Kraków: kolejne placówki proszą o wparcie na dalszą działalność
Kino Kijów i spółdzielnia socjalna Apacze, zatrudniająca osoby zagrożone wykluczeniem – to kolejne placówki w Krakowie, które proszą o pomoc, bo z powodu epidemii znalazły się w trudnej sytuacji.
Kino Kijów ogłosiło akcję "Cegiełka dla Kijowa". W jej ramach placówka rozpoczęła wyprzedaż plakatów filmowych, taśm projekcyjnych i innych przedmiotów, w tym foteli.
"Wesprzyj nas w tym trudnym okresie pandemicznym, a przy okazji zaopatrz się w totalnie unikatowe przedmioty związane z kinem" – czytamy na stronie internetowej kina.
Licytacja przedmiotów odbywa się na koncie kina w serwisie Allegro.
Spółdzielnia socjalna Apacze zatrudnia osoby zagrożone lub które były zagrożone wykluczeniem społecznym, także osoby z zespołem Downa. Do spółdzielni na prace społeczne kieruje m.in. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.
"Dzięki pracy u nas wielu przestało być zagrożonych wykluczeniem społecznym. Dla niektórych naszych pracowników lub współpracowników praca w spółdzielni jest jedynym źródłem dochodu. Ale nasza spółdzielnia to więcej niż tylko miejsce pracy. To miejsce, w którym ludzie odnajdują sens życia, czują się potrzebni, zawierają przyjaźnie" – powiedział PAP Grzegorz Ćwiertnia ze spółdzielni.
Spółdzielnia zatrudnia na podstawie umów o pracę i umów cywilnoprawnych. Chciałaby wszystkim zapewnić jak najlepsze warunki i dążyć do zwiększenia miejsc pracy, ale pandemia pokrzyżowała plany i zahamowała działalność.
Spółdzielnia Apacze zajmuje się przede wszystkim pakowaniem kosmetyków, ale też m.in. materiałów poligraficznych dla firm zewnętrznych. Próbuje rozwijać działalność szwalniczą.
W czasie pandemii spółdzielnia sama stara się wspierać innych, angażując się m.in. w akcję "Wełniana czapka", w ramach której uszyto pół tysiąca wełnianych czapek i przekazano do krakowskich noclegowni.
Spółdzielnię można wesprzeć finansowo za pośrednictwem serwisu pomagam.pl, wpisując w wyszukiwarce w tym serwisie "Pomóż spółdzielni przetrwać zimę".
Przedsiębiorstwa i instytucje kultury, które w wyniku pandemii poniosły straty, mogą liczyć na rządowe dofinansowanie. Dla wielu jednak jest to niewystarczające wsparcie.
Skomentuj artykuł