Kradzieże puszek, sfałszowane identyfikatory
XX Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przebiega spokojnie; jak dotąd w całym kraju doszło do około 40 incydentów mających związek z kwestami na rzecz WOŚP - poinformowała PAP w niedzielę po godz. 20 Komenda Główna Policji.
- Były to głównie kradzieże puszek a także oszustwa polegające na tym, że nieuprawnione osoby zbierały pieniądze posługując się sfałszowanymi identyfikatorami - powiedział PAP nadkom. Piotr Bieniak z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji.
W Łodzi zatrzymano 30-latka, który zbierał pieniądze do puszki z ubiegłorocznego Finału WOŚP i posługiwał się identyfikatorem wystawionym na inne nazwisko. O nietrzeźwym mężczyźnie zbierającym pieniądze do puszki w ramach WOŚP przed sklepem przy ul. Bandurskiego zaalarmowali straż miejską przechodnie. 30-latek został przekazany policji.
Łódzka policja zatrzymała także 23-latka z Łęczycy, który podszywając się pod policjanta, próbował ukraść puszkę wolontariuszowi WOŚP. Mężczyzna miał przy sobie przerobiony pistolet gazowy. Do incydentu doszło wieczorem na rynku Manufaktury, gdzie odbywa się łódzki finał WOŚP.
W Krakowie policjanci zatrzymali 14 - i 15 - latkę, które otworzyły dwie puszki WOŚP. Dziewczyny tłumaczyły, że chciały sprawdzić ile uzbierały i czy muszą dalej kwestować. Policję wezwał ochroniarz ze sklepu w galerii handlowej, który zauważył, że nastolatki otworzyły puszki w przebieralni.
W Chorzowie nieznani sprawcy wyrwali 13-latkowi puszkę z pieniędzmi i uciekli. W Nowym Targu z kolei kwestujący mężczyzna miał około 3 promili alkoholu w organizmie.
Nad bezpieczeństwem wolontariuszy uczestniczących w XX Finale WOŚP czuwa kilkanaście tysięcy policjantów. Funkcjonariusze kontrolują m.in. czy zbiórki pieniędzy prowadzą osoby do tego uprawnione.
Rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Sokołowski zaapelował w rozmowie z PAP, aby wolontariusze kwestując, pamiętali o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. - Unikajmy miejsc mało uczęszczanych przez ludzi, takich jak podwórka, bramy przejściowe, parki i skwery, zwłaszcza po zmierzchu; nie zbierajmy datków w pojedynkę - przestrzegał rzecznik.
Podczas 19. Finału WOŚP w całym kraju doszło do 65 incydentów - w większości były to kradzieże puszek z pieniędzmi, ale też rozboje i oszustwa.
W tym roku 120 tys. wolontariuszy w całej Polsce oraz za granicą, zbiera pieniądze na urządzenia do ratowania życia wcześniaków i pompy insulinowe dla kobiet ciężarnych z cukrzycą. Podczas ubiegłorocznego finału WOŚP zebrała ponad 47 mln zł.
Skomentuj artykuł