Kilkanaście zapisów noweli o TK - niekonstytucyjnych

(fot. PAP/Rafał Guz)
PAP / pk

Kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS jest niekonstytucyjnych - orzekł w środę niejednogłośnie Trybunał Konstytucyjny. Uznał też, że cała nowela jest sprzeczna m.in. z konstytucyjną zasadą poprawnej legislacji.

12-osobowy skład TK zakwestionował m.in. określenie pełnego składu jako co najmniej 13 sędziów; wymóg większości 2/3 głosów dla jego orzeczeń; nakaz rozpatrywania wniosków przez TK według kolejności wpływu; wydłużenie terminów rozpatrywania spraw przez TK; możliwość wygaszania mandatu sędziego TK przez Sejm oraz brak w noweli vacatio legis.

Według TK nowela uniemożliwiła TK "rzetelne i sprawne działanie" i ingerowała w jego niezależność. TK odrzucił zarzut, że rozstrzygał we własnej sprawie, bo nie ma innego organu, który by to zbadał.

TK nie uznał zaś za niekonstytucyjny trybu uchwalenia noweli. Uznał, że nowela jest zgodna z art. 186 konstytucji.

Zdania odrębne do wyroku złożyli sędziowie TK Julia Przyłębska i Piotr Pszczółkowski (wybrani w grudniu ub.r. przez obecny Sejm).

O uznanie niekonstytucyjności noweli wnieśli posłowie PO, posłowie Nowoczesnej i PSL oraz RPO, I prezes SN i KRS. We wtorek 12-osobowy skład TK przez cały dzień słuchał skarżących, którym zadawał też pytania. W TK nie stawił się nikt z Sejmu, Rady Ministrów i Prokuratora Generalnego. Według nich sprawa powinna być rozpoznana - tak jak stanowi nowela - w składzie 13-osobowym i według kolejności wpływu. TK oddalił wniosek prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry o odroczenie rozprawy.

