KW przyjęła opinię nt. TK z poprawkami

(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / pk

Komisja Wenecka w wydanym komunikacie poinformowała w piątek, że konkluzją jej opinii na temat Trybunału Konstytucyjnego w Polsce jest to, że "osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce.

W opinii mowa jest o tym, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania".

DEON.PL POLECA

"Jeden aspekt konfliktu, nieodłącznie powiązany z poprawkami, dotyczy wyznaczenia nadmiernej liczby sędziów do Trybunału" - głosi komunikat. Komisja Wenecka wezwała polski parlament do znalezienia rozwiązania w oparciu o zasadę praworządności, przy poszanowaniu orzeczeń TK.

Zauważono, że wysokie kworum i wymagana do przyjęcia orzeczeń większość dwóch trzecich sędziów Trybunału, co uniemożliwi pracę nad pilnymi sprawami, "sprawi, że Trybunał będzie nieefektywny". Dlatego dotyczące tego "poprawki zagroziłyby nie tylko praworządności, ale także funkcjonowaniu demokratycznego systemu".

W dalszej części komunikatu przypomniano, że 9 marca sam Trybunał Konstytucyjny uznał te poprawki za niekonstytucyjne i je odrzucił.

Rząd zaś ogłosił, że nie opublikuje tego orzeczenia - wskazała Komisja.

"Komisja Wenecka uważa, że tak bezprecedensowy ruch może dalej pogłębić kryzys konstytucyjny w Polsce" - napisano. W opinii stwierdzono, że TK "miał prawo zająć się tymi poprawkami, nie stosując ich w tym przypadku".

Odnotowano, że o opinię wystąpił w grudniu 2015 roku szef MSZ Witold Waszczykowski. W ubiegłym miesiącu w Polsce przebywała delegacja Komisji Weneckiej, aby sprawozdawcy mogli przygotować opinię.

W zakończeniu komunikatu przytoczono słowa sekretarza generalnego Rady Europy Thorbjoerna Jaglanda. "Opinia Komisji Weneckiej daje nam podstawy, by rozpocząć dialog z Polską, który będę kontynuował, kiedy odwiedzę Warszawę na początku kwietnia" - napisano.

Piątkowa dyskusja na temat Polski trwała 45 minut. Sprawa polskiego Trybunału jest jedną z wielu kwestii, którą zajmuje się Komisja podczas rozpoczętego w piątek posiedzenia. Dyskutowane są opinie dotyczące m.in. Francji i Rosji.

Wcześniej poinformowano, że opinia została przyjęta z poprawkami do projektu.

Ich treść nie jest znana, ale wcześniej sekretarz Komisji Thomas Markert wyjaśniał dziennikarzom, że w ostatnim czasie pojawiły się nowe wydarzenia, jak np. decyzja Trybunału Konstytucyjnego na temat nowelizacji ustawy z 22 grudnia 2015 roku i sugerował, że właśnie m.in. z tego powodu zostaną dodane poprawki.

Komisja Wenecka jest organem doradczym Rady Europy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

KW przyjęła opinię nt. TK z poprawkami
Komentarze (5)
Agamemnon Agamemnon
12 marca 2016, 21:57
Komija Wenecka nie potrafi nawet sformułowć poprawnego uzasadnienia swojej opinii. No cóż do szkoły panie i panowie, jak za młodu uczyć się nie chciało.
Lucjan Drobosz
11 marca 2016, 16:54
Po coś chyba rząd poprosił KW o opinię? Chyba nie po to, żeby ją zignorować? Bo to oznaczałoby, delikatnie mówiąc, brak logiki.
11 marca 2016, 14:52
Biedny minister Szymański. Tam się obił o ścianę, a w kraju zezłoszczony Prezes czeka.
11 marca 2016, 14:48
Nie rozumiem tej frustracji i złości władzy. Przecież wystarczy, że premier Szydło nie opublikuje opinii Komisji Weneckiej i po kłopocie. Jeśli dobre zmiany tam jeszcze nie dotarły to niech się przedwcześnie nie cieszą. Prędzy czy później dotrą.
AB
Aleksander Borowski
11 marca 2016, 14:19
Cóż ,stanowisko Komiscji Weneckiej będzie podobne do tego,który prezentują wydziały prawa polskich uniwersytetów,byli prezesi TK i członkowie TK(ci którzy w nieodległej przeszłości nie byli posłami -jak sędzia Pszczółkowski).Dziwne by było ,jakby zdarzyło się inaczej.Pytanie co dalej. To ,że PiS nie ma racji w sprawie TK,to już wiemy od miesięcy. I nic z tego nie wynika.