Koncerny walczą o niższe ceny leków

(fot. e-Magine Art / flickr.com)
PAP / wm

Wpłynęło ponad 100 kolejnych wniosków firm farmaceutycznych ws. obniżek cen leków - poinformował wiceminister zdrowia Jakub Szulc, przedstawiając w czwartek w Sejmie informację rządu na temat sytuacji w służbie zdrowia po wejściu w życie ustawy refundacyjnej.

Według Szulca ustawa refundacyjna jest osiągnięciem, którym rząd PO-PSL będzie mógł chwalić się w perspektywie nie kilku, ale kilkudziesięciu lat. Wiceminister zdrowia podkreślał, że nowe przepisy zwiększą dostępność do nowoczesnych terapii oraz przyczynią się do obniżenia poziomu współpłacenia przez pacjentów.  

Szulc ocenił, że ustawa refundacyjna likwiduje nierówność w funkcjonowaniu aptek, szczególnie prowadzonych przez pojedynczych farmaceutów, gdyż na obowiązywaniu starych zasad korzystały jedynie apteki sieciowe. Wiceminister zaznaczył też, że nowe przepisy ograniczają zjawiska patologiczne w obrocie produktami leczniczymi.

- Ustawa wprowadza czytelne i przejrzyste zasady konkurencji, racjonalizację wydatków NFZ - mówił Szulc. Zapewnił jednocześnie, że oszczędności Funduszu będą przeznaczane na finansowanie kolejnych terapii.

Wiceminister podkreślił też, że nowe przepisy wprowadziły precyzyjne kryteria obejmowania leków refundacją lub ich usuwania z listy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Koncerny walczą o niższe ceny leków
Komentarze (1)
jazmig jazmig
26 stycznia 2012, 14:43
 Tracą pacjenci, bo więcej płacą za niezbędne leki. Rząd nie jest od tego, żeby dbać o interesy aptekarzy, ale o interesy pacjenów.