Premier Beata Szydło mówiła we wtorek, że jej obowiązkiem jest publikowanie w Dzienniku Ustaw tych orzeczeń TK, które podjęto na mocy obowiązującego prawa. - W związku z czym nie mogę łamać konstytucji, nie mogę takiego dokumentu publikować - dodała. Politycy PiS uważają, że zebranie się TK w 12-osobowym składzie oznacza, że orzeczenie będzie nieważne. Według rządu jakakolwiek decyzja nie będzie orzeczeniem w myśl obowiązującego prawa, a rozprawa to tylko "spotkanie sędziów".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kilkanaście zapisów noweli o TK - niekonstytucyjnych
Komentarze (14)
WDR .
10 marca 2016, 00:07
Prezes Rzepliński był za darmo na antenie TV Republika ale tam nie ogłosił wyroku TK, tylko w TVN. Ale przyznaje mu plusa za to, że przyszedł do TV Repulika. Przy takich tchórzach jak Maciej Lasek to trzeba uszanować.
AB
Aleksander Borowski
9 marca 2016, 22:07
Pan prezes Rzepliński nie ma 20 milionów złotych ,by wystąpić w telewizji Trwam ani wpływów w rządzącej partii ,by wystąpić w TV1.
WDR .
9 marca 2016, 21:50
Wcześniej PREZES Rzepliński ogłaszał wyroki przed posiedzeniami TK w stacji TVN, teraz przerzucił się na wpolityce.pl. I to drogie dzieci jest właśnie pluralizm LOL ps. być może te orzeczenie wróć "orzeczenia" które procedowane są z pominięciem wymagów konstytucyjnych będą pojawiać się wpolityce.pl?
M
Marcin
9 marca 2016, 20:22
TK nie ma żadnych  prawnych kompetencji do ustalania swoich dowolnych i arbitrarnych tybów procedowania. Tyle na ten temat mówi konstytucja. TK ją ewidentnie narusza procedując wg. własnego uznania. Porażka. To ma być sprawiedliwy sąd ? To już niestety samowolka. Kpiny.
9 marca 2016, 22:47
Czy gdyby ustawa mówiła, że następne posiedzenie TK może się odbyć w 2034 roku, to czy też należałoby ją wykonać???  Konstytucja przede wszystkim określa podział władzy i organy srpawujące władzę a jednym z nich jest TK który ma pracować a nie zostać wyeliminowany przez cwaniaczków.  Wyobraź sobie, że takie zdanie mają wszyscy oprócz zwolenników PiS. Tak myślą organizacje zrzeszające prawników, sędziowie TK, Komisja Wenecka, RPO, były Prokurator Generalny, parlament Europejski, senatrowie w USA.
JM
Jan Młynarczyk
9 marca 2016, 18:41
PiS trzyma się nieźle. Cała załoga zwarcie powtarza przygotowane teksty, ale mimo, że jest to duża grupa i do tego grupa trzymająca władzę, to jest w coraz większej izolacji. Doświadczenie życiowe wskazuje, że jeśli będą trwać w tej postawie, nie wytrzymają długo. Ano zobaczymy jak długo. Są przecież tylko ludźmi. Co prawda innymi niż reszta świata (wg Andrzeja D.), ale tak naprawdę jesteśmy braćmi, więc nie mogą, jak my wszyscy, funkcjonować w sztucznym świecie zbyt długo.  Ale mimo wszystko jestem pełen podziwu. Cała grupa jak beton. Nikt się nie wychylił nawet mimiką. Będa o tym doktoraty z socjologii.
9 marca 2016, 18:05
Mnie najbardziej ubawił pewnien minister na konferencji jak to oznajmiał że jeśli prawdą jest że wyciekł wyrok to jest to skandal i trybunał genralnie jest do d... i tak sobie myślę, że ten przeciek to celowa zasłona dymna by wyrok TK sponiewierać no bo po 30 latach nagle wycieka wyrok i dziwnym trafem trafia do firmy Karnowskich, ciekawe, że nie do wp albo GW albo innych onetów, nawet nie do Deona ale do jedynie medialnie obecnie słusznej linii. To wystąpienie pana ministra to był dopiero teatr, przynjamniej by się gość kłamać dobrze nauczył skoro już politykiem chciał zostać :)
9 marca 2016, 17:20
A wy jak widzę dalej swoje. Nie udajcie że nie wiecie o co chodzi. Nie chodzi o orzeczenie, tylko o to, na jakiej podstawie było procedowane. Setki ustaw do  tej pory TK uznał za niekonstytucyjne, ale nigdy jeszcze sędziowie nie uznali, że nie podlegają obowiązującemu prawu, a jedynie takiemu, które sami określą za stosowne. I to są kpiny.
9 marca 2016, 17:28
A Komisja Wenecka określająca tą ustawę tak samo jest w zmowie z opozycją i KODem. No i z Parlamentem UE i z senatorami USA. To międzynarodowy spisek przeciwko woli politycznej J.Kaczyńskiego. Na szczęście są ludzie którzy myślą a nie wierzą w PiS.
9 marca 2016, 17:33
No to zacznij wreszcie myśleć i czytać ze zrozumieniem ;)
AB
Aleksander Borowski
9 marca 2016, 17:12
Pani Beata Szydło jako premier nie jest od badania konstytucyjności orzeczeń sądów ale od ich wykonania(rząd to władza wykonawcza).Tak więc opublikować musi.Chyba,że wybrała podobnie  inną drogę życiową niż przestrzegania prawa. Może działa na podstawie prawa innego państwa.
9 marca 2016, 17:06
Prezes Kaczyński już dawno orzekł, że nowelizacja jest zgodna z Konstytucją. Więc Trybunał wykonał może i całkiem ciekawe ćwiczenie intelektualne, ale pożytek z tego będa mieć tylko studenci prawa na zajęciach.
9 marca 2016, 17:25
Może TK nie wiedział, że tak powiedział J.Kaczyński .... to jedyne wytłumaczenie, że orzekli inaczej. Wola polityczna J.Kaczyńskiego jedyną właściwą drogą dla Polski bo tako powiedział J.Kaczyński. 
9 marca 2016, 17:03
Ojej, kto by się spodziewał "Kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS jest niekonstytucyjnych" ... a właściwie to chyba nikt. Przecież różnorakie środowiska prawnicze wypowiedziały sie o tym jednoznacznie już wczesniej. Tak samo wypowiedzieli się RPO, Prokurator Generalny byli sędziowe TK itd. itd.  Również Parlament UE to mówił, Senatorowie z USA, a także Kaomisja Wenecka.  Nie uważam, że członkowie PiS tego nie wiedzieli, bo nie uważam ich za tkich głupich. Więc wiedzieli wszyscy ..... jedynie niektórzy brnęli i brną dalej.