Kraków: trzeci dzień protestu głodowego w kuratorium oświaty

(fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
PAP / jp

Środa jest trzecim dniem protestu głodowego oświatowej Solidarności w Kuratorium Oświaty w Krakowie. Głoduje troje nauczycieli, po południu dołączy do nich czwarty. Jednocześnie w innej sali budynku kilkunastu przedstawicieli Solidarności kontynuuje okupację.

Zgodnie z zapowiedziami w środę po południu do głodujących dołączy czwarta osoba - z Ostrowca Świętokrzyskiego.

DEON.PL POLECA

Głodujący mają rozłożone materace, mogą liczyć na opiekę medyczną. Piją wodę i soki. Zamierzają tu zostać, dopóki rząd nie podejmie decyzji poprawiających sytuację w oświacie.

- Na szczęście nie było jeszcze żadnej interwencji lekarzy. Nie jest to łatwe (głodówka - PAP). Jesteśmy głodni bardzo, ale głowa jest mocna, cel zacny. Mam nadzieję, że organizm wytrzyma jak najdłużej - powiedziała PAP nauczycielka języka angielskiego z Olkusza Ewa Sroka.

Nauczycielka matematyki z Dąbrowy Górniczej Monika Ćwiklińska przyznała, że od wtorku odczuwa osłabienie, ale jest pewna, że "walczy w słusznej sprawie".

- Głowa już boli. Jest osłabienie, ale duch mocny. Dzisiaj mierzyłem tętno - jest w porządku. Ćwiczę, aby utrzymać prawidłowe krążenie krwi - powiedział PAP przewodniczący Sekcji Regionalnej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Śląska Opolskiego 70-letni Piotr Pakosz.

Dodał, że jego syn również, solidaryzując się z protestującymi, rozpoczął głodówkę - syn pana Piotra jest nauczycielem wychowania fizycznego, głodówkę prowadzi "prywatnie" w Opolu, nie przyjechał do Krakowa.

Od 11 marca, czyli 17. dzień, w tym samym budynku, ale w innej sali, po kilkunastu pracowników oświaty prowadzi okupację (akcja ma charakter rotacyjny, uczestnicy się zmieniają). Mają taki sam cel jak głodujący.

- Jesteśmy na posterunku. Efektów niestety wciąż nie widać. Ale odbywa się to z coraz większą ofiarą - powiedziała PAP w środę rzecznik prasowa sekcji oświaty małopolskiej Solidarności Jolanta Zawistowicz.

Nauczycielska "S" domaga się m.in. skrócenia ścieżki awansu zawodowego, zmiany przepisów dotyczących oceny pracy nauczycieli i wzrostu wynagrodzeń: od 2019 r. o 15 proc., a od 2020 r. o kolejne 15 proc.

W poniedziałek w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Prezydium Rady Dialogu Społecznego na temat sytuacji w oświacie. Uczestniczyli w nim m.in. wicepremier Beata Szydło, minister edukacji narodowej Anna Zalewska i szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Według związkowców strona rządowa nie przedstawiła podczas spotkania żadnych nowych propozycji. Wicepremier Beata Szydło poinformowała zaś, że rozmowy w sprawie sytuacji w oświacie będą kontynuowane w poniedziałek, 1 kwietnia. Zapewniła, że rząd jest otwarty na dialog.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kraków: trzeci dzień protestu głodowego w kuratorium oświaty
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.