Kraków: Kładka Bernatka nad Wisłą otwarta

PAP / wm

Kładka pieszo-rowerowa ojca Laetusa Bernatka połączyła w czwartek brzegi Wisły po stronie Kazimierza i Podgórza w Krakowie. Warta ponad 38 mln zł inwestycja została w części sfinansowana ze środków unijnych.

Jacek Bartlewicz z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu poinformował, że kładka ma 145 metrów długości i ciekawą formę architektoniczną, która wkomponowuje się w kazimierski i podgórski brzeg Wisły.

Nowa przeprawa połączyła dzielnice Kazimierz i Podgórze, dokładnie w miejscu, gdzie kiedyś istniał most Franciszka Józefa, nazwany też Podgórskim.

Autorem projektu kładki jest Autorska Pracownia Projektowo-Plastyczna prof. Andrzeja Gettera. Jej podstawowym elementem nośnym jest stalowa rura w formie łuku. Do niej, za pomocą specjalnych lin, podwieszone są dwa pomosty: jeden dla pieszych, drugi dla rowerzystów.

DEON.PL POLECA

Kładka usprawni komunikację między terenami znajdującymi się po przeciwległych stronach Wisły. Ma też poprawić bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, którzy do tej pory korzystali z mostów Piłsudskiego i Powstańców Śląskich.

Nowa przeprawa została dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wyposażono ją w łagodne podjazdy i wjazd na kładkę prosto z chodnika.

Inwestycja kosztowała ponad 38 mln zł, z czego 15 mln zł pochodziło ze środków unijnych.

Zgodnie z decyzją krakowskich radnych patronem kładki został zakonnik Laetus Bernatek, który na przełomie XIX i XX w. doprowadził do wybudowania znajdującego się nieopodal przeprawy gmachu szpitala Bonifratrów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kraków: Kładka Bernatka nad Wisłą otwarta
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.