Kraków: Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

(fot. Wikimedia Commons)
KAI / kn

Msze św., koncerty, wystawa fotografii, projekcja filmu dokumentalnego złożą się na III Krakowskie Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Szereg imprez organizuje Krakowski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Stowarzyszenie Passionart.

W czasie konferencji prasowej zorganizowanej 18 lutego Mateusz Prendota, prezes Stowarzyszenia Passionart, zaznaczył, że organizatorzy Krakowskich Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych ich ideę chcą wykorzystać do promowania postaw prospołecznych.

"Młodzieży gimnazjalnej i licealnej wysokie wartości są naprawdę bliskie. Oni potrzebują spraw, którym mogą się poświęcić w całości; idei, którym mogą poświęcić swój wolny czas. Do takich wniosków mogę ich podprowadzić postacie takie jak "Inka" czy generał Fieldorf "Nil"" - przekonywał Prendota. Realizowane od dwóch lat z wielkim rozmachem przedsięwzięcie, gromadzi w Krakowie kilka tysięcy uczestników.

W tegorocznym koncercie galowym pt. "W hołdzie Żołnierzom Wyklętym", który odbędzie się 27 lutego o godz. 19.30 w sali koncertowej Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie wystąpi 200-osobowy chór (połączone chóry krakowskich uniwersytetów Jagiellońskiego, Ekonomicznego, Rolniczego i Papieskiego) z towarzyszeniem 70-osobowej orkiestry Akademii Muzycznej w Krakowie. Zaprezentowane zostaną kompozycje do znanego serialu "Czas honoru" Bartosza Chajdeckiego oraz "Victoria" Wojciecha Kilara. Wydarzenie poprowadzi Lidia Jazgar. Gośćmi specjalnymi będą członkowie organizacji kombatanckich i ich rodziny.

W trakcie koncertu zostanie również po raz pierwszy wręczona specjalna nagroda, ufundowana przez Zarząd Fundacji Armii Krajowej w Londynie. Organizatorzy, jak przekonuje Dorota Koczwańska-Kolita - koordynator projektu ze strony IPN, chcą przyznać wyróżnienie ludziom, którzy przekazują młodzieży wiedzę o historii najnowszej, którzy robią to niekonwencjonalnie, poza standardami ucząc młodzież szacunku do dziedzictwa narodowego. Dr Robert Zapart, pełnomocnik Fundacji Armii Krajowej w Londynie, podkreślił, że symboliczna dla młodzieży powinna być patronka nagrody - Danuta "Inka" Sidzikówna.

Ze względu na ogromne zainteresowanie, jakimi cieszyły się koncerty w ubiegłych latach oraz ograniczoną liczbę miejsc w Filharmonii, organizatorzy wydarzenia postanowili udostępnić publiczności próbę otwartą koncertu, która odbędzie się w Filharmonii w dniu 26 lutego o godz. 19.00. Na koncerty i próbę otwartą wejście jest możliwe za specjalnym bezpłatnym zaproszeniem, które można będzie odebrać w godzinach otwarcia kas miejsc, w których odbywają się wydarzenia. W trakcie wszystkich występów przeprowadzona będzie zbiórka na przyszłoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Ponadto 26 lutego w Centrum Kultury Rotunda Lech Makowiecki i Andrzej Kołakowski zagrają koncert pt.: "Bardowie II konspiracji", a 27 lutego zostanie otwarta plenerowa wystawa prac ubiegłorocznych laureatów ogólnopolskiego konkursu fotograficznego "Żołnierze Wyklęci. Historia, która mnie porusza". Jak podkreśliła Dorota Korohoda, asystent prasowy Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, jest to pierwsza wystawa fotograficzna organizowana przez IPN. "Jest to wystawa, na której społeczeństwo zabrało głos - wszystkie opisy prezentowanych zdjęć przygotowali sami autorzy fotografii. Opisy oddają prawdę o tym, jak dzisiaj postrzegani są Żołnierze Wyklęci" - mówiła Dorota Korohoda. Fotografie będzie można obejrzeć na pl. o. Adama Studzińskiego (pod Wawelem) aż do 14 marca.

28 lutego w kinie Kijów zaprezentowany zostanie film dokumentalny "Kwatera Ł" odkrywający prawdę o komunistycznych mordach w pierwszym dziesięcioleciu PRL (lata 1948−1952) z udziałem reżysera Arkadiusza Gołębiewskiego i profesora Krzysztofa Szwagrzyka, kierującego pracami archeologicznymi na tzw. "Łączce". Będzie także można posłuchać koncertu "Waszej pamięci Żołnierze Wyklęci" − symfonicznego wykonania utworów z płyty "Niewygodna prawda" Tadeusza "Tadka" Polkowskiego z towarzyszeniem chóru i orkiestry Passionart, którzy muzycznie przybliżą sylwetki takich postaci, jak: rtm. Witold Pilecki, Danuta Siedzikówna "Inka" czy gen. August Emil Fieldorf "Nil".

1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, o godz. 11.00 na pl. Inwalidów pod byłą siedzibą Urzędu Bezpieczeństwa odbędzie się spotkanie pod Zapomnianą Tablicą, na które zaprasza Zarząd Obszaru Południowego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość w Krakowie. Na godz. 14.30 zaplanowano Mszę św. w bazylice Mariackiej, a potem Marsz Pamięci z Rynku Głównego do Parku Jordana, gdzie o 16.15 uczestnicy oddadzą hołd Żołnierzom Wyklętym podczas apelu pamięci. Tego samego dnia o 18.00 w kościele oo. jezuitów odbędzie się Msza św. w intencji śp. o. Władysława Gurgacza "Ojca" - jezuity, kapelana Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej oraz koncert pieśni patriotycznych "Gaude Mater Polonia".

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych - żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, ustanowione na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kraków: Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.