Kradzieże puszek, sfałszowane identyfikatory

(fot. PAP/Radek Pietruszka )
PAP / slo

XX Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przebiega spokojnie; jak dotąd w całym kraju doszło do około 40 incydentów mających związek z kwestami na rzecz WOŚP - poinformowała PAP w niedzielę po godz. 20 Komenda Główna Policji.

- Były to głównie kradzieże puszek a także oszustwa polegające na tym, że nieuprawnione osoby zbierały pieniądze posługując się sfałszowanymi identyfikatorami - powiedział PAP nadkom. Piotr Bieniak z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji.

DEON.PL POLECA

W Łodzi zatrzymano 30-latka, który zbierał pieniądze do puszki z ubiegłorocznego Finału WOŚP i posługiwał się identyfikatorem wystawionym na inne nazwisko. O nietrzeźwym mężczyźnie zbierającym pieniądze do puszki w ramach WOŚP przed sklepem przy ul. Bandurskiego zaalarmowali straż miejską przechodnie. 30-latek został przekazany policji.

Łódzka policja zatrzymała także 23-latka z Łęczycy, który podszywając się pod policjanta, próbował ukraść puszkę wolontariuszowi WOŚP. Mężczyzna miał przy sobie przerobiony pistolet gazowy. Do incydentu doszło wieczorem na rynku Manufaktury, gdzie odbywa się łódzki finał WOŚP.

W Krakowie policjanci zatrzymali 14 - i 15 - latkę, które otworzyły dwie puszki WOŚP. Dziewczyny tłumaczyły, że chciały sprawdzić ile uzbierały i czy muszą dalej kwestować. Policję wezwał ochroniarz ze sklepu w galerii handlowej, który zauważył, że nastolatki otworzyły puszki w przebieralni.

W Chorzowie nieznani sprawcy wyrwali 13-latkowi puszkę z pieniędzmi i uciekli. W Nowym Targu z kolei kwestujący mężczyzna miał około 3 promili alkoholu w organizmie.

Nad bezpieczeństwem wolontariuszy uczestniczących w XX Finale WOŚP czuwa kilkanaście tysięcy policjantów. Funkcjonariusze kontrolują m.in. czy zbiórki pieniędzy prowadzą osoby do tego uprawnione.

Rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Sokołowski zaapelował w rozmowie z PAP, aby wolontariusze kwestując, pamiętali o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. - Unikajmy miejsc mało uczęszczanych przez ludzi, takich jak podwórka, bramy przejściowe, parki i skwery, zwłaszcza po zmierzchu; nie zbierajmy datków w pojedynkę - przestrzegał rzecznik.

Podczas 19. Finału WOŚP w całym kraju doszło do 65 incydentów - w większości były to kradzieże puszek z pieniędzmi, ale też rozboje i oszustwa.

W tym roku 120 tys. wolontariuszy w całej Polsce oraz za granicą, zbiera pieniądze na urządzenia do ratowania życia wcześniaków i pompy insulinowe dla kobiet ciężarnych z cukrzycą. Podczas ubiegłorocznego finału WOŚP zebrała ponad 47 mln zł.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kradzieże puszek, sfałszowane identyfikatory
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.