Kolegium IPN rozpisze konkurs na prezesa
Kolegium IPN rozpisze konkurs na nowego prezesa IPN - zapowiedział we wtorek wieczorem dotychczasowy szef Kolegium prof. Andrzej Chojnowski. Powiedział on PAP, że się z tym nie zgadzał i został odwołany. Jego miejsce zajęła Barbara Fedyszak-Radziejowska.
Uchwalona niedawno z inicjatywy PO nowelizacja ustawy o IPN - dopiero co skierowana do podpisu do prezydenta - nie przewiduje by Kolegium organizowało konkurs na prezesa (dotychczasowy prezes Janusz Kurtyka zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu w Smoleńsku 10 kwietnia - jego pogrzeb odbędzie się w piątek).
Termin na podjęcie przez Komorowskiego decyzji w sprawie nowelizacji upływa 30 kwietnia. Wcześniej zapowiadano, że Komorowski ma podjąć decyzję po spotkaniu z Kolegium - ciałem doradczo-kontrolnym prezesa IPN. Na 11 jego członków, 10 wybrała koalicja PiS-LPR-Samoobrona.
Chojnowski powiedział PAP po wtorkowych obradach Kolegium, że nie zgadzał się z tym, by konkurs rozpisywać przed zapowiadanym spotkaniem Kolegium z Komorowskim. - Byłem za tym, by dać szansę, by pan Komorowski mógł wysłuchać racji Kolegium - dodał. Zwrócił uwagę, że "według istniejącego stanu prawnego, Kolegium mogło podjąć taką decyzję".
Chojnowski ujawnił, że we wtorek został w związku ze swym sprzeciwem odwołany przez Kolegium. Jego miejsce zajęła Fedyszak-Radziejowska, którą na członka Kolegium powołał prezydent Lech Kaczyński.
Sytuacji nie chciał skomentować dla PAP prof. Andrzej Paczkowski, jedyny członek Kolegium wybrany z rekomendacji PO.
Skomentuj artykuł