi Obamie w podczas wizyty w Warszawie z okazji Święta Wolności w 25. rocznicę wyborów 1989 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kerry: mamy wspólną wizję przyszłości
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.