Komorowski nagrodził polski budynek XXI w.

Komorowski nagrodził polski budynek XXI w.
(fot. PAP/Jakub Kamiński)
PAP / mh

Budynek Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach został nagrodzony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Grand Prix dla najlepszego budynku XXI w. w Polsce. Wręczenie nagród "Życie w architekturze" odbyło się w środę w Warszawie.

"Myślę, że wszyscy doskonale czujemy, że nie każdy budynek, nie każda konstrukcja jest architekturą. Pewnie wszyscy chcielibyśmy, aby jak najwięcej architektury, a więc ambitnych, ciekawych, budzących dobre skojarzenia budowli, w Polsce powstawało" - powiedział podczas gali prezydent.
Komorowski uhonorował nagrodą minimalistyczny budynek katowickiej biblioteki, którego czerwona elewacja wpisuje się w przemysłową zabudowę Katowic. Światło wpada do wnętrza budynku przez tysiące okien, które stanowią naturalny wystrój wnętrza budynku. Autorem projektu nagrodzonego Grand Prix jest Biuro Architektoniczne HS99 z Koszalina, inwestorem - Konsorcjum Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
W opinii prezydenta, nagrodzony przez niego budynek ma szansę stać się w przyszłości zabytkiem. "To dzisiaj budujemy zabytki. To od naszych ambicji zależy, czy nasze wnuki, prawnuki i praprawnuki będą dumne z Polski" - mówił.
Prezydent wyraził nadzieję, że "wszyscy będziemy dążyć do tego, aby architektura była coraz bardziej obecna". Komorowski chciałby, abyśmy myśleli o przestrzeni publicznej jak o kategorii estetycznej, a nowo powstające budynki zaczęły tworzyć harmonię z otaczającym je krajobrazem.
Konkurs "Życie w architekturze" zorganizował miesięcznik "Architektura-murator". Prezydent Komorowski objął też patronat nad konkursem.
Obok Grand Prix, w konkursie przyznano nagrody w czterech kategoriach: najlepszy budynek użyteczności publicznej, najlepszy budynek wielorodzinny, najlepszy budynek jednorodzinny i najlepsza przestrzeń publiczna.
Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach otrzymało także nagrodę w kategorii najlepszy budynek użyteczności publicznej. Nagrodę dla najlepszego budynku wielorodzinnego otrzymało osiedle 19. Dzielnica w Warszawie projektu JEMS Architekci, nagrodę dla najlepszego budynku jednorodzinnego - dom z pracownią artystów na Bródnie w Warszawie projektu Piotra Brzozy i Marcina Kwietowicza. Jury konkursu zadecydowało, że najlepszą przestrzenią publiczną XXI w. w Polsce jest Zintegrowany Węzeł Przesiadkowy Wrocław Stadion, zaprojektowany przez Maćków Pracownię Projektową.
Przewodniczącym jury, które oceniało budynki, był dziekan Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej Dariusz Kozłowski. W jury zasiedli: prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich i członek Rady Międzynarodowej Unii Architektów Jerzy Grochulski, prezes Izby Architektów RP Wojciech Gęsiak, współzałożyciel pracowni Mellon Architekci Marek Sietnicki oraz redaktor naczelna miesięcznika "Architektura-murator" Ewa Porębska. W obradach brali udział także jurorzy wskazani przez prezydenta: historyk i krytyk sztuki Anda Rottenberg, rzeźbiarz Mirosław Bałka i architekt Robert Konieczny.
Nagrody specjalne przyznali też ministrowie z trzech resortów: minister nauki i szkolnictwa wyższego przyznała nagrodę specjalną budynkowi Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, minister kultury i dziedzictwa narodowego nagrodził budynek Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, a minister sportu i turystyki - salę sportową w Pankach (woj. śląskie).
W konkursie oceniano obiekty zrealizowane w latach 2000-2012. Jury w pierwszym etapie obrad wybrało po 30 obiektów z każdej kategorii, czyli łącznie 120. Wzięły one udział w głosowaniu internautów na Ulubieńca Polski i zostały przedstawione ministrom, aby spośród nich wybrali laureatów nagród specjalnych.
Prezydent wyłonił zwycięski budynek - Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach - spośród trzech obiektów wskazanych przez trzyosobowe jury przez niego powołane.
Architektonicznym Ulubieńcem Polski został budynek terminalu pasażerskiego Portu Lotniczego w Lublinie. Autorami projektu są Grzegorz Stiasny i Jakub Wacławek z pracowni ARE w Warszawie. W plebiscycie internauci oceniali 120 realizacji z całego kraju wskazanych przez jury. W głosowaniu wzięło udział 268 tys. osób.
Gala wręczenia nagród odbyła się w odrestaurowanym budynku dawnego Hotelu Saskiego przy Pl. Bankowym 1. Wnętrza odnowionego gmachu zaprojektował scenograf Allan Starski we współpracy z pracownią MAAS.
"Życie w architekturze" to ogólnopolski konkurs poświęcony współczesnej architekturze. Przeprowadzono go po raz pierwszy w 1996 r. Dotychczas odbyło się sześć edycji - jedna ogólnopolska i pięć warszawskich. Nagrody trzeciej edycji konkursu w 2000 r. nagrody wręczał premier Jerzy Buzek.

DEON.PL POLECA


Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Komorowski nagrodził polski budynek XXI w.
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.