Krystyna Szumilas, e-podręcznik i wniosek SP

Krystyna Szumilas, e-podręcznik i wniosek SP
(fot. PAP/Grzegorz Jakubowski)
PAP / drr

Solidarna Polska chce dymisji minister edukacji Krystyny Szumilas w związku z doniesieniami o możliwych nieprawidłowościach przy wprowadzaniu projektu e-podręcznika. W związku z tą sprawą SP złożyła także zawiadomienie do prokuratury.

Minister edukacji w odpowiedzi oświadczyła, że sama zleciła działania mające na celu przejrzystość postępowania przy projekcie e-podręcznika oraz jego kontrolę. Szumilas zwróciła się także do premiera z wnioskiem o objęcie tego projektu osłoną antykorupcyjną przez służby specjalne.

Żądania SP mają związek z tekstami "Rzeczpospolitej", która pisała m.in., że Krzysztof Wojewodzic, który od 1 lipca jest koordynatorem rządowego projektu e-podręcznik, jest też prezesem spółki zajmującej się sprzedażą e-podręczników. Wojewodzic poinformował w ubiegłym tygodniu, że w lipcu przestał być prezesem spółki zajmującej się e-learningiem.

Z kolei sobotnia "Rz" zwraca uwagę, że firma, która wygrała konkurs na partnera technologicznego przy projekcie e-podręcznika, współpracuje z fundacją Centrum Edukacji Obywatelskiej. Z kolei z fundacją związana jest wiceminister edukacji Joanna Berdzik.

DEON.PL POLECA


Prezes SP Zbigniew Ziobro ocenił na poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie, że "decyzje, kto będzie uczestniczył w projekcie, nie mają charakteru merytorycznego, ale wynikają ze znajomości i relacji z osobami, które pełnią ważne funkcje w MEN". Według niego doszło do "złamania procedur".

- W sytuacji, kiedy mamy do czynienia z dużymi pieniędzmi, niejasnymi decyzjami i układami personalnymi, decyzjami, za którymi nie kryje się bezinteresowność i wzgląd na jakość szkoły, uważamy, że mamy do czynienia z całkowitą kompromitacją - mówił Ziobro. Jego zdaniem, "za tą kompromitację" odpowiada konkretna osoba, czyli minister Szumilas.

- Oczekujemy, że premier, wobec tych faktów, wyciągnie wnioski personalne i spowoduje, że pani minister zostanie zdymisjonowana. To jest właściwa reakcja na ewidentne kolesiostwo i układy przy podejmowaniu najważniejszych decyzji związanych z nauczaniem - ocenił europoseł SP. - Oczekujemy też, by prokuratura zajęła się tą sprawą, bo chodzi o bardzo duże pieniądze - dodał Ziobro, informując jednocześnie, że złożył w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury.

W związku ze złożeniem przez Ziobro doniesienia minister edukacji wydała oświadczenie, w którym podkreśliła, że w swoich działaniach dąży do maksymalnej transparentności. - W odniesieniu do projektu "E-podręcznik do kształcenia ogólnego" podjęłam działania, gwarantujące przejrzystość całego procesu. W szczególności, już na początku lipca zainicjowałam szereg działań kontrolnych, w tym zleciłam wewnętrzną kontrolę projektu realizowanego przez Ośrodek Rozwoju Edukacji - napisała Szumilas w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej resortu edukacji.

Zamieszczono tam także komunikat, w którym można przeczytać, że po zawiadomieniu przez MEN, kontrolę w ORE zarządziła również Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. - Minister zwróciła się także do Prezesa Rady Ministrów z wnioskiem o objęcie tego projektu osłoną antykorupcyjną przez służby specjalne. Prowadzona jest również współpraca z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów w celu zagwarantowania zachowania zasad konkurencyjności w projekcie e-podręczniki - poinformowano.

Za realizację programu "Cyfrowa szkoła" i przygotowanie e-podręczników odpowiedzialna w MEN była wiceminister Berdzik. Po ostatniej zmianie zakresu czynności wiceministrów odpowiedzialnym za cyfryzację oświaty i e-podręczniki został wiceminister Mirosław Sielatycki.

W pierwszej połowie sierpnia Ośrodek Rozwoju Edukacji planuje ogłoszenie konkursu na partnera merytorycznego w zakresie edukacji wczesnoszkolnej oraz partnera technologicznego do opracowania e-podręczników. Wcześniejszy konkurs na partnerów projektu unieważniono, by rozwiać wątpliwości co do jego przejrzystości. Po ogłoszeniu konkursu, oferenci będą mieli 21 dni na składanie ofert.

Projekt "E-podręczniki kształcenia ogólnego" zostanie sfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Jego wdrażanie zaplanowano na lata 2012-2015, szacunkowa wartość projektu wynosi 45 mln zł.

W ramach projektu do 2014 r. ma zostać przygotowanych 18 e-podręczników do 14 przedmiotów; mają być udostępniane na wolnych licencjach, czyli bezpłatnie. Przygotowanie e-podręczników towarzyszy wieloletniemu programowi cyfryzacji polskiej szkoły "Cyfrowa szkoła".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Krystyna Szumilas, e-podręcznik i wniosek SP
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